نایب رییس مجلس ایران: دادستان با بازدید از اوین موافقت کرد

علی مطهری حق نشر عکس IRNA
Image caption علی مطهری و شماری از نمایندگان خواستار تحقیق درباره ادعای 'خودکشی' در زندان شده بودند

نمایندگان مجلس ایران می‌گویند که مسئولان قوه قضاییه با بازدید آنها از زندان اوین موافقت کرده‌اند.

شماری از نمایندگان مجلس خواستار دیدار با بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر ایران و تحقیق درباره ادعای خودکشی شماری از زندانیان شده بودند.

به گفته علی مطهری، نایب رییس مجلس ایران، دادستان تهران با درخواست بازدید از زندان اوین موافقت کرده و "قاعدتا این بازدید باید هفته آینده انجام شود."

نایب رییس مجلس ایران درباره این ادعا که شماری در زندان خودکشی کرده‌اند، توضیح داد: نیاز به تحقیقات بیشتر درباره تعداد خودکشی‌هاست و بد نیست بازدید از اوین به کل کشور تعمیم داده شود و درباره کل افرادی که گفته می‌شود در حوادث اخیر در زندان‌های کشور خودکشی کرده‌اند تحقیق شود تا تبلیغات و شبهات از بین برود.

او به خبرنگاران گفته که قرار شده روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و قضایی مجلس هیأتی پنج تا شش نفری برای بازدید تعیین کنند.

محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید یا اصلاح‌طلبان نیز این موضوع را تایید کرده که قوه قضاییه با درخواست بازدید از اوین موافقت کرده اما هنوز قوه قضاییه در این‌باره اظهار نظر نکرده است.

حق نشر عکس Familyarchive
Image caption سارو قهرمانی یکی از بازداشت‌شدگانی است که مسئولان ایران ادعا کرده‌اند در زندان 'خودکشی' کرده است

شماری از نمایندگان از جان باختن دست‌کم سه نفر از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اعلام نگرانی کرده بودند. بیش از ۱۵۰ نفر از وکلای کانون دادگستری در شهرهای مختلف ایران هم، به رییس قوه قضاییه نوشته بودند که اجازه بدهد آنها با بازداشت‌شدگان دیدار کنند و وکالتشان را به عهده بگیرند.

در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران در نیمه اول دی ماه، دست‌کم ۲۵ نفر در خیابان کشته شدند. بر اساس آمار مقام‌های جمهوری اسلامی شمار بازداشت‌شدگان تا بیش از ۳۷۰۰ نفر اعلام شده بود. هفته گذشته سخنگوی قوه قضاییه ایران گفت که اکنون تعداد بازداشتی‌ها حدود ۴۰۰ نفر است.

بسیاری از بازداشت‌شدگان در زندان‌های مختلف ایران، شهروندان گمنام هستند که فعالان حقوق بشر از وضعیت بازجویی و دادرسی آنان بدون حضور وکیل ابراز نگرانی کرده‌اند.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس چند روز پیش نوشته بود که یکی از زندانیان در تماس با خانواده‌اش گفته که ماموران امنیتی زندانیان را به خوردن قرص‌هایی مجبور کرده‌اند که حال آنها را بد کرده است. قوه قضاییه ایران این ادعا را تکذیب کرد و گفت با کسانی که شایعه را پخش کرده‌اند، برخورد خواهد شد.