نامه کروبی به ‌خامنه‌ای: به جای انتقاد از دیگران بار مسئولیت سه دهه گذشته خود را بپذیرید

مهدی کروبی حق نشر عکس KARROUBI.IR
Image caption کروبی خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای: خواستم جلوی آقازاده را بگیرید که نگرفتید و سال ۸۸ دیدید او در کنار جریان کودتای انتخاباتی چه بلایی بر سر نظام و انقلاب آورد

مهدی کروبی، موسس و دبیر کل حزب اعتماد ملی در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از او خواسته است که به جای سخن گفتن از جایگاه اپوزیسیون و انتقاد از دیگران، بار مسئولیت سیاست‌های سه دهه گذشته خود را بپذیرد.

آقای کروبی که در حصر خانگی است از عملکرد آقای خامنه‌ای در دوره‌های مختلف رهبری او به شدت انتقاد کرده و وضعیت سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی ایران را "نتیجه مستقیم سیاست‌های راهبردی و اجرایی" او دانسته است.

متن کامل نامه آقای کروبی که روز نهم بهمن نوشته شده، امروز سه‌شنبه ۱۰ بهمن در سایت سحام‌نیوز منتشر شده است.

او در این نامه نوشته: "سه دهه است که شما در رأس نظام قرار دارید و هنوز هم از جایگاه یک اپوزسیون سخن می‌گویید. در این سه دهه بخش مهمی از نیروهای اصیل انقلاب را کنار گذاشتید تا سیاست‌های مورد نظرتان را اجرا کنید و امروز با نتایج همان سیاست‌ها مواجه هستید."

مهدی کروبی که از حدود هفت سال پیش و در پی اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در حصر خانگی است، به نامه خود به آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان و هشدارش درباره حمایت مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر ایران از یکی از نامزدها اشاره کرده و نوشته است: "خواستم جلوی آقازاده را بگیرید که نگرفتید و سال ۸۸ دیدید او در کنار جریان کودتای انتخاباتی چه بلایی بر سر نظام و انقلاب آورد."

آقای کروبی در بخش دیگری از این نامه خطاب به آقای خامنه‌ای نوشته: "در باب حذف افراد بارها شنیده‌ایم که می‌گویند میزان حال افراد است. اگر همین تفسیر جریان حاکم را بپذیریم پس باید بگوییم این موضوع شامل حال حضرتعالی که بیش از همه قدرت و مسئولیت دارید نیز می‌گردد".

درباره شرایط حصر مهدی کروبی بیشتر بخوانید: قصه یک حصر؛ مهدی کروبی کجا و چگونه زندگی می‌کند

"زنگ خطر" اعتراض‌های اخیر

آقای کروبی در نامه‌اش به رهبر ایران نوشته است اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف "علیه ظلم و فساد و تبعیض زنگ خطری است که هرچه زودتر باید آن را دریابید و دغدغه‌های معیشتی مردم را مورد توجه قرار دهید".

او هشدار داده است که بنیادهای انقلابی در عمل به "کارتل‌های اقتصادی و حیاط خلوت برخی افراد" تبدیل شده که هیچگونه نظارتی بر آنها اعمال نمی‌شود و نوشته "بیش از ۵۰ درصد ثروت کشور در دست چند نهاد‌ حاکمیتی است که نظارتی هم بر آنها اعمال نمی‌شود."

آقای کروبی گفته است که در چنین شرایطی "طبیعی است که توده‌ها و طبقات فرودست جامعه که پایگاه اصلی انقلاب اسلامی بوده‌اند به بشکه باروتی تبدیل شوند."

او در این نامه نوشته "نظام این روزها چنان در سراشیبی قرار گرفته که از تجمع چند هزار نفری مردم به ستوه آمده از ظلم و فساد احساس خطر می‌کند."

مهدی کروبی از رهبر ایران خواسته است "پیش از آن که فجایع بیشتری در زندان‌ها رقم خورد دستور آزادی زندانیان بحران اخیر را صادر کنید".

جنابعالی که کارکرد نهادها و سازمان‌ها را مطابق نگرش و سیاست‌های مورد نظرتان تغییر داده‌اید باید بیش از دیگران پاسخگو باشید.

از نامه کروبی به رهبر ایران

هشدار درباره سپاه پاسداران

آقای کروبی بخشی از نامه خود را به "دخالت سپاه در امور سیاسی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی" اختصاص داده و از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته است که در این زمینه پاسخگو باشد.

او نتیجه ورود سپاه و بسیج به فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی را "فاجعه‌آمیز" خوانده و نوشته است: "نه تنها ماهیت وجودی این نهاد بزرگ انقلاب نزد مردم به شدت خدشه‌دار شده، بلکه آن را گرفتار زد و بند و فساد‌های بزرگ کرده است."

آقای کروبی در نامه‌اش به آقای خامنه‌ای سپاه را به موازی‌کاری با وزارت اطلاعات و متعرض شدن به حقوق بنیادین مردم متهم کرده است.

او نتیجه رفتار سیاسی تعدادی از فرماندهان سپاه را "بی‌ثباتی سیاسی و ایجاد فضای استبدادی و حذف حاکمیت مردم و در نهایت نفی جمهوریت نظام" دانسته و از رهبر ایران پرسیده است: "آیا حضرتعالی نباید در قبال خروجی تأسف‌انگیز دخالت های سپاه پاسخگو باشید؟"

مجلس خبرگان، "مجلسی فرمایشی"

مهدی کروبی آیت‌الله خامنه‌ای را متهم کرده است که مجلس خبرگان را در عمل به زیر مجموعه دفتر رهبری تبدیل کرده "که تنها وظیفه سالانه اش ثناگویی است".

او نوشته است: "حضور شما در جایگاه رهبری همراه شد با حذف بخش مهمی از نیروهای انقلاب. این رویکرد در انتخابات دوم مجلس خبرگان رهبری به اوج خود رسید و این رکن رکین قانون اساسی نیز از اساس بی‌خاصیت گردید."

او هدف از تغییر و تحولات در ارتباط با خبرگان را معاف شدن رهبری و مجموعه تحت نظر او از هر گونه نظارت و پاسخگویی دانسته است.