واکنش کنایه آمیز ظریف به آمریکا: آرم استاندارد روی موشک‌هایمان نمی‌گذاریم

وزیر خارجه ایران می گوید توییت اولیه او از روی اتفاق حذف شد. او همان نوشته و عکس را مجددا توییت کرد
Image caption وزیر خارجه ایران می گوید توییت اولیه او از روی اتفاق حذف شد. او همان نوشته و عکس را مجددا توییت کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به اقدام آمریکا در نمایش مجدد قطعاتی از یک موشک که واشنگتن می‌گوید ایران در اختیار حوثی های یمن برای شلیک به عربستانس سعودی قرار داده، واکنش نشان داده و مستندات آمریکا را تلویحا جعلی خوانده است.

آقای ظریف در حساب توییتر خود نوشته: "مدتی قبل، آمریکا یک موشک ایرانی ارائه شده توسط سعودی ها را نمایش داد. باید به آنها گفته شده باشد موشکی که در آسمان توسط پاتریوت نابود شده کاملا سالم به زمین فرود نمی‌آید لذا این بار قطعاتی از موشک را نشان دادند ولی با آرم مؤسسه استاندارد ایران که ما روی بسته‌های غذایی بکار می‌بریم. دوباره تلاش کنید مدرک تولید کنید".

توییت آقای ظریف چند ساعت پس از انتشار حذف شده بود اما وزیر خارجه ایران مجددا همان نوشته و عکس را توییت کرد و در توییت دیگری توضیح داد که نوشته شب قبل او از روی اتفاق حذف شده است.

وزیر خارجه ایران این بار توضیح دیگری هم اضافه کرده که علامت استاندارد ایران معیار کیفیت کالاهایی مصرفی ایران است و به کنایه گفته "متاسفانه برای ترامپ و شرکایش ما این آرم را روی قطعات موشکی نمی گذاریم".

حق نشر عکس AFP
Image caption نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در شورای امنیت و قطعه‌ای از یک موشک که آمریکا می گوید ساخت ایران است

یک روز پیش از این نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد با دعوت از سفیران و نمایندگان دائم اعضای شورای امنیت به واشنگتن قطعات موشکی را نشان داد که می گفت ایران در اختیار حوثی های یمن قرار داده و با این کار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.

سفرا و نمایندگان پس از این نمایش ناهار را میهمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بودند. خانم هیلی پیش از این مشابه این نمایش را در نیویورک برگزار کرده بود.

مقام های ایرانی گفته های خانم هیلی را رد کرده و گفته اند قطعنامه های سازمان ملل را در ممنوعیت ارسال اسلحه به یمن نقض نکرده اند.

دولت دونالد ترامپ از زمان روی کارآمدن یکی از منتقدان برنامه های موشکی ایران بوده. آقای ترامپ خواستار اعمال محدودیت هایی علیه برنامه موشکی ایران شده و گفته این موضوع یکی از شروط او برای باقی ماندن آمریکا در توافق هسته ای موسوم به برجام با ایران است.

توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام که دو سال از زمان اجرای آن می گذرد هیچ اشاره ای به برنامه موشکی ایران ندارد.

ایران می گوید برنامه موشکی اش کاملا متعارف است و اهداف دفاعی دارد. مقام های نظامی می گویند بر سر این برنامه ها با هیچ کشوری مذاکره نخواهند کرد.