وزیر دفاع ایران از دستور رهبر برای واگذاری بنگاه های اقتصادی ارتش و سپاه خبر داد

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر دفاع گفته برای واگذاری بنگاه های اقتصادی وابسته به نیروهای مسلح "همه تلاش خود را می‌کنیم"، اما "میزان موفقیت به شرایط و وضعیت بازار و امکان واگذاری بستگی دارد"

امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، با تاکید بر "پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی در ارتش و سپاه" گفت که مسئولیت این کار از طرف آیت الله خامنه ای به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده تا این نیروها از "کارهای اقتصادی غیرمرتبط" خارج شوند.

سرتیپ حاتمی در مصاحبه با شماره شنبه ۳۰ دی روزنامه ایران، همچنین با اشاره به توصیه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بر واگذاری بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح "تا پایان سال" گفت: "این مسأله جهت‌گیری اصولی همه ماست و همه تلاش خود را می‌کنیم، اما میزان موفقیت ما به شرایط و وضعیت بازار و امکان واگذاری بستگی دارد."

اشاره وزیر دفاع به تاکید آقای روحانی بر خروج نیروهای مسلح از "کارهای اقتصادی غیرمرتبط" تا پایان سال، به معنی انجام این واگذاری تا دو ماه آینده خواهد بود که به عقیده برخی از کارشناسان، مشخص نیست به راحتی امکانپذیر باشد.

سه هفته پیش محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ایران نیز گفت که آقای روحانی به "همه دستگاه‌های زیرمجموعه دولت، اعم از وزارتخانه‌ها و بانک‌ها" گفته است تا پایان سال ۱۳۹۶ برای فروش اموال و بنگاه‌ها و واگذاری آنها به بخش خصوصی اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:

آقای واعظی افزود که منظور از واگذاری به بخش خصوصی، انتقال مالکیت از دولت به "شبه دولتی‌ها" نیست. وی اگرچه به طور مشخص از انتقال بنگاه‌های متعلق به نهادهای نظامی اشاره نکرد، اما تاکید بر عدم واگذاری به "شبه دولتی" ها، یادآور انتقادات قبلی مقام های دولتی از سپردن بنگاه های دولتی به دستگاه های حکومتی دیگر و از جمله نهادهای نظامی بود.

حسن روحانی در آذرماه گذشته، در جریان یک گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: "بخش‌های عمومی غیردولتی و نیروهای مسلح باید بنگاه هایشان را واگذار کنند. یکی از هدف های ما در دولت این است که بنگاه های اقتصادی به مردم واگذار شود."

رئیس دولت دوازدهم، در اشاره ای کلی به رایزنی های خود با آیت الله خامنه ای در این ارتباط افزود: "یکی-دو مرتبه در این مورد با مقام معظم رهبری صحبت کردم. ایشان هم کاملا موافق هستند."

رهبر ایران، فرمانده کل نیروی های مسلح نیز هست و در نتیجه، اجرای سیاست هایی که در وضعیت کلان این نیروها تاثیرگذار باشند، نیازمند کسب موافقت آقای خامنه ای است.

چند روز بعد از سخنان آذر ماه حسن روحانی، امیر حاتمی وزیر دفاع ایران نیز تاکید کرد: "ما حتماً بنگاه داری را کار نیروهای مسلح نمی دانیم و اصولاً وقت نیروهای مسلح و فرماندهان نباید درگیر این کار باشد."

اظهارات امروز وزیر دفاع که گفته برای واگذاری بنگاه های اقتصادی ارتش و سپاه "همه تلاش خود می‌کنیم اما میزان موفقیت ما به شرایط و وضعیت بازار و امکان واگذاری بستگی دارد"، اشاره ای به دشواری های انجام این کار به نظر می رسد.

فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران، در سال های اخیر از موضوعات تکراری درگیری لفظی رئیس جمهور ایران و برخی فرماندهان سپاه پاسداران بوده است.