استقبال پنتاگون از 'توقف' رویارویی قایق‌های ایران با آمریکا در خلیج فارس

در دو سال اخیر گزارش‌ها درباره رویارویی ناوهای آمریکایی با قایق‌های سپاه در خلیج فارس بیشتر شده بود. حق نشر عکس Getty Images
Image caption در دو سال اخیر گزارش‌ها درباره رویارویی ناوهای آمریکایی با قایق‌های سپاه در خلیج فارس بیشتر شده بود.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، مقام‌های نظامی ایالات متحده گفته‌اند پنج ماه است که نیروهای ایران با نیروهای آمریکایی در خلیج فارس رویارویی نداشته‌اند. تا اوایل تابستان موارد متعددی از رویارویی‌های دریایی بین نیروهای این دو کشور در خلیج فارس گزارش شده بود.

از سه سال پیش، گزارش‌ها درباره این رویارویی‌ها بیشتر شده بود.

پنتاگون از این توقف رویارویی‌ها استقبال کرده است.

ژنرال ژوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنترال‌کامند)، به خبرنگارانی که همراه او به خاورمیانه سفر کرده‌اند گفته است که شاید توقف این رویارویی‌ها "به خاطر این بوده که ما آمادگی‌مان را نشان داده‌ایم، و این‌که این [رویارویی‌ها] قابل‌تحمل نیست و ارتش‌های حرفه‌ای چنین کارهایی نمی‌کنند".

فرماندهی مرکزی آمریکا، مسئول تامین امنیت آمریکا از خلیج فارس تا آسیای میانه است و در عملیات مقابله با داعش در عراق و سوریه و همچنین طالبان در افغانستان شرکت دارد.

دونالد ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی تهدید کرده بود که اگر رئیس‌جمهور شود، باید به قایق‌های سپاه که به ناوگان دریایی آمریکا نزدیک شوند شلیک کرد. اما بعد از آغاز ریاست‌جمهوری او هم رویارویی‌های نیروهای ایران با آمریکا در خلیج فارس ادامه پیدا کرد.

در بیشتر موارد این رویارویی‌ها، قایق‌های سریع نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در منطقه حضور داشته‌اند و به گفته مقام‌های پنتاگون، شناورهای سپاه پاسداران ایران به ناوهای آمریکایی بسیار نزدیک شده که با اخطار این نیروهای مواجه شده‌اند.

مقامات آمریکایی رفتار قایق‌های سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس را "غیرایمن و غیرحرفه‌ای" خوانده بودند و از آن انتقاد کرده بودند.

اما مقام‌های سپاه گفته‌اند که رفتارشان در چارچوب مقررات است. سپاه پاسداران غالبا این اقدامات را در چارچوب حق ایران برای حفاظت از مرزهایش تعریف می‌کند. ایران به حضور نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی آب‌هایش بدبین است.

در یکی از آخرین موارد پیش‌آمده در اواخر ماه ژوئیه، مقام‌های نظامی آمریکا به خبرگزاری‌ها گفتند که یک ناو آمریکایی در خلیج فارس به سوی یک قایق سپاه تیر اخطار شلیک کرده‌ است.

به گفته این مقام‌ها ناو یو‌اس‌اس تاندربولت بعد از آن تیر هشدار شلیک کرده که قایق تندرو تلاش‌های ناو برای برقراری ارتباط رادیویی را نادیده گرفته است.

اما سپاه پاسداران روایتی متفاوت از این ماجرا ارائه داد و گفت: "صبح امروز یک رزم‌ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آب‌های بین‌المللی در حال گشت‌زنی بود حرکت کرد و به قصد تحریک و ایجاد هراس مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی کرد."

این اطلاعیه سپاه همچنین می‌گوید: "شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیر حرفه‌ای و تحریک‌آمیز آنها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد."

به نظر می‌رسد پنتاگون درباره این‌که پنج ماه است چنین رویارویی‌هایی در خلیج فارس تکرار نشده، همان شلیک اخطار ناو آمریکایی به سوی قایق سپاه را آخرین رویداد این‌چنینی حساب کرده است.

پیش از این بارها در حوادثی مشابه ناوهای آمریکایی برای متوقف کردن قایق‌های سپاه که به گفته آنها بیش از حد نزدیک شده بودند تیر اخطار شلیک کرده‌اند.

هفته پیش از این واقعه، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، گفت اگر آمریکا می‌خواهد موضوع تحریم‌های "دفاعی و سپاه را دنبال کند" باید پایگاه‌های خود را تا محدوده هزار کیلومتری اطراف ایران برچیند.

کمی بعد از آن هم در اوایل ماه سپتامبر، ایران گفت که یک موشک‌انداز ارتش، به ناو آمریکایی به "دلیل نزدیک شدن به یک لنج ایرانی هشدار داده است."

اما سرفرماندهی نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای "هر گونه تماس مستقیم" بین نیروهای دریایی ایران و آمریکا را در زمینه این رویداد را تکذیب کرد.