سخنگوی هیات رئیسه: لاریجانی مخالف سئوال از روحانی است؛ لاریجانی: کسی مانع نیست

مطابق قوانین داخلی مجلس، سئوال از رئیس جمهور پس از ارائه به هیات رئیسه باید به صورت رسمی اعلام وصول و یک هفته پس از آن در صحن علنی مطرح شود حق نشر عکس Tasnim
Image caption مطابق قوانین داخلی مجلس، سئوال از رئیس جمهور پس از ارائه به هیات رئیسه باید به صورت رسمی اعلام وصول و یک هفته پس از آن در صحن علنی مطرح شود

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، اظهارات متفاوتی درباره سئوال از حسن روحانی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس داشته‌اند.

در حالی که آقای نعمتی به خبرگزای ایلنا می‌گوید علی لاریجانی، معتقد است "طرح سوال فعلا معطل بماند یا به نوعی تعدیل شود" آقای لاریجانی در پاسخ به تذکر یک نماینده مجلس در این باره گفته "کسی مانع طرح سؤال از رئیس‌ جمهور نیست".

شماری از نمایندگان مجلس چند ماه پیش از این طرح سئوال از رئیس‌جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری را تهیه و به هیات رئیسه مجلس ارائه کردند.

علی مطهری نائب رئیس مجلس یک ماه پیش از این گفته بود آقای لاریجانی طرح سئوال از حسن روحانی را "به صلاح کشور نمی‌داند".

طرح سئوال از رئیس جمهور در مجلس ایران، همواره موضوعی جنجالی بوده است. در طول نزدیک به ۴۰ سالی که از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد، تاکنون فقط یک بار طرح سئوال از رئیس جمهور به اجرا گذشته شده است.

بر اساس این طرح، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران در ٢٤ اسفند ١٣٩٠ برای پاسخگویی ‌ به سوال نمایندگان به مجلس فراخوانده شد. پیش از اجرا شدن طرح سئوال از رئیس جمهور هم گفته می‌شد که آیت الله علی خامنه ای رهبر و علی لاریجانی رئیس مجلس با فراخوانی رئیس جمهور به مجلس، موافق نیستند.

مطابق قوانین داخلی مجلس، سئوال از رئیس جمهور پس از ارائه به هیات رئیسه باید به صورت رسمی اعلام وصول و یک هفته پس از اعلام وصول در صحن علنی مطرح شود.

این طرح علیرغم سپری شدن هفته ها از ارائه به هیات رئیسه، هنوز اعلام وصول نشده و برخی از نمایندگان از این وضعیت گلایه دارند.

نصرالله پژمانفر یکی از نمایندگان مجلس، امروز در این باره تذکر داده و گفته "عدم اجازه هیات ‌رئیسه مجلس برای حضور رئیس‌جمهور در مجلس، باعث ایجاد ناآرامی‌های خیابانی شده" است.

علی لاریجانی خطاب به آقای پژمانفر گفته "در جریان هستید که نمایندگانی از مجلس، قوه‌قضائیه و دولت در تلاش هستند تا موضوع (مؤسسات مالی و اعتباری) حل شود و گزارش هم در صحن مجلس مطرح شد".

موضوع پرداخت نشدن سپرده های بانکی شهروندان ایرانی نزد شماری از موسسات مالی و اعتباری و اعتراض به این وضع، بیش از یک سال است که یکی از اصلی ترین موضوعات مربوط به دولت ایران بوده است.

یکی از شعارهای شهروندان در تجمعات مردمی ماه گذشته در شهرهای مختلف ایران، اظهار نارضایتی از وضعیت بلاتکلیف در برابر موسسات مالی و اعتباری بود.

وزارت کشور ایران در گزارش رسمی خود یکی از عوامل اعتراضات را "کاهش اعتماد عمومی" و "ضعف کارآمدی سازمان ها و نهادهای حکومتی" عنوان کرده است.