مقاومت فرانسه در برابر فشار آمریکا برای اصلاح برجام

وزرای خارجه فرانسه و آمریکا در پاریس حق نشر عکس GettyImages
Image caption لو دریان و تیلرسون روز سه شنبه در پاریس

درحالی که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در سفری به اروپا به متحدان این کشور فشار می آورد توافق اتمی ایران را اصلاح کنند، وزیر خارجه فرانسه بر حفظ برجام در شکل اولیه تاکید کرده است.

آقای تیلرسون روز سه شنبه برای دیدار با ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، به پاریس رفت. او پیشتر در روز دوشنبه در لندن با مقام های بریتانیایی گفت و گو کرده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای لو دریان پیش از شروع ملاقات با آقای تیلرسون گفت: "یک اصل اساسی هست که ما بر آن پافشاری می کنیم، یعنی حفظ توافق اتمی تا جایی که رعایت می شود."

او افزود: "اگر ایران برجام را محترم بشمارد، که براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی چنین می کند و ما دلیلی برای تردید در آن نداریم، امضاکنندگان باید پای حرفشان بایستند. چون وقتی موافقتنامه ای امضا شد، همه امضاکنندگان باید به آن احترام بگذارند و او (رکس تیلرسون) این را می داند."

یک روز پیشتر نخست وزیر بریتانیا هم بر تعهد کشورش به توافق اتمی تاکید کرده بود.

بنابه این گزارش آقای لو دریان همچنین این سوال را مطرح کرد که چرا دولت ترامپ "توپ را به زمین کنگره و اروپایی ها برمی گرداند" در حالی که روسیه و چین هم آن را امضا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او یک روز پیشتر گفته بود: "ما شاهد بوده ایم که پرزیدنت ترامپ موافقتنامه را نقض نکرد، هرچند از طرف دیگر درخواست هایی مطرح کرده که گاه شبیه اولتیماتوم است."

وزیر خارجه فرانسه قرار است روز پنجم مارس برای بحث درباره برنامه موشک های بالستیک ایران و نقش این کشور در منطقه به تهران سفر کند.

آقای تیلرسون سفر اروپایی خود را روز یکشنبه شروع کرد.

این سفر درحالی انجام می شود که دونالد ترامپ تهدید کرده است اگر "کاستی های" برجام برطرف نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد. آقای ترامپ همچنین خواستار اعمال محدودیت های شدیدتر بر برنامه موشکی ایران است.

آقای تیلرسون دوشنبه در لندن گفت امیدوار است در مورد چگونگی اعمال تغییرات در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) با اروپایی ها به پیشرفت هایی برسد.

او گفت: "فکر می کنم در میان گروه 'ای ۳' (بریتانیا، فرانسه و آلمان) این اجماع نظر وجود دارد که بعضی بخش های برجام یا بعضی از رفتارهای ایران هست که باید به آنها رسیدگی شود."

آمریکا به آنچه "رفتارهای بی ثبات کننده" ایران در خاورمیانه دانسته اعتراض دارد. ایران چنین اتهامی را رد می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این سه کشور اروپایی توافق کرده اند برای بحث در این باره یک گروه کاری ایجاد کنند.

آقای تیلرسون که در لندن با بوریس جانسون وزیر خارجه و ترزا می نخست وزیر بریتانیا دیدار کرد همچنین در مورد "صادرات سلاح به یمن و سایر نقاط" از طرف ایران ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا دوشنبه گفت که "آنها در مورد اهمیت همکاری جامعه جهانی برای مقابله با فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه اتفاق نظر داشتند و نخست وزیر بر تعهد بریتانیا به توافق اتمی ایران تاکید کرد."

پافشاری آمریکا بر لزوم اصلاح برجام

با این حال دولت ترامپ همچنان بر تغییر برجام یا خروج از آن پافشاری می کند.

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در سخنانش در پارلمان اسرائیل گفت: "توافق اتمی ایران یک فاجعه است و ایالات متحده آمریکا دیگر این توافق که پایه و مبنای درستی ندارد را تصدیق نخواهد کرد."

او افزود: "همانطور که رئیس جمهور ترامپ گفته اگر توافق اتمی ایران درست نشود آمریکا فورا از آن خارج خواهد شد."

دونالد ترامپ روز ۱۲ ژانویه تعلیق تحریم‌های ایران براساس برجام را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد اما هشدار داد این می‌تواند آخرین باری باشد که چنین می‌کند، مگر آن که شرایط مورد نظرش برآورده شود.