هیاتی از نمایندگان مجلس یکشنبه از اوین بازدید می‌کند

زندان اوین حق نشر عکس TASNIM

در پی چند هفته ابراز نگرانی در مورد وضعیت کسانی که در اعتراضات دی ماه بازداشت شده اند، نمایندگان مجلس ایران می گویند هیاتی شش نفره از اعضای مجلس قرار است روز یکشنبه آینده از زندان اوین بازدید کنند.

به گزارش منابع خبری ایران اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس روز یکشنبه گفتند که هیاتی به ریاست الله یار ملکشاهی، رئیس این کمیسیون، بازدید از زندانیان را صبح روز هشتم بهمن انجام خواهد داد.

گفته شده است که دادستان تهران با انجام چنین بازدیدی موافقت کرده است.

علی مطهری نماینده مجلس یکشنبه گفت: "امروز صبح با آقای لاریجانی درباره بازدید نمایندگان از زندان اوین صحبت کردم. ایشان گفت دادستان تهران موافق انجام این کار هستند و قرار شد روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و قضایی مجلس هیات ۵، ۶ نفره‌ای را برای انجام این بازدید تعیین کنند."

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید، که به اصلاح طلبان نزیک است، هم گفت که پیگیری های کارگروهی در مجلس در این باره به نتیجه رسیده "تا بازدیدی از زندان داشته باشد لذا متعاقب بازدید، پیگیری‌ها را انجام خواهیم داد."

حق نشر عکس Socail media
Image caption وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر که مقامات قضایی عنوان کردند او در زندان "خودکشی" کرده است

اعتراضاتی که ناگهان از روز هفتم دی ها برای چندین روز در ده ها شهر ایران خودنمایی کرد جدی ترین ناآرامی های تقریبا یک دهه اخیر این کشور بود و در آن معترضان رهبر ایران را نشانه گرفتند و خواستار کناره گیری او شدند.

در این اعتراضات که طی آن ۲۵ نفر کشته شدند، چند هزار نفر بازداشت شدند. تاکنون چند نفر در زندان ها جان باخته اند اما روایات رسمی از نحوه مرگ آنها با تردید گسترده روبرو شده و به نگرانی در مورد سرنوشت سایر بازداشتی ها دامن زده است. حکومت ایران می گوید شمار بزرگی از بازداشتی ها اکنون آزاد شده اند.

حق نشر عکس Socail media
Image caption سینا قنبری که به گفته مقامات قضایی در زندان "خودکشی" کرد

سینا قنبری، ۲۲ ساله در تهران، وحید حیدری در اراک و سارو قهرمانی ۲۴ ساله در سنندج در پی اعتراضات اخیر بازداشت شدند که پیکرهای هر سه نفر پس از چند روز تحویل خانواده هایشان شد.

همچنین براساس گزارش سحام نیوز کیانوش زندی جوان دیگری است که در سنندج بازداشت و پیکر او مدتی بعد تحویل خانواده شد.

در گزارش دیگری به نقل از فعالان حقوق بشر نیز آمده است که شهاب ابطحی زاده، دیگر جوان ایرانی است که در ناآرامی‌های اخیر در اراک بازداشت شد و پیکر او مدتی بعد در بیرون از خانه‌ پدری‌اش کشف شد.

هر چند دادستانی اراک بدون نام بردن از شخصی گفته پیکر پیدا شده در اطراف اراک ربطی به ناآرامی‌های اخیر ندارد و فرد مورد نظر براثر تزریق مواد مخدر جان سپرده است.

محسن عادلی، یکی دیگر از افرادی است که براساس گزارش فعالان حقوق بشر و بستگان او در ناآرامی‌های دزفول مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بازداشت شد، پیکر او نیز چند روز پس از بازداشت تحویل خانواده شد.

حق نشر عکس Social media
Image caption محسن عادلی یکی دیگر از کشته‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در دزفول

این در حالی است که دادستانی دزفول و فرمانده نیروی انتظامی این شهر این موضوع را تکذیب کرده‌اند.

به علاوه حکومت ایران مسئولیت مرگ کسانی که در خیابان ها کشته شدند را به عهده نگرفته است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای یکشنبه هفته پیش ادعا کرد که "سلاح‌های مورد استفاده و موثر در کشته شدن این افراد از سلاح‌های افراد نظامی نبوده است."

حق نشر عکس Familyarchive
Image caption سارو قهرمانی یکی از بازداشت‌شدگانی است که مسئولان ایران ادعا کرده‌اند در زندان 'خودکشی' کرده است

پیشتر بیش از ۱۵۰ نفر از وکلای کانون دادگستری در شهرهای مختلف ایران در نامه ای به رییس قوه قضاییه درخواست کردند که امکان دیدار آنها با بازداشت‌شدگان فراهم شود و آنها فرصت دفاع از بازداشتی ها را پیدا کنند.

هنوز گزارشی از امکان بازدید مستقل از سایر زندان های ایران منتشر نشده است.

حق نشر عکس Social media
Image caption فعالان حقوق بشر می‌گویند شهاب ابطحی زاده، دیگر جوان ایرانی است که در ناآرامی‌های اخیر در اراک بازداشت شد و پیکر او مدتی بعد در بیرون از خانه‌ پدری‌اش کشف شد.

همزمان علی نوبخت حقیقی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، گفته است که رئیس پزشکی قانونی به مجلس دعوت شده تا درباره "خودکشی" بازداشتی ها توضیح دهد.

شماری از نمایندگان قبلا از جان باختن دست‌کم سه نفر از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اعلام نگرانی کرده بودند.

حق نشر عکس Social media
Image caption براساس گزارش سحام نیوز کیانوش زندی جوان دیگری است که در سنندج بازداشت و پیکر او مدتی بعد تحویل خانواده شد.

از سوی دیگر وزیر کشور گزارش ناآرامی ها را به رئیس جمهور داده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفت: "براساس اطلاعات دستگاه های انتظامی و امنیتی و سایر دستگاه‌ها ضمن شناسایی و معرفی ریشه ها و بسترهای ایجاد این نا آرامی ها؛ پیشنهاداتی در راستای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث در گزارش فوق ذکر شده است."

جزئیاتی از این گزارش منتشر نشده است.

حق نشر عکس Khatami.ir

ادامه واکنش اصلاح طلبان به اعتراضات

همزمان اصلاح طلبان که از زمان اعتراضات به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته اند به موضع گیری در باره آن ادامه می دهند.

این جناح سیاسی که برای دو دهه از حمایت گسترده کسانی برخوردار بوده که خواستار اصلاحات اساسی در نظام سیاسی ایران هستند اما فعالیتش از سوی نهادهای زیر نظر رهبر ایران به شدت محدود شده، به عدم همدردی و همدلی با معترضان متهم شده است.

محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید روز یکشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران در این باره گفت: "... اعتراض حق مردم است و باید بین اعتراض و تخریب تفاوت قائل شد گرچه معترضین و مردم زود متوجه شدند و خط خود را از عواملی که دنبال تخریب بودند دور کردند."

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین هم گفته است: "منشا آنچه در جامعه ما رخ داد، بروز نارضایتی و بروز نوعی بی‌اعتمادی جامعه به حاکمان و جریاناتی است که در نظام هستند اعم از اصلاح طلبان و دیگران؛ یعنی توقعات برآورده نشده است."

او که در دیدار با اعضای انجمن مدرسین دانشگاه‌ها صحبت می کرد گفت: "مردم ما ناراضی هستند و اگر گسل‌های نارضایتی فعال شود، خیلی خسارت‌بار است و مشخص نیست به کجا خواهد انجامید."

گزارش این صحبت ها در وبسایت آقای خاتمی منتشر شده است.

آقای خاتمی گفته جوانانی که شعارهای تند و ساختارشکنانه می دادند، برانداز نبودند بلکه اعتراض داشتند. او گفت آنها "آشغال و آشوب‌طلب نبودند بلکه جوانانی بودند که احساساتشان غلبه کرده البته این را باید در نظر بگیریم که آمریکا و اسراییل و آنهایی که دستشان به خون مردم با ترور آغشته است و آنهایی که مردم با انقلاب آنها را بیرون راندند، در این جریان آمدند وسط صحنه و سوءاستفده کردند و این سبب شد که اکثریت جامعه ناراضی ما خودشان را کنار بکشند."

رئیس جمهور پیشین ایران که علاوه بر ممنوع‌التصویر بودن با محدودیت‌های شدید دیگری هم روبرو است از عملکرد رادیو تلویزیون ایران هم انتقاد کرده و گفته است: "دائما مردم می بینند از آنجا نفرت پراکنی صورت می‌گیرد و به نفع برخی جریانات با پایگاه های ضعیف، بدترین تخریب‌ها صورت می‌گیرد و اطلاعات یک طرفه به مردم عرضه می شود."

موضوعات مرتبط