نزدیکان احمدی‌نژاد درخواست تجمع اعتراضی کردند

رحیم مشایی، احمدی‌نژاد، بقایی حق نشر عکس Ahmadinejad.ir
Image caption اسفندیار رحیم مشایی (راست) و حمید بقایی (چپ) از جمله امضاکنندگان نامه به وزیر کشور هستند

هفت نفر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران در نامه‌ای به وزارت کشور درخواست صدور مجوز برای تجمع اعتراضی کرده‌اند.

این افراد که همگی از مقام‌های سابق دولت آقای احمدی‌نژاد هستند در نامه به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نوشته‌اند که می‌خواهند از مردم "برای بیان نظرات و اعتراض آرام و قانونمند خود به نحوه اداره کشور توسط قوای گوناگون و برخی از سیاست‌ها و رفتارها به خصوص در امور اقتصادی، قضایی و اجتماعی" دعوت به اجتماع کنند.

به گزارش سایت دولت بهار این نامه با امضای اسفندیار رحیم مشایی، سیدحسن موسوی، عبدالرضا شیخ الاسلامی، حمید بقایی، علی ذبیحی، مرتضی تمدن و علی اکبر جوانفکر منتشر شده است.

این افراد گفته‌اند که می‌خواهند از حقوق تصریح‌شده در اصول ۸ و ۲۷ قانون اساسی برای تشکیل اجتماعات و "نقد و اعتراض به سیاست ها و عملکردها و بیان مطالبات به حق و قانونی" استفاده کنند.

امضاکنندگان این نامه به اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران هم اشاره کرده‌ و نوشته‌اند: "طی ماه‌های اخیر جمع کثیری از مردم در مناطق مختلف در اعتراض به برخی سیاست‌ها، رفتارها، شرایط بد اقتصادی و نحوه مدیریت بخش‌های گوناگون کشور اقدام به تجمع و راهپیمایی نمودند که در مجموع از سوی مدیران سازمان‌های مخاطب و همچنین نهادهای امنیتی با پاسخ و برخورد مناسبی مواجه نشدند."

موج اعتراض‌های اخیر در ایران از روز هفتم دی ماه در مشهد و تحت عنوان تجمع "نه به گرانی" آغاز شد اما با گسترش سریع آن به شهرهای مختلف اعتراض‌ها هم دامنه گسترده‌تری یافت و مقام‌های ارشد حکومت ایران و سیاست‌های جمهوری اسلامی را هدف گرفت.

به گفته دولت ایران در جریان این ناآرامی‌ها ۲۵ نفر در خیابان کشته شدند و هزاران نفر هم دستگیر شدند که اغلب آنها به مرور و به قید وثیقه آزاد شدند. چند نفر هم در هنگام بازداشت جان خود را از دست دادند.


اصول مورد اشاره نویسندگان نامه:

اصل هشتم قانون اساسی: در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ دعوت‏ به‏ خیر، امر به‏ معروف‏ و نهی‏ از منکر وظیفه‏ ای‏ است‏ همگانی‏ و متقابل‏ بر عهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ یکدیگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏. شرایط و حدود و کیفیت‏ آن‏ را قانون‏ معین‏ می‏ کند. "والمؤمنون‏ و المؤمنات‏ بعضهم‏ اولیاء بعض‏ یأمرون‏ بالمعروف‏ و ینهون‏ عن‏ المنکر".

اصل‏ بیست و هفتم قانون اساسی: تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است‏.


تعدادی از مقام‌های دولتی یا نظامی تلویحا محمود احمدی‌نژاد را که از ما‌ه‌ها پیش انتقاد از بعضی دستگاه‌ها به ویژه قوه قضاییه را شدت بخشیده بود، به نوعی مسئول یا دخیل در اعتراض‌های اخیر معرفی کردند.

از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران آغاز اعتراض‌ها را به یکی از مسئولان سابق نسبت داد که "این روزها زبان به مخالفت‌‎خوانی نسبت به اصل و ارزش های نظام گشوده است".

نویسندگان نامه به وزیر کشور ایران گفته‌اند که "برخی رفتارهای نادرست و مشکوک مانند تخریب و آتش زدن امکانات عمومی" باعث برخورد گسترده با معترضان و دستگری تعداد زیادی از آنها شده است.

این هفت نفر به سخنان مقام‌های ارشد از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اشاره کرده‌اند که "با نفی اغتشاش‌گری و تخریب اموال عمومی، بر حق آزادی اجتماعات و اعتراض به عملکردها و ضرورت توجه به آن تاکید کرده اند."

آقای خامنه‌ای در ارتباط با اعتراض‌ها گفته بود: "این‌ که فلان انسانی از یک حقی محروم بماند و اعتراض بکند یا اعتراض‌کننده‌ها بیایند جایی جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، این یک مطلب است، و اینکه یک عده‌ای از این تجمع، از این انگیزه سوءاستفاده کنند، یک حرف دیگر است. این‌ها را نباید با هم مخلوط کرد."