روزنامه‌های صبح تهران: ماجرای تلخ سارینا

وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه در هوای سرد کوهستانی آن مناطق، در برخی از روزنامههای پنجشنبه پنجم بهمن ۱۳۹۶، منعکس شده است.

سارینا از سرما مرد

حق نشر عکس شرق

سمیرا حسینی در روزنامه شرق نوشته که سارینا، کودکی دوساله از روستای ناوهفره شهرستان سرپل ذهاب، سرما خورد، تشنج کرد و مرد. خبر کوتاه بود، اما تلخ. مثل بسیاری از کودکان زلزلهزده کرمانشاه بدون وسایل گرمایشی مناسب با خانوادهاش داخل چادر زندگی می کرد و این چندمین بار بود که به دلیل بارندگی و هوای سرد مناطق کوهستانی غرب کشور سرما می خورد.

مادر سارینا به روزنامه شرق گفته که تقریبا نزدیک پنج روز بود که یکی از خیرین به ما کانکس داده بود. تا قبل از آن داخل چادر زندگی می کردیم، اما نمی دانستم که سارینا پنج روز بیشتر با ما داخل کانکس زندگی نمی کند. به گفته مادر این طفل، شوهرش چندبار با دهیار صحبت کرده و از او خواهش کرده که به خاطر دو بچه اش و سرمای هوا به آنها کانکس دهند، اما هیچکس به حرف های شوهرش توجه نکرد.

آن همه پول کجا رفت؟

حق نشر عکس آفتاب یزد

این تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است که بر بالای آن پرسشی هم در باره سرنوشت کمک های نقدی مردم به زلزله زدگان مطرح شده که توسط افراد مشهور جمع آوری شد. به نوشته این روزنامه، وقتی همه از جمله سلبریتی ها خبر تلخ و ناگوار زلزله کرمانشاه را شنیدند، بی‎درنگ خود را برای کمکرسانی به آن مردم زلزله زده آماده کردند. در آن زمان فضای مجازی پر بود از شماره حساب هایی برای کمک های نقدی، عدهای هم کمک های غیرنقدی از جمله پتو و غذا را جمع آوری می کردند، اما این کمک ها تا مدت خیلی کمی ادامه داشت و کم کم بساط آن برچیده شد و مردم زلزله زده به فراموشی سپرده شدند.

در ادامه این گزارش از جمله آمده که شرایط بد زلزله زدگان فقط یک سوال را در ذهن تداعی می کند که آن پول هایی که سلبریتی ها برای مناطق زلزله زده جمع کردند، چه شد که حالا فرماندار سرپل ذهاب لب به گلایه باز کرده است؟ در همین حال صادق زیباکلام به آفتاب یزد گفته که می خواهند اعتماد مردم به سلبریتی ها سلب شود.

بیداد فساد علیه عدالت

حق نشر عکس ابتکار

معصومه معظمی در روزنامه ابتکار نوشته در شرایطی که کشور وضعیت اقتصادی حساس و شکننده ای را تجربه می کند و هنوز زمانی از اعتراضات خیابانی مردم در بسیاری از شهرها نمی گذرد، فرار یک متهم نفتی طی روزهای اخیر در یکی از شرکت های وزارت نفت خبرساز شده است. فردی که طی ۱۰ سال توانسته ۱۰۰ میلیارد تومان اختلاس کرده و سه ساعته از کشور خارج شود.

به نوشته خانم معظمی، با توجه به افزایش مفاسد اقتصادی و اداری در ایران و تاکید جامعه بر اجرای عدالت اجتماعی و اقتصادی و اینکه فراوانی اختلاس ها و مفاسد اقتصادی به نحوی باعث کرختی جامعه شده است، باید عزم ملی برای مبارزه با مفاسد به کار گرفته شود تا شاید گشایشی در این باره رخ دهد و هر روز خبر جدیدی از اختلاس و فساد مالی در بخش دیگری از سازمان ها رسانه ای نشود که این خود بزرگترین آفت خواهد بود.

دولت به غرب قول داد، مجلس تصویب کرد!

حق نشر عکس کیهان

روزنامه کیهان در یک گزارش انتقادی نوشته که مجلس در نشست علنی دیروز، لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمانیافته فراملی (پیمان پالرمو) را تصویب کرد. کیهان یادآور شده که چندی پیش FATF در برنامه اقدام از ایران خواسته بود که کنوانسیون پالرمو را تصویب و اجرا کند. همچنین خواسته بود که ایران، کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را امضا، تصویب و اجرا کند. به نظر روزنامه کیهان این کنوانسیون مثل بسیاری از کارهای مخفی دیگر در سکوت رسانه ای امضا شد.

گزارش کیهان یادآور شده که FATF یک سازمان همکاری میان دولتهاست که ظاهرا به منظور مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم شکل گرفته اما حقیقت ماجرا عبارت است از اشراف اطلاعاتی بر منابع و سیستم های مالی کشورها و اعمال خواست های غرب در کشورهای مختلف در مورد افراد و شرکت هایی است که مورد تحریم ظالمانه آنها قرار گرفته اند.

پاتک ارزی به سفته بازان

حق نشر عکس دنیای اقتصاد

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته که روز گذشته دلار با تغییر تاکتیک بازارساز یک کانال پایین تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قدم گذاشت. بازارساز با استراتژی کاهش فاصله نرخ ارز مداخله ای خود با معامله گران نقدی، زمینه ساز کاهش ورود تقاضای کاذب به بازار شد؛ اتفاقی که معامله گران ارزی را غافلگیر کرد. در کنار این به نظر روزنامه دنیای اقتصاد، سیاستگذار دو شیوه دیگر را برای مقابله با نوسان گیران برگزید. در مرحله اول، با کاهش نرخ فروش دلار به صورت جزئی و پل های مانع از ایجاد جو هیجانی کاهشی در بازار شد. اقدام دیگر آن بود که تمام تقاضاهای بازار پاسخ داده شد تا نوسان گیران افزایشی ناچار به عقب نشینی شوند. در کنار این سه موضوع، یک نشانه مثبت دیگر هم در بازار وجود داشت و آن محدود ماندن فاصله نرخ دلار نقدی و فردایی بود.

به نوشته این گزارش، گرچه این مجموعه عوامل امید به ثبات در بازار ارز را افزایش داد، اما در مقابل علائم دیگری در بازار وجود دارد که نیاز به تامل و چاره اندیشی دارد. بالا ماندن نرخ حواله درهم، ادامه تقاضای برخی سرمایه گذاران و برخورد انتظامی با برخی دلالان، نشانه هایی بودند که بر این امیدواری سایه انداخته اند.

شکست سناریوی دولت در بازار ارز

حق نشر عکس جهان صنعت

مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق ایران-چین در روزنامه جهان صنعت نوشته که تکرار هرساله روند صعودی نرخ ارز نشان می دهد که دولت به عنوان سیاستگذار قیمت ارز، خود این مسیر را در پیش گرفته است. در ادامه این مقاله آمده که در دست داشتن ۸۰ درصد از منابع ارزی کشور از سوی دولت به این معنی است که کنترل بازار ارز در دست دولت قرار دارد و نوسانات ساله ای گذشته نیز توسط سیاست های دولتی اجرا و از سوی بانک مرکزی اداره می شد. اما امسال به دو دلیل این سیاست ها با شکست مواجه شد، دلیل اول به ناآرامی های ماه گذشته در کشور مربوط می شود که نرخ دلار را به یک باره با جهشی ۲۰۰ تومانی روبه رو کرد. اما شوک دومی که پس از آن اتفاق افتاد به سیاست مالیات بر ارزش افزودهای مربوط می شود که در امارات مطرح شد. از آنجا که دوبی یکی از منابع اصلی تامین ارز ایران بوده، شوک آن بازار، التهاب در بازار ارز ایران را هم فراهم کرد.

از همین رو آقای حریری به مدیریت ارزی بانک مرکزی توصیه کرده که سیاست های مدیریتی خود را اعمال کند تا از رشد بیشتر نرخ ارز جلوگیری شود و بتواند این نرخ به میزان ۴۲۰۰ تومان بازگردد.