روزنامه های تهران، انفجار بهای دلار، غبار در جنوب

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه دوم بهمن در صفحات اول خود از ادامه غباری که شهرهای جنوبی کشور را گرفته نوشته و با گزارش افزایش فاحش بهای برابری ارزهای خارجی با ریال از شرایط اقتصاد کشور، با اشاره به تحریم ها و بسته بودن مسیر انتقال دلارهای ایران در بانک های جهانی، ابراز نگرانی کرده اند.

شرایط منطقه و به خصوص سوریه بعد از تحولات جدید از جمله گزارش های خارجی این روزنامه هاست که به خبر تعطیل ادارات آمریکا هم اهمیت بسیار داده اند.

حق نشر عکس بهار
Image caption تیتر و عکس مهدی پدرام خو. بهار

چرا گردوغبار دست از سر خوزستان برنمی‌دارد؟

مژگان جمشیدی در گزارش اصلی شهروند نوشته: درست در روز ملی هوای پاک، خوزستان بار دیگر تحت‌ پوشش گردوغبارهایی قرار گرفت که اکنون بیش از یک دهه است بر سر ساکنان این استان باریدن گرفته و انگار قرار هم نیست پایان یابد. خوزستانی‌ها در سه روز گذشته هوایی را تنفس کردند که اگر نگوییم سمی، اما در برخی ساعات تا ۷۰ برابر حد مجاز حاوی ذرات معلق گردوغبار و نفسگیر بود. غبار شدید مدارس و ادارات دولتی در ۱۲ شهر استان را به تعطیلی کشاند، پرواز فرودگاه‌های استان را لغو و بسیاری را روانه بیمارستان‌ها کرد. در همین حال، سازمان هوا‌شناسی منشأ غبار روز جمعه را کانون‌های داخلی و منشأ غبار روز شنبه را خارجی و داخلی توأمان اعلام کرد.

به نوشته این گزارش: اگرچه ریزگردهای خارجی از روز شنبه چندین استان دیگر غربی و جنوبی ایران را هم تحت‌الشعاع قرار داد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریبا بیشتر دفعاتی که خوزستان در دو ‌سال اخیر زیر غبار مدفون شده، به گواه تصاویر ماهواره‌ای هوا‌شناسی و سازمان جنگل‌ها، کانون‌های بحرانی داخلی منشأ وقوع آن بوده ‌و کارون، زهره، جراحی، شادگان و هورالعظیم در حسرت جرعه‌ای آب است و مسئولان دولتی و محیط‌ زیست کشور همچنان در سودای انتقال آب و سدسازی و افزایش سطح زیر کشت برنج، نیشکر، چغندر قند.

شهروند در نهایت نوشته: آنچه امروز بر سر منابع آب و خاک کشور می‌آید، نتیجه ۴۰‌ سال پافشاری بر الگوهای غلط توسعه کشور است که در برهه‌ای از زمان بر محور زمین و در برهه‌ای دیگر بر محور آب و کشاورزی استوار شد. نتیجه این اشتباه استراتژیک در بهره‌کشی بیش از حد و بدون مطالعه کار‌شناسی، افت کیفیت زندگی و سلامت شهروندان، افزایش نرخ مهاجرت‌ها و افت شدید کارایی سرزمینی است که می‌بایست حیات نسل‌های آینده را تضمین می‌کرد.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون مهدی عزیزی. شهروند

یک سفر در سایه دو رویداد

حشمت‌الله فلاحت پیشه در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به سفر نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق به تهران آن را در سایه دو واقعیت اخیر یعنی مخالفت ایران با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان و جنگ گسترده ترکیه علیه کردهای سوریه که ممکن ارزیابی کرده و نوشته در مورد اول چنین برداشت می‌شود که پیشینه مناسبات ایران با کردهای عراق به حدی گسترده و عمیق است که در درون خود ساز و کارهای مربوط به حل مسائل و اختلافات را دارد.

این نماینده مجلس در مقاله خود تاکید کرده که از جمله تبعات آن همه پرسی، اقلیم کردستان عراق دچار کاهش بودجه اقلیم از ۱۷ درصد به ۱۲ درصد و از دست رفتن بسیاری از حوزه‌های مدیریتی و اقتصادی در درون کردستان و مرزهای رسیده و این سفر نشانگر آن است که جمهوری اسلامی می‌تواند با نگاهی مصلحانه ضمن تقویت دولت مرکزی و امنیت عراق و جلوگیری از امکان شکل‌گیری شرایط ایذایی دیگر مانند داعش، تسهیل‌کننده حل مشکلات داخلی این کشور باشد.

به تاکید این مقاله: در دوران بحران همه پرسی شاهد آن بودیم که بسته شدن مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق به خواست دولت مرکزی این کشور در بعضی گذرگاه‌های مرزی تا دو میلیارد دلار زیان برای ایران در پی داشت. حالا هم که این مرزها باز شده است هنوز سامان مدیریتی آن بین اقلیم و عراق مورد توافق قرار نگرفته است. بنابر این طبیعی است که ایران خواهان تسریع در حل اختلافات باشد.

ترکیه و حرص نفوذ در سوریه

محمدعلی دستمالی در مقاله ای در اعتماد نوشته: پ.ک.ک در حوزه تجهیزات و تسلیحات و تاکتیک‌های مختلف رزمی، همان نیروی بیست سال پیش است اما ترکیه، همان ترکیه دیروز نیست. بمباران‌های وسیع و حساب‌شده، به کارگیری تجهیزات پیشرفته هوایی، ماهواره‌ای و شبکه‌های امروزی انتقال و تبادل اطلاعات، در کنار عوامل مهم اجتماعی و سیاسی، توان آن را به تیم اردوغان داده تا پ.ک.ک را به شکل جدی زمینگیر کند. اما در همین مدت، مناطق کردنشین شمال سوریه، به شکل جدی محل جولان کردهای مسلح تحت امر پ. ک. ک بوده و هست و این همان چیزی است که اردوغان را عصبانی کرده.

به نظر نویسنده مقاله: ترکیه، به سوریه به چشم یک بازار بزرگ، یک حوزه نفوذ ارزشمند و حیاط خلوت استراتژیک می‌نگرد و به همین خاطر در چند سال اخیر، برای تجهیز و تسلیح گروه‌های مختلف مخالفین اسد، صدها میلیون دلار هزینه کرده است و مایل است در ساختار آینده سوریه، این گروه‌ها مهم‌ترین عوامل نفوذ سیاست‌های آنکارا باشند. بنابراین آنکارا با اقدام اخیر، پیام روشنی به تهران می‌دهد و اعلام می‌کند که حمایت کامل ترکیه از مواضع ایران در موضوع رفراندوم اقلیم کردستان عراق، باید مابه‌ازای روشنی داشته باشد!

اعتماد نوشته: در دستگاه تبلیغاتی دولت ترکیه و آکپارتی، حمله به عفرین همچون یک اقدام ملی مقدس معرفی شده و خطبای مساجد نیز از مردم خواسته‌اند تا برای نصرت سربازان‌شان در جنگ با ترور دعا کنند، اما هر کسی می‌داند که نیروهای مسلح کرد حاضر در عفرین تروریست نیستند و ترکیه نیز سودای مبارزه با ترور ندارد و فقط به دنبال آن است تا در شرایط حساس کنونی، همه را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد.

آمریکا و معمای استراتژی دفاعی چندجانبه

محمود اشرفی در مقاله ای در شهروند و در نقد استراتژی اعلام شده دولت ترامپ نوشته: در دوران جنگ سرد رقابت نظامی جهان سوسیالیستی و غرب اصلی‌ترین عامل کشمکش بود. اکنون چین علاوه بر قدرت نظامی به ‌عنوان یک قدرت اقتصادی بزرگ مطرح است؛ اما روسیه از توان اقتصادی چندانی برخوردار نبوده و تنها از نظر نظامی قابل ‌اهمیت بوده و منافع حیاتی خود را بر پایه قدرت نظامی تأمین می‌کند. بنابراین استراتژی دفاعی آمریکا که رویارویی با روسیه و چین را هدف گرفته، باید از قابلیت چند وجهی و به عبارتی ویژگی مهار چند ‌جانبه مبتنی بر ویژگی عدم ‌قطعیت برخوردار باشد.

نویسنده توضیح داده: استراتژیست‌های آمریکایی فراموش کرده‌اند که رویارویی با چین به‌عنوان قدرتی نظامی تنیده در اقتصاد جهانی در مقابله با روسیه که صرفا یک قدرت نظامی و در تکاپوی منافع حیاتی مبتنی بر جغرافیا بوده، بسیار متفاوت است. استراتژی دفاعی نوین آمریکا یک برنامه یک‌سویه و فاقد نگرش و استراتژی عدم‌ قطعیت است. امروزه استراتژی‌ها باید در بستری از عدم‌ قطعیت و بر اساس فروض و احتمالات جاری شود و از ویژگی انعطاف‌پذیر برخوردار باشد.

شهروند به این جا رسیده که: استراتژی نوین دفاعی آمریکا نشان‌دهنده بسیاری از نادیده‌ها است. نادیده‌ها و واقعیت‌هایی همانند قدرت‌گرفتن بیشتر قدرت‌های منطقه‌ای، آشکار‌ترشدن گرایش‌های جدید روسیه و چین و همداستانی آشکار چین و روسیه برای جلوگیری قدرت‌های هسته‌ای نو در حوزه پاسفیک و یا هر جغرافیای دیگری.

مقصر اصلی نوسانات ارز

ابراهیم جمیلی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: ادامه افسار‌گسیخته افزایش قیمت ارز در نهایت موجب خواهد شد تورم بیش از پیش افزایش پیدا کند و در نهایت دولت مهم‌ترین دستاورد خود را نیز از دست دهد. شرایط فعلی بازار ارز به گونه‌ای است که نه‌تنها صرافان ارز نمی‌فروشند بلکه این روند در دیگر بخش‌های اقتصاد نیز انتشار پیدا کرده و موجب لطمات جدی خواهد شد.این یک واکنشی طبیعی است. در صورت فروش ارز امکان جایگزینی ارز برای صرافان نیز دشوار می‌شود.

به تعبیر رییس خانه اقتصاد ایران در این مقاله: در شرایط فعلی هیچ کالایی نیز خرید و فروش نمی‌شود و رکود و تورم به شکلی موازی اقتصاد کشور را به باتلاق خواهند کشاند. برخی معتقدند افزایش نرخ ارز در راستای رفع کسری بودجه عملیاتی شده است، اگر این‌گونه هم باشد مشکلی وجود ندارد و کافی است دولت و بانک مرکزی این موضوع را برای جامعه شفاف کنند. بیان صادقانه مشکلات اقتصادی دولت در جامعه تنش‌ها را از بین می‌برد و سوءاستفاده برخی از شرایط بحرانی را ناممکن خواهد کرد.

در شرایطی که مردم، بنگاه‌های اقتصادی، حاضران در بازار بورس و فعالان اقتصادی در انتظار شنیدن برنامه‌های دولت برای آینده اقتصاد کشور هستند، دولت همچنان سکوت کرده و با سکوت خود به شرایط نامطلوب فعلی دامن می‌زند.روند فعلی، دلار را تبدیل به یک کالا کرده است‌ موضوعی که به هیچ عنوان نباید در رابطه با یک ارز پیش آید. در حال حاضر در واقع این دلار است که مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد تا سود و زیان آن به عنوان یک کالا روند اقتصاد را پیش برد و همین روش آسیب‌هایی جدی به اقتصاد وارد کرده است.همچنین افزایش نرخ دلار و گمانه‌زنی‌ها درباره این افزایش همچنان ادامه دارد و کارشناسان ارقام متفاوتی را پیش‌بینی و بیان کرده‌اند.

شایعه تامل‌برانگیز

دنیای اقتصاد در بخشی از گزارش اصلی امروز خود نوشته: اگر این شایعه صحیح باشد که بازارساز برای جبران کسری بودجه دولت، قیمت را در جاده افزایشی قرار داده است، باید به‌زودی در انتظار نوسانات کاهشی در بازار بود. محاسبات کلی نشان می‌دهد که از محل افزایش قیمت نفت، درآمدهای ارزی زیادی نصیب دولت می‌شود که تبدیل آنها با نرخ ارز بالاتر توان جبران کسری بودجه را دارد. به این ترتیب، با فروش ارز در قیمت‌های کنونی، کسری ۳۰ هزار میلیارد تومانی تا حد زیادی از بین می‌رود و هم‌زمان قیمت دلار با افزایش عرضه در مسیر کاهشی قرار می‌گیرد.

به نوشته این گزارش: بازیگران آماتوری که در قیمت‌های فعلی وارد بازار ارز می‌شوند، ریسک زیان زیادی را به‌جان می‌خرند و با توجه به آنکه شناخت زیادی از وضعیت افزایش عرضه ارز در ماه‌های انتهایی سال ندارند، ارزی را که با قیمت بالایی خریداری کرده‌اند، ممکن است ناچار شوند با قیمت‌های پایین‌تری به فروش برسانند. بازار ارز در شرایط فعلی زمین یخ‌زده لغزنده‌ای است که اگر ترک بردارد، بازگشت از جای ترک‌خورده به مکان سابق دشوار خواهد بود.

دنیای اقتصاد به این نتیجه رسیده که: تغییر روند دلار، با توجه به افزایش عرضه ارز شرکت‌های پتروشیمی در دو ماه انتهایی سال و افزایش درآمدهای نفتی دور از ذهن نمی‌تواند باشد. به‌نظر می‌رسد سکه‌بازان نیز در روزهای اخیر اقدامات احتیاطی بیشتر را در خرید ارز داشته‌اند. در روزی که دلار نوسانات زیادی داشت، سکه تمام بهار آزادی تغییرات قیمت زیادی را ثبت نکرد. روند احتیاطی در معاملات آتی سکه مشخص بود و در این بازار نیز دامنه تغییرات محدود بود.

حد دخالت دولت در بازار ارز

زهرا کریمی در مقاله ای در اعتماد نوشته: این روزهای کشور مشابه روزهای پایانی سال دهه ٨٠ شده است. آن زمان در حالی که فشارهای بین‌المللی بر دولت افزایش یافته بود، ناگهان بازار ارز به یکی از جذاب‌ترین بازارها تبدیل شد و سرمایه‌های بسیاری در این بخش آمدند و دولت برای کنترل قیمت مجبور شد تا تمام ذخایر ارزی را به بازار سرازیر کند ولی نهایتا موفق نشد تا در مقابل سیل افزایش قیمت بایستد. امروز هم دولت هنوز به شکل فعالانه با این مساله برخورد نکرده است.

نویسنده در عین حال اظهارنظر کرده که: افزایش قیمت ارز اگر به شکل تدریجی و با برنامه انجام شود شاید بتواند به بهبود وضعیت صادراتی کشور منجر شود، اما هنگامی که این روند با نوسانات پی در پی همراه است، طبیعتا صادرات هم ضربه می‌بیند. این طور نیست که مثلا یک صادر‌کننده فرش با افزایش سود خود لزوما به افزایش سرمایه‌گذاری و گسترش بنگاه خود دست بزند، زیرا اگر بازار ارز جذاب باشد، ممکن است برخی از صادرکنندگان هم به این بازار وارد شوند و خود به خود سرمایه‌ها از بخش تولید به این بخش کوچ کنند.

پیش بینی نویسنده مقاله اعتماد این است که: در آینده نزدیک این وضعیت افزایشی تغییر نمی کند و احتمالا افزایش قیمت دلار در آینده هم ادامه خواهد یافت. حتی اگر قیمت دلار در مقطعی ارزان شود، این امر گذرا خواهد بود مگر آنکه دولت چاره‌‌جویی کند. هر چند در سال‌های گذشته با افزایش فروش نفت وضعیت ارزی دولت بهتر شده اما نباید فراموش کرد تمام پول نفت به شکل اسکناس دلار وارد کشور نمی‌شود و وضعیت فعلی اقتصاد کشور خطیر است و لازم است دولت با تمام توان خود تلاش کند تا روند افزایش قیمت ارز را متوقف کند.

اگر روحانی راست می گوید

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت با اشاره به سخنرانی رییس جمهور روحانی فرض کرده که او بخواهد رک و پوست‌کنده و صریح با مردم صحبت کند و تجسم کرده که مجری می پرسد دلیل ناآرامی‌های اخیر رو چی می‌دونید؟ و روحانی جواب می دهد: اعتراضات مردمی اخیر دلایل زیادی دارد. فقر، گرانی، بیکاری، مشکل درمان، مشکل مسکن، مشکل ازدواج، افسردگی، ناامیدی، فساد اقتصادی، نبود آزادی‌های اجتماعی و نبود آزادی‌های سیاسی عمده دلایل ناآرامی‌های اخیر بود. اما به نظر من دلیل اصلی این اعتراضات ما بودیم. من حس می‌کنم مردم از ما خسته شده‌اند.

مجری: دقیقا از کی؟

روحانی: خیلی ریز نشو دیگه/ ما !

مجری: چرا با گذشت مدت زیادی از برجام ولی هنوز سرمایه‌گذاری خارجی چشم‌گیری صورت نگرفته است؟

روحانی: خب وقتی خارجی‌ها می‌بینند که مردم خودمان در موسسات مالی مجوزدار سرمایه‌گذاری کرده‌اند و پول‌شان خورده شده، طبیعی است که جرات نکنند سرمایه‌گذاری نکنند. پیش خودشان می‌گویند: اینها به داخلی رحم نمی‌کنند چه برسد به خارجی‌ها!

در انتهای ستون طنز جهان صنعت آمده مجری می پرسد چرا هیچ اتفاق خوبی در کشور نمی‌افته. روحانی جواب می دهد: برای افتادن اتفاق‌های خوب در یک کشور، به مسوولانی مثل مسوولان آلمان، نروژ، سوئد و هلند نیاز است. طبیعی است که با وجود من و امثال من در مناصب کلان، شاهد خبرهای خوب و امیدوارکننده نباشیم.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون فرهاد فروتنیان. قانون

شکست اقتصادی دولت، جبران پذیر نیست

محمدصادق جنان صفت در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته: واقعیت این است که دولت دوازدهم و بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز در دامنه های محدود و حتی افزایش قیمت در اندازه نرخ عمومی تورم نیروی کافی ندارند. این کمبود نیرو در دوجهت گوناگون خود را نشان می دهد که اتفاقا به دلایلی است که از میدان عمل دولت خارج است. در سمت عرضه ارز به دلیل اینکه هنوز آمریکا با استلالهای خاص دولت ترامپ راه را برای بانکداری ایمن و روان ایران ناهموار نگه داشته است برگشت بهنگام ارزحاصل از صادرات نفت باسختی انجام می شود. این هم از حوزه اختیارات دولت خارج است.

به نوشته این روزنامه نگار اقتصاددان: از سوی دیگر دولت توانایی کنترل تقاضا را به هردلیل تاجایی که موجب تشویش بیشتر شهروندان نشود، نیز ندارد و برای تامین کسری بودجه جاری خود به هرحال باید از دارایی های پیدا و پنهان خود استفاده کند و ارز از جمله دارایی های دولت به حساب می اید. اشتباه دولت یازدهم و دوازدهم شاید در نقطه ای شکل گرفت که تصور می کرد فضای سیاست داخلی و خارجی پس از برجام به سوی مدارا و سازگاری ایران و غرب خواهد بود.

ابتکار پرسیده أیا راه این است که ایران در یارگیری جهانی تجدید نظر کند و افزوده: می توان در مواجهه با این روزهای سخت به منتقدان توصیه کرد به ترامپ پاس گل ندهند و یادشان باشد هرتوپی که از خط دروازه دولت عبور می کند تنها دولت نیست که گل می خورند بلکه اقتصاد نحیف ایران است که پی درپی باز می شود.. شکست این دولت را درذهن ایرانیان تداعی می کند که این نظام توانایی نجات اقتصاد را ندارد چون دولتهای همه این سالها نتوانسته اند کاری از پیش ببرند.

مجلس واقعا راس امورست؟

سجاد وجدانیان در مقاله ای در جهان صنعت با اشاره به لایحه بودجه امسال که در مجلس است نوشته: می‌شد پیش‌بینی کرد که لایحه بودجه سال ۹۷ بدون حرف و حدیث نخواهد بود. البته حاشیه در کشور ما به یک امر عادی تبدیل شده و اگر رویدادی حاشیه نداشته باشد، عجیب به نظر می‌رسد. اما پس از ارسال لایحه بودجه از پاستور به بهارستان، اعداد و ارقامی خاص از بودجه منتشر شد که نشان می داد نهادها و مراکزی که هیچ تاثیری در تولید ناخالص داخلی ندارند، چه بودجه‌های هنگفتی دریافت می‌کنند.

به نظر نویسنده: شجاعت آشکارسازی زوایای پنهان بودجه و شفاف‌سازی آن قابل تحسین اما با ابهام‌هایی همراه بود؛ یکی اینکه چرا این شفاف‌سازی ارقام بودجه در دولت قبلی اتفاق نیفتاد؟ به هر حال این نهادها برای اولین بار نیست که بودجه دریافت می‌کنند. دیگر اینکه اگر به هر دلیلی در سال‌های گذشته این رویه امکان‌پذیر نبوده. پاسخی که می‌توان به این سوال‌ها داد این است که دولت پذیرفته- یا مجبور بوده بپذیرد- که باید ارقام بودجه را به این شکل بچیند.این موشکافی انجام‌شده هم فقط به این دلیل بوده که از الان توجیهی برای محقق نشدن اهداف و ارقام بودجه وجود داشته باشد.

مقاله جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که: این اگرچه برگ برنده‌ای برای دولت است اما پاسخگوی انتظارات مردم نیست؛ مردمی که دولتی را می‌خواستند که سپر بلای آنها کند حتی اگر به قیمت برکناری دولت تمام شود. به هر حال دولت می‌توانست بودجه این مراکز خاص را حداقل افزایش ندهد. اما این پایان کار نیست. این بودجه باید مهر تصویب مجلس را بخورد که بیشتر کرسی‌های آن در اختیار فهرست امید است. مجلس می‌تواند برخی بودجه‌ها را کاهش و نشان دهد که واقعا در راس امور است.

چه کسانی مملکت ما را اداره می‌کنند؟

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون هادی لطفی. قانون

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهروند نوشته: حالا که چند روزی است سر و صداها خوابیده و تا فیلترینگ بعدی فرصتی هست، وقت واکاوی مشکلات عمده مملکت است. که کلاه نداشته‌مان را قاضی کنیم، ببینیم کجا راه را غلط رفتیم و چه کسانی را بر سر کار گذاشتیم که این شد وضعمان! تحقیقات شخص بنده نشان می‌دهد که یک‌روز برادر زن بن سلمان و شوهر ننه شیخ خلیفه با همکاری زن صیغه‌ای نتانیاهو در خانه ابراهیم تاتلیسس نشسته بودند به دواخوری که تصمیم می‌گیرند با هم یک موسسه مالی و اعتباری درست کنند و اسمش را هم گذاشتند موسسه سیزدهم! بعد به مردم گفتند پول بدید ٤٠‌درصد سود به شما می‌دهیم! آدم عاقل و زرنگ هم می‌رود جایی که سود بیشتری هست و چند تا خارجی هم پشتش هستند!

طنزنویس معتقدست: حقوق‌های نجومی هم تهش معلوم می شود که عامل اصلی آن برادر شوهر جنیفر لوپز بوده. حالا مشکلی که هست و محققان و کارشناسان ما دارند روی آن کار می‌کنند این است که برادر کدام شوهر جنیفر لوپز؟ از آن طرف شوهر خواهر کیم کارداشیان آمده زیر پای عبدالرضا کاهانی و دو سه تا فیلمساز سست عنصر این مملکت نشسته‌اند که چه؟ که بیایید فیلمی بسازید با حضور کیم و کلویی و کایلی حالا با اسم مستعار نازنین و بهاره و مثلا تینا! بعد خود خواهر کیم کارداشیان آمده فیلم را توقیف کرده! برای چی؟! برای این‌که چهره وزارت ارشاد را ضعیف نشان بدهد!

طنزنویس شهروند در نهایت به این جا رسیده که: اما مشکل اصلی کشور فساد و رشوه‌خواری است که آن دیگر کار کارداشیان و جانی دپ نیست! طبق اطلاعات موثق، پدر زن صدام که در دوران جوانی فعالیت‌های شبانه زیادی داشته است، تعداد زیادی برادر زن صدام را به ادارات مختلف کشور ما گسیل کرده که از پس آزمون استخدامی و مستحبات و واجبات برآمده و داخل ادارات شده‌اند و متاسفانه با گرفتن رشوه، حق حساب، حق مشاوره، حقوق نجومی باعث و بانی این مشکلات و نارضایتی به حق مردم شده‌اند که خدا از سر تقصیراتشان نگذرد الهی!

موضوعات مرتبط