معاون امنیتی وزیر کشور ایران: اشاره به عوامل خارجی در اعتراضات اخیر کافی نیست

حسین ذوالفقاری حق نشر عکس jamaran.ir
Image caption معاون امنیتی وزارت کشور ایران می‌گوید مقام‌ها مشکلات را بیان می‌کنند اما به "علل واقعی" آنها نمی‌پردازند

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران، می‌گوید اشاره به "عوامل خارجی" و دشمنی آنها در توضیح اعتراضات سراسری دی ماه کافی نیست و باید به حل مشکلاتی چون فساد اداری پرداخت.

آقای ذوالفقاری به ایسنا گفته است: "این که عوامل بیرونی که سر عناد با ما دارند و در این اعتراضات دخالت می‌کنند امری بدیهی است و ما نباید صرفا به این بدیهیات بسنده کنیم، بلکه باید ببینیم چه آسیب‌هایی موجب می‌شود تهدیدات خارجی از آن بهره ببرند."

در میانه دی ماه به مدت حدودا یک هفته ده‌ها شهر ایران صحنه اعتراض علیه حکومت بود. در این تظاهرات، که با اعتراض به گرانی در مشهد آغاز شد، بیش از ۲۰ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. چند نفر از بازداشت‌شدگان در روزهای اخیر درگذشته‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است آمریکا و اسرائیل "نقشه" ناآرامی‌ها را کشیدند، یکی از دولت‌های ثروتمند منطقه منابع مالی برای آن تامین کرده و سازمان مجاهدین خلق هم امور اجرایی را انجام داده است.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور، گفته است وزارت کشور گزارشی درباره این اعتراضات و ریشه‌های آن تهیه می‌کند که بر اساس اطلاعات خواهد بود و نه "ساخته ذهن خود".

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراضات دی ماه در مواردی به خشونت و درگیری کشیده شد

او گفته است: "تا وقتی صورت و ماهیت مساله دقیقا روشن نشود، نسخه راه‌حل هم اشتباه در نظر گرفته می‌شود."

آقای ذوالفقاری برخی مشکلات و بحران‌های جاری در ایران را نام برده و از جمله به فساد اداری، ساختارهای موازی و عدم شفافیت مسئولان اشاره کرده و گفته در شرایط موجود "در قبال عدم موفقیت‌ها هیچ سازمانی هم پاسخگو نیست و هریک علت را به عملکرد سازمان‌های دیگر ربط می دهند."