روزنامه‌های تهران: فیلترینگ مشکلی را حل نمی‌کند

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ ، مطالب متنوعی دارند اما رسانه‌های اصولگرا همچنان به حملات خود به دولت و شخص رئیس جمهوری ادامه داده‌اند.

تذکر شرعی به رئیس جمهوری

حق نشر عکس وطن‌امروز

کیهان در گزارشی نوشته که در ادامه واکنش به اظهارات مغلوط و شبه‌انگیز رئیس جمهور در باره نقد معصومین، آیت‌الله مکارم شیرازی و نوری همدانی از مراجع تقلید، نقد معصومان را بی‌معنا دانستند و به دولت نصیحت کردند که حل مشکلات کشور و معضلات معیشتی مردم و سالم‌سازی فضای مجازی را در اولویت قرار دهند.

روزنامه وطن‌امروز هم در گزارش اول خود نوشته که این دو مرجع تقلید سخنان رئیس جمهوری را یا ناشی از جهل و عدم تعهد یا القائات دشمنان دانستند و بدون اشاره به حسن روحانی به او توصیه کردند که هرچه دیگران به دهان‌ او می‌گذارند را تکرار نکند و هرچه در گوشش می‌خوانند را باور نکند.

به نوشته این روزنامه، افزایش موج انتقادات به اظهارات روحانی باعث شد که دفتر رئیس جمهور چند روز بعد، بدون اشاره به فایل تصویری اظهارات آقای روحانی، آن را تقطیع و تحریف هدفمند جملات رئیس جمهوری بخواند.

آدرس اشتباه به مردم ندهید

حق نشر عکس آرمان

نازنین فرازی در روزنامه آرمان امروز نوشته که اگر زمینه انتقاد از رئیس قوه مجریه فراهم است، فقط متمرکز به رئیس قوه مجریه نباشد و آنهم صرفا به این علت که فقط از قوه مجریه می‌توان انتقاد کرد. اگر به بدنه جامعه مراجعه کنیم، بعضا انتقادها به سایر قوا بیشتر از دولت است، اما به دلیل برخی مسائل هیچ‌گونه بروز و ظهوری در سطوح جامعه از این انتقادات مشاهده نمی‌شود. بنابراین اگر بناست انتقاد شود باید جنبه‌های گسترده‌ آن در نظر گرفته شود.

به نوشته این روزنامه‌نگار نکته دوم این است که در زمینه انتقاد باید میزان تطابق مسئولیت و اختیار را در نظر داشته باشیم. توجه کنیم که قوه مجریه طبق قانون اساسی و در عمل تنها بخشی از قدرت را در دست دارد و باید به همان اندازه هم نقدپذیری از آن را انتظار داشت.

تریبون‌دارانی که بخشی از مشکل می‌شوند

حق نشر عکس ابتکار

جلال خوش‌چهره در روزنامه ابتکار نوشته که سرانجام باید پذیرفت که دوران تفسیر و تحلیل‌های سرهم‌بندی شده و ساده‌سازی صورت مسائل و تجویزهای دم‌دستی، سرآمده است. واقعیت‌ها بر گونه‌ها سیلی می‌زند. رشد آگاهی‌ها و توسعه تکنولوژی‌های ارتباطاتی باید برخی تریبون‌داران رسمی را از این خیال از رونق افتاده به درآورد که مردم، شنوندگان منفعل و تابع محض سخنان ایشان نیستند.

به نوشته آقای خوش‌چهره، نادیده گرفتن فهم مردم، چنگ زدن بر اعتبار و شعور آنان است. این رویکرد نه تنها مانع حل خردمندانه مسائل نمی‌شود، بلکه بر خطر افزودن دامنه آن می‌افزاید. وقت آن است که این گروه از افراد در سطح و جایگاهی سخن برانند که متناسب درک مخاطبان باشد. آنان ممکن است بتوانند با فرصت‌هایی که در اختیار دارند مانع اجرای تدابیر لازم برای برون رفت کشور از مشکلات باشند، اما به ندرت واضع و بانی راه‌حل‌ها بوده و بیشتر نقش قفل را ایفا کرده‌اند تا کلید.

مشکل، فیلتر تلگرام نیست

حق نشر عکس شرق

مهرنوش جعفری در روزنامه شرق نوشته که پیام‌رسان تلگراف، بعد از عبور از فضای اعتراضات اخیر، با دستور شورای عالی امنیت ملی رفع فیلتر شد. اتفاقی طبیعی که در همه کشورهای دنیا بعد از گذر از فضای خاص یک بحران، رخ می‌دهد و نشان دهنده ثبات یک سیستم سیاسی است اما بعد از در دسترس قرارگرفتن دوباره تلگرام و اینستاگرام، برخی تریبون‌ها و افراد به دفاع رئیس جمهور از حقوق شهروندی و عمل به وظایف مصرح خود در قانون اساسی، معترض شده و نشان دادند کماکان تصور محدود کردن رسانه‌ها و گردش آزاد اطلاعات به جای استفاده موثر از آنها در پس ذهن این چهره‌ها قرار دارد.

به باور مدیرکل پیشین مطبوعات داخلی وزارت ارشاد، مسئله اصلی نه رفع فیلتر یک پیام‌رسان یا سایت خبری که نگاه سطحی به رویدادهای سیاسی و اجتماعی در کشورماست. سوال این است؛ چرا استفاده از یک پیام‌رسان خارجی تا این میزان در فضای یک کشور رونق پیدا کرده است؟ فضای یک‌سویه اطلاع‌رسانی در داخل پاسخ این سوال است.

نتایج انحصار در فضای مجازی

حق نشر عکس اعتماد

غلامرضا ظریفیان در روزنامه اعتماد نوشته که عرصه فضای مجازی و لوازمی که همراه با خود آورده، بسیار گسترده است. از این رو انحصار فضای مجازی نه شدنی است و نه مطلوب. در هرجایی که اساسا منع ایجاد کردیم، به لحاظ روانشناسی و مخاطب‌شناسی به هدف خود دست نیافته و گاهی اوقات نتیجه عکس گرفته‌ایم.

به نوشته آقای ظریفیان در همین اعتراض‌های اخیر به اشکال مختلف و در ابعاد گسترده از فیلترشکن‌ها استفاده شد، نه‌تنها جامعه از آن پیام‌رسان روبرنگرداند بلکه طرق دیگری را هم آموخت تا به آن دست پیدا کند. به باور نویسنده اگر رسانه ملی بتواند تنوع‌ها و سلایق مختلف را درنظر بگیرد، اعتماد بیشتری را جلب می‌کند و آسیب‌های حوادث اخیر پیش نمی‌آمد. رسانه ملی باید با مهندسی جدی در کار خود بازبینی کند، باید از عموم نخبگان بهره گیرد، نه فقط بخشی از نخبگان با سوگیری‌های خاص سیاسی.

بمب ساعتی اقتصاد کشور

حق نشر عکس جهان صنعت

عباس آرگون در روزنامه جهان صنعت نوشته که براساس آمارهای بانک مرکزی نقدینگی نسبت به سال گذشته رشد ۲۳ درصدی داشته که بیشتر براساس شبه پول است. در حال حاضر نیز با توجه به کاهش نرخ سود بانکی باید در انتظار تورم بود. هرچند در طول چند سال اخیر به دلیل نرخ سود بالای بانک‌ها نقدینگی افزایش پیدا کرده و در ابتدای دولت دوازدهم نقدینگی تا ۱۴۰۰ میلیارد دلار بالا رفت اما این موضوع جذابیت را برای مصرف نیز کاهش داده و ترجیج جامعه بر این بود که از سود بانکی بهره‌مند شود.

به نوشته این عضو اتاق بازرگانی تهران، پس از کاهش نرخ سود سپرده بانکی با وجود اندک بودن، شاهد تغییر روند بازار و حرکت سرمایه‌ها به سوی بازارهای زودبازده دیگری از جمله بازار طلا و ارز هستیم.

موضوعات مرتبط