آمریکا بازداشت معترضان حجاب اجباری در ایران را محکوم کرد

حق نشر عکس Social Media
Image caption گفته می‌شود این تصویر مربوط به اعتراض زنان در روز جمعه سیزدهم بهمن ماه در تهران است

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از ایرانیانی که به حجاب اجباری اعتراض می‌کنند، حمایت کرده است.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بازداشت دست‌کم ۲۹ نفر را در این رابطه محکوم کرده و گفته است که آنان برای پاسداری از حقوق اولیه و انسانی در مقابل حجاب اجباری ایستاده‌اند.

پلیس تهران به‌تازگی اعلام کرده ۲۹ نفر از کسانی را که در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌ خود را در خیابان برداشته‌اند، بازداشت کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هدر نوئرت گفته آمریکا در حمایت از حق اعتراض مسالمت‌آمیز مردم ایران ثابت قدم خواهد ماند

در چند روز گذشته شماری از زنان و مردان در تهران و شهرهای دیگر در اعتراض به اجباری بودن حجاب روسری را مانند پرچم سر چوب زدند. شماری از زنان که در میان آنها زنان سالمند هم دیده می‌شد، روسری خود را درآورده بودند و شماری هم با چادر و حجاب با بالا گرفتن روسری اعلام کردند که مخالف حجاب اجباری هستند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌اش که عصر جمعه دوم فوریه، ۱۳ بهمن ماه صادر شده، اعلام کرده که در حمایت از مردم ایران برای دفاع از حق آزادی مذهب، آزادی بیان، و تجمع مسالمت‌آمیز ثابت‌قدم می‌ماند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که مردم باید در انتخاب پوشش و دین خود آزادی عمل داشته باشند و گرفتن این حق از آنان، تضییع کننده کرامت و استقلال آنان است.

دولت دونالد ترامپ بعد از اعتراضات سراسری اخیر در ایران بارها از معترضان حمایت کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان شده است. ایران هم در واکنش، اظهارات مقام‌های دولت آمریکا و مخصوصا قطعنامه مجلس نمایندگان برای حمایت از معترضان را مداخله در امور داخلی این کشور خوانده است.

بیشتر: کاخ سفید در مورد وضعیت معترضان بازداشتی در ایران هشدار داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بخشی از میراث انقلاب در خطر؛ زنان ایرانی چگونه "با حجاب" شدند؟