وکیل احمدرضا جلالی خواستار بازنگری دیوان عالی در حکم اعدام او

احمدرضا جلالی حق نشر عکس Hra-news.org

وکیل احمدرضا جلالی، پزشک و محقق مقیم سوئد، که اخیرا به "جرم جاسوسی" در ایران به اعدام محکوم شد، با ذکر "نقائصی" در پرونده خواستار بازنگری دیوان عالی در این حکم شده است.

آقای جلالی که برای دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می کرد در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد. دیوان عالی آذر ماه - دسامبر ۲۰۱۷ - حکم اعدام او را تایید کرد.

زینب طاهری وکیل آقای جلالی به خبرگزاری فرانسه گفت "ما خواستار بررسی این حکم شده ایم" چون به گفته او "نقائص زیادی در این پرونده وجود دارد."

او با اشاره به این که درخواست حدود ده روز پیش تحویل دیوان داده شده است گفت: "ما امیدواریم که این حکم لغو شود".

خانم طاهری گفت که نگران وضعیت سلامتی موکل خود است: "او اصلا در وضعیت جسمی خوبی نیست، و هرچند خوب غذا می خورد اما بدنش درحال ضعیف تر شدن است و هر روز لاغرتر می شود."

مقام های ایران آقای جلالی را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته ای کرده اند.

همسر آقای جلالی می گوید او با اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" روبرو بود.

گفته شد که دیوان عالی در جریان فرآیندی محرمانه حکم اعدام او را تایید کرده و به وکلا اجازه نداده است دفاعیات خود را عرضه کنند.

سازمان عفو بین الملل محاکمه او را "تعرضی تکان دهنده به حق محاکمه منصفانه" توصیف کرده است.

عفو بین الملل می گوید که آقای جلالی در نامه ای در ماه اوت از زندان نوشت که به دلیل خودداری از جاسوسی برای ایران تحت بازداشت است.

این پرونده باعث نگرانی اتحادیه اروپا شده که می گوید از نزدیک آن را دنبال می کند.

اخیرا ۷۵ برنده جایزه نوبل ماه پیش از ایران خواسته اند احمد رضا جلالی را آزاد کند.

در نامه برندگان جایزه نوبل آمده است: "به عنوان اعضای گروهی از مردم (و سازمان‌ها) که بر اساس وصیت آلفرد نوبل به سودمندی به بشریت عمیقا متعهد هستیم، ما نمی‌توانیم ساکت بنشینیم در حالی که زندگی و کار یک محقق متعهد، احمدرضا جلالی، که متخصص پزشکی بحران است با خطر مرگ تهدید می‌شود."

بیشتر بخوانید: