گزارش دولت از عملکرد بودجه ۹۶؛ نماینده‌های منتقد قانع نشدند

برنامه دولت برای سال ۹۷، ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی است حق نشر عکس Icana.ir
Image caption محمدباقر نوبخت: برنامه دولت برای سال ۹۷، ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی است

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران، امروز سه‌شنبه (سوم بهمن/ ۲۳ ژانویه) در مجلس این کشور به ارزیابی عملکرد بودجه دولت در هشت ماهه اول امسال (۱۳۹۶) پرداخته و از آن دفاع کرده است.

آقای نوبخت در گزارشی که ارائه کرده به کاهش نرخ بیکاری از ۱۲ و چهار دهم درصد در سال ۹۵ به ۱۱ و هفت دهم درصد در ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای نوبخت گفته است: "رشد اقتصادی با احتساب درآمدهای نفتی طی همین مدت (ده ماه اول سال جاری) ۵ و شش دهم درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی ۶ درصد محقق شده است."

مرکز آمار ایران حدود دو ماه پیش نرخ بیکاری مطلق در ایران را ۱۱ و ۸ دهم درصد اعلام کرد که این آمار مبتنی بر نتایج نمونه‌گیری نیروی کار در تابستان سال جاری بود.

صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی امسال ایران را بیش از ۴ درصد پیش‌بینی کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، می‌گوید هدف دولتش تحقق رشد اقتصادی سالانه بالای پنج درصد است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن ارائه گزارش خود در مجلس رشد اقتصادی ایران در سال آینده را ۵.۸ درصد با احتساب درآمدهای نفتی و ۶ درصد بدون احتساب درآمدهای نفتی اعلام کرده است.

آقای نوبخت در بخشی از سخنان خود مجلس را مقصر کاهش بخشی از درآمدهای امسال دولت دانسته است.

او گفته: "طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری درآمدهایمان اندکی بیش از هر بشکه نفت ۵۰ دلار بود. اما در سرجمع پیش‌بینی‌ها بودجه مدنظر دولت تحقق نیافت چراکه دولت پیش بینی می کرد ۲۰ درصد از درآمدها را که بالغ بر ۱۱۶ هزار میلیارد تومان بود باید به صندوق توسعه ملی واریز کند اما مجلس این سقف را به ۳۰ درصد افزایش داد، به همین دلیل بودجه دولت اندکی کاهش یافت."

گزارش عملکرد بودجه امسال با انتقاد بعضی از نمایندگان و روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم روبرو شد:


  • عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات: متاسفانه اعمال معافیت‌های مالی و گمرکی موجب مرکز فساد و فرار مالیاتی شده است. ۳۳۲ هزار میلیارد تومان مالیات طی این ۸ ماه وصول نشده است.
  • کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهشهای مجلس: عملکرد بودجه با اقتصاد کلان باید بر این اساس باشد که بودجه مصوب در تورم، ضریب جینی و رشد چه اثری داشته است و مالیات‌ها چقدر موفق بوده‌اند.
  • حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای داشته باشیم. لذا نیازمند سایت هستیم. تاکنون دو سایت شروع شده و باید برای سایت های دیگر سرمایه‌گذاری شود که متاسفانه ردیفی برای آن دیده نشده است.
  • محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: حتی یک ریال بابت زلزله‌ و ۱۲۰ هزار کلاس درس وزارت آموزش و پرورش برای ایمن سازی پرداخت نشده است.
  • عبدالرضا عزیزی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس: امروز بیشتر اعتباراتمان جاری است. با این وضعیت تا ۱۰ سال آینده نیازی به آمریکا و اسرائیل نداریم و خودمان کشور را نابود خواهیم کرد
  • الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوق و قضایی مجلس: دریافتی قضات ایران نصف میانگین دریافتی قضات سایر کشورهاست. در حالیکه تامین معیشت قضات در روند بررسی پرونده‌ها بسیار تاثیرگذار است.
  • نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه: بودجه دولت مطابق با واقعیت و شفاف نیست.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم در پاسخ به اظهارات آقای قاضی پور درباره "شفاف نبودن" بودجه گفته است: "اشکالاتی به عملکرد بودجه ۹۶ وجود دارد."

حق نشر عکس Icana.ir
Image caption علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می‌گوید اشکالاتی به عملکرد بودجه ۹۶ وارد است

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز سه‌شنبه (سوم بهمن/ ۲۳ ژانویه) گفت که : برنامه دولت برای سال ۹۷، ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی است.

او کمتر از یک ماه پیش پیش‌بینی کرده بود که در سال آینده حدود ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار کار ایران شوند.

دولت ایران می‌گوید که برای ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری با کمبود منابع مواجه است و در لایحه بودجه سال آینده ایران برنامه‌هایی برای تأمین منابع جهت اشتغال‌زایی پیش‌بینی شده که یکی از آنها افزایش قیمت بنزین است.

براساس لایحه بودجه سال آینده، دولت ایران قصد دارد حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان از محل حامل‌های انرژی درآمد داشته باشد.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی نگران بار تورمی افزایش سوخت در سال آینده هستند.

جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون تلفیق امروزسه‌شنبه ( ۳ بهمن) به خبرگزاری خانه ملت (مجلس) گفت: "در کمیسیون تلفیق بودجه بند الحاقی تصویب شد که براساس آن دولت اجازه افزایش قیمت را در سال آینده ندارد و این موضوع شامل حال حامل های انرژی نیز می‌شود."

در پی اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران، مخالفت‌هایی عمدتا در مجلس با پیشنهاد افزایش قیمت سوخت در سال آینده صورت گرفت.

در لایحه بودجه سال ١٣٩٧ دولت قیمت بنزین را لیتری ۱۵۰۰ تومان پیشنهاد کرده که البته در اجرای آن مختار است و زمان مشخصی برای آن در نظر گرفته نشده است.

دولت ایران گفته است که در حال حاضر، بهای سوخت در این کشور کمتر از کشورهای همسایه است و این اختلاف باعث قاچاق بنزین و گازوئیل به این کشورها شده است.

صندوق بین‌المللی پول گفته است در صورت افزایش قیمت سوخت، نرخ تورم از ۹.۹ درصد امسال در سال آینده (۱۳۹۷) ممکن است بطور موقتی افزایش یابد؛ ولی مجددا با کمک سیاست‌های احتیاطی در میان‌مدت نرخ تورم تک‌رقمی خواهد شد.