دختران موسوی و رهنورد برای بازدید از آنها 'دیگر محدودیتی ندارند'

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد حق نشر عکس ATTA KENARE/AFP/Getty Images
Image caption عکس آرشیوی - میرحسین موسوی و زهرا رهنورد حدود هفت سال در حصر خانگی بوده‌اند

سایت کلمه گزارش می دهد که محدودیت بازدید دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از آنها اکنون کاملا برطرف شده است، تحولی که سایت کلمه آن را "بیشترین گشایش در حصر" آن دو توصیف می کند.

بنابه این گزارش از دو ماه پیش امکان بازدید کوکب، زهرا و نرگس موسوی از پدر و مادر به هفته ای دو بار افزایش یافته بود، درحالی که آنها تا پیش از آن هفته ای یک بار امکان چنین دیداری را داشتند.

کلمه می نویسد آنها "حالا براساس اعلام ماموران امنیتی می توانند هر زمان که خواستند" به دیدار آن دو بروند و این کاهش محدودیت شامل کلیه اعضای درجه یک خانواده می شود.

به نوشته کلمه "این تغییر در ملاقات‌ها بیشترین گشایش در حصر ظالمانه طی هفت سال گذشته است؛ هفت سالی که برخی ماه‌های آن با بی‌خبری مطلق خانواده از محصوران و بالعکس همراه بوده است."

در این گزارش آمده است: "دختران میرحسین و رهنورد ضمن استقبال از امکان حضور بیشتر در کنار پدر و مادر خود می‌گویند همچنان از تماس تلفنی و ارتباط مداوم با والدین محرومند. میرحسین و رهنورد نیز کماکان در خانه اختر محصورند و امکان ارتباط و تردد آزاد و نیز دیدار آزادانه با دیگران را ندارند."

زهرا رهنورد اخیرا در ملاقاتی با دخترانش با رد شایعات مربوط به رفع حصر خود گفت: "رفع حصر رهنورد بدون میرحسین موسوی هیچ معنایی ندارد."

خانم رهنورد اخیرا اجازه یافت تا ساعاتی بر بالین مادر بیمار خود حاضر شود.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ایران از حدود ۷ سال پیش در حصر خانگی به سر می برند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در آن سال نامزد انتخابات بودند. اما اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد با اعتراض گسترده کسانی مواجه شد که می گفتند رای آنها دزدیده شده است. رهبر ایران این اتهام را رد کرده است.

آزادی این سه از درخواست های اصلی حامیان حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جریان انتخابات ریاست جمهوری امسال بود و هواداران آقای روحانی در بسیاری از تجمع های انتخاباتی به نفع آزادی آنها شعار دادند.

مهدی کروبی مرداد ماه گذشته در اعتراض به وضع حصر خود دست به اعتصاب غذا زد که پس از تضمین دولت ایران برای خروج ماموران امنیتی از خانه‌ای که او در آن در حصر است، آن را شکست.

او که ۷۹ سال دارد در یک سال اخیر چندین بار به دلیل مشکلات قلبی در بیمارستان بستری شده است.

عموما تصور می شود که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران مخالف آزادی آنهاست و با محاکمه آنها هم مخالفت می کند. آنها هرگز رسما متهم نشده اند.

بیشتر بخوانید: