روزنامه‌های تهران: آتش‌فشانی که هنوز خاموش نشده

اعتراض‌های سراسری اخیر ایران، موضوعی است که همچنان مورد بحث دو جناح عمده سیاسی آن کشور قرار دارد، در همین حال اظهارات دیروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در اولین روز از بزرگداشت موسوم به دهه فجر به این مباحث دامن زده است.

دولت تنها مسئول شنیدن صدای مردم نیست

حق نشر عکس اعتماد

روزنامه اعتماد در گفت‌وگویی با محمدعلی ابطحی، فعال اصلاح‌طلب از او پرسیده که آقای روحانی دیروز از ضرورت شنیده شدن صدای مردم صحبت کرده و این که چقدر دولت خودش در عرصه عمل به این امر توجه داشته است، آقای ابطحی در پاسخ گفته که یک رسم دیرینی از ابتدای انقلاب اسلامی بوده که هر وقت مدیری مورد انتقاد قرار می‌گیرد به جای پاسخگویی به انتقادها، خودش همان انتقادها را با صدای بلندتر اعلام و عملا منتقدان را خلع سلاح می‌کند.

به گفته آقای ابطحی، این صحبت‌های آقای روحانی صحبت‌های خوبی است اما همین حوادث اخیر نشان داد که جامعه احساس می‌کند با انتخابات تغییری ایجاد نمی‌شود. این فعال اصلاح‌طلب در ادامه هم گفته که بخش اجرایی به تنهایی مسئول شنیدن صدای مردم نیست. در حقیقت مردم حاکمیت را به صورت یک بدنه به هم پیوسته می‌بینند. زمانی که بخش‌های مختلف حاکمیت به جای شنیدن صدای مردم و توجه به مطالبات آنها درگیر تقابل با یکدیگر باشند؛ صدای مردم شنیده نمی‌شود.

پس از چهارسال فحاشی به منتقدان

حق نشر عکس کیهان

کیهان در گزارش اصلی شماره امروزش نوشته که رئیس جمهور در مراسم تجدید بیعت هیات دولت با آرمان‌های امام خمینی از لزوم شنیده شدن صدای منتقدان و ناصحان و رسیدگی به زندگی مستضعفان یاد کرد اما مروری به نحوه برخورد ئیس جمهور و دولتمردان با انتقادات و مشکلات مردم نشان می‌دهد که دولت کارنامه درخشانی در این زمینه نداشته و پس از ۴ سال فحاشی به منتقدان به لزوم توجه به این مهم رسیده است.

در ادامه گزارش کیهان از جمله آمده که آیا آقای روحانی به عنوان رئیس قوه مجریه تمامی امکانات اقتصادی کشور را در دست ندارد تا به این دردها رسیدگی کند و آیا حجم عظیم شکایت‌های دولت از منتقدین اجازه‌ای برای گندم‌نمایی و جوفروشی می‌دهد؟!

واکنش به برداشتن روسری در خیابان

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارش اول امروزش نوشته که روز دوشنبه دختری در خیابان انقلاب تهران با بالارفتن از جعبه مخابراتی روسری خود را از سر برداشت، اقدامی که عکس‌های آن به سرعت در شبکه‌های مجازی منتشر شد و بعد از آن در چند نقطه دیگر هم چنین اقدامی دیده شد. اتفاقی که باعث شد دادستان کل کشور نسبت به آن واکنش نشان دهد.

شرق نوشته که دادستان کل برداشتن روسری در خیابان را حرکتی بچگانه توصیف کرده و گفته که برخی ماموریت داشتند از او فیلم بگیرند و بلافاصله در فضای مجازی منتشر کنند. در حالی که محمدجعفر منتظری طبق قانون جمهوری اسلامی، حجاب را برای زنان لازم دانسته، به نقل از علی منتظری، نایب رئیس مجلس آمده که هیچ اجباری برای حجاب زنان در جامعه دیده نمی‌شود.

در ادامه گزارش شرق واکنش فاطمه راکعی، دبیر کل حزب اصلاح‌طلب جمعیت زنان مسلمان هم منعکس شده که اقدام اخیر برخی از زنان علیه حجاب اجباری را در شان زنان فرهیخته ندانسته است. در همین حال این گزارش یادآور شده که صحبت‌های خانم راکعی در شبکه‌های مجازی با بازخورد منفی کاربران مواجه شده است.

اردوی اوین!

حق نشر عکس قانون

روزنامه قانون در گزارش اصلی خود از انتقادهای نمایندگان مجلس به محدودیت‌های موجود در حین بازدید از زندان اوین، گزارشی منتشر کرده است. محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تعداد قابل توجه ماموران به هنگام بازدید نمایندگان انتقاد کرده و گفته که بهتر بود کسی همراه ما نباشد یا تنها رئیس سازمان زندان‌ها یا رئیس زندان اوین همراه باشند. آقای کاظمی گفته که به هر حال نمایندگان امین مردم هستند و لازم بود با برخی زندانیان اعتراض‌های اخیر به طور خصوصی صحبت کنیم. به گفته او در حال حاضر چهار نفر از بازداشتی‌های حوادث اخیر در بند زندان عمومی و دو نفر در بندی هستند که هنوز بازجویی آنها انجام نشده است.

محمدجواد فتحی یکی دیگر از نمایندگان مجلس هم گفته که در بازدید از زندان اوین، فیلم خودکشی سینا قنبری و محل حادثه نشان داده شد که حکایت از خودکشی داشت، اما قضاوت قطعی مستلزم انجام تحقیقات دقیق قضایی است. به گفته آقای فتحی در کل ۵۵ نفر از معترضان در بازداشت به سر می‌برند که از این تعداد دو نفر خانم هستند و یکی از آنها در زندان اوین تهران است.

گفت‌وگوی ملی بین چه کسانی

حق نشر عکس جهان صنعت

محمد هدایتی در روزنامه جهان صنعت نوشته که اعتراضات اخیر در کشور تب گفت‌وگوی ملی میان نخبگان سیاسی را در ایران دوباره داغ کرده است. مهم‌ترین پرسش هم این است که حتی در صورت امکان تحقق، این گفت‌وگو میان چه کسانی قرار است صورت گیرد؟ میان نمایندگان دو جناح اصلی کشور که در این چند دهه قدرت و مدیریت کشور را در اختیار داشته‌اند؟ آقای هدایتی نوشته که همه می‌دانیم، تسلط آنها بر مدیریت کشور به بهای حذف گروه‌های مختلف بود، گروه‌های که زمانی طرفداران و سازماندهی خاص خود را داشتند اما صدایشان در قدرت پژواکی نیافت و به تدریج کنار زده شدند.

به نوشته این مقاله ایده گفت‌وگوی ملی تنها زمانی معنی‌دار است که این گروه‌های به حاشیه رانده شده، این صداهای منکوب شده هم امکان سخن گفتن یابند، گروه‌های که حتی ممکن است ایده‌های کاملا مختلف با مناسبات و ترتیبات موجود داشته باشند.

شایگان؛ فیلسوف گفت‌وگو

به بهانه بستری شدن داریوش شایگان در بیمارستان، یادداشت‌هایی در برخی از روزنامه‌ها منتشر شده از جمله در روزنامه شرق مهدوی سعیدی، استاد دانشگاه نوشته که ما در شناخت دقیق، بی‌طرفانه و منصفانه هویت تاریخی و فرهنگی خود مضطر و مستاصلیم. قادر نیستیم پدیدارشناسانه و با مراعات فواصل معقول منطقی، فرهنگ و کیش خود را در سپهر تاریخی خود فارغ از حب‌ و بغض‌های رایج و دسته‌بندی‌های متواول به قضاوت بنشینیم. به بیان دیگر هنوز و همچنان در روند تحولات فزاینده جهانی در اسارت چارچوب‌های اسطوره‌ها مانده‌ایم.

به نظر نویسنده این مقاله، داریوش شایگان از نادر نوابغ و متفکران خلاق و پویایی است که می‌تواند با استفاده از تجارب و رهاوردهای نیکوی خود در این راه پرسنگلاخ به جامعه کمک کند. به تعبیر آقای شایگان جامعه ایران به دلایلی مکشوف به ضیافت مدرنیته راه پیدا نکرده و اکنون دچار توهم مضاعف و تاخر فرهنگی است.

موضوعات مرتبط