عراقچی درباره برجام: در ۴ ماه آینده چالش‌های جدی‌تری خواهیم داشت

حق نشر عکس fa.shafaqna
Image caption معاون وزارت خارجه ایران می گوید "اروپایی ها فکر می‌کنند اگر امتیازاتی به ترامپ در موضوعات غیر برجامی بدهند، می‌توانند او را در برجام نگه دارند"

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، در اظهارنظری درباره سرنوشت توافق هسته ای با قدرت های جهانی و شروطی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای باقی ماندن کشورش در آن گذاشته گفته است: "قطعا در ۴ماه آینده چالش های جدی‌تری خواهیم داشت".

رسانه های ایران گزارش داده اند که آقای عراقچی در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی ایران تاکید کرده: "ما هنوز هیچ جمع بندی مشخصی در اروپا نداریم. برخی از آنها این ایده را دارند و فکر می‌کنند اگر امتیازاتی به ترامپ در موضوعات غیر برجامی بدهند، می‌توانند او را در برجام نگه دارند."

آقای عراقچی با چنین طرحی مخالفت کرده و گفته: "این یک سیاست کاملا غلط است و حتما نتیجه معکوس خواهد داشت و ما این را به صراحت به اروپا هم گفته‌ایم".

رئیس جمهور آمریکا به تازگی مجددا فرمان تعلیق تحریم های مرتبط با برنامه اتمی ایران را امضا کرده، اما هشدار داده این ممکن است آخرین باری باشد که تحریم‌ها را تعلیق می‌کند، مگر آن که شرایط مورد نظرش برآورده شود.

اعمال محدودیت بر فعالیت های موشکی ایران، از جمله شرایط مورد نظر دونالد ترامپ است.

دفعه آینده که رئیس جمهور آمریکا باید تعلیق تحریم‌ها را تمدید کند، بهار سال ۱۳۹۷ خواهد بود.. در صورتی که آقای ترامپ از این کار خودداری کند، تحریم های اتمی آمریکا علیه ایران که با برجام متوقف شده بود، دوباره اجرایی می شود.

شرکای اروپایی توافق هسته ای، درباره برنامه موشک های بالستیک ایران اظهار نظر کرده و خواستار مذاکره با ایران در این باره شده اند، اما همزمان، این موضوع را مبحثی جدا از توافق برجام دانسته اند.

ایران می گوید موشک های بالستیک این کشور در ردیف سلاح های متعارف و برای مصارف دفاعی هستند و هرگز درباره آنها با طرف های خارجی مذاکره نخواهد کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، برای گفت و گو درباره آینده توافق هسته ای به اروپا رفته و در همین ارتباط، امروز در لندن با مقام های بریتانیایی دیدار کرده است.

به گزارش رسانه ها، آمریکا و بریتانیا درباره چگونگی برخورد با ایران در ارتباط با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه ای‌ آن اختلاف نظر دارند، اما آقای تیلرسون می خواهد مواضع دو کشور را به هم نزدیک‌تر کند.