مشاور سابق ایران در سازمان ملل به جرم فرار مالیاتی به حبس محکوم شد

احمد شیخ‌زاده حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری رویترز می‌گوید یک مشاور سابق هیئت نمایندگی دیپلماتیک ایران در سازمان ملل، مستقر در نیویورک، به جرم فرار مالیاتی و دور زدن تحریم‌های آمریکا به سه ماه حبس محکوم شده است.

احمد شیخ‌زاده، که ایرانی تبار و شهروند آمریکا است، پیش از این به فرار مالیاتی و همچنین کمک به نزدیکان برای دور زدن تحریم‌های بانکی علیه ایران اعتراف کرده بود.

آقای شیخ‌زاده در عین حال دادگستری آمریکا را متهم کرد که با باز کردن پرونده فرار مالیاتی، قصد داشته او را تحت فشار بگذارد تا او را به خبرچینی و جاسوسی از هیئت دیپلماتیک ایران در نیویورک وادار کنند.

دادستان‌های آمریکایی مدعی شده بودند که آقای شیخ‌زاده یک دانشمند اتمی ساکن آمریکا را استخدام کرده و پس از آن ترتیب ملاقات‌هایی را بین او با حسن روحانی و محمدجواد ظریف داده بود.

به ادعای دادستان‌های آمریکا دیدارهای دانشمند اتمی ساکن آمریکا با آقایان ظریف و روحانی از حدود سال ۲۰۰۵ آغاز شده بود.

آقای روحانی پیش از ریاست جمهوری در مقطعی مسئول مذاکرات هسته‌ای ایران بود و آقای ظریف هم پیش از وزارت خارجه سابقه نمایندگی ایران در سازمان ملل را داشت.

وزارت خارجه ایران همکاری با آقای شیخ‌زاده را تایید یا تکذیب نکرده است.

احمد شیخ‌زاده در دادگاه ضمن پذیرش اتهام‌های فرار مالیاتی و نقض تحریم، هرگونه تخلفی در زمینه برنامه هسته‌ای و ملاقات‌های مرتبط با آن را رد کرد.

آقای شیخ‌زاده پیش از صدور رای دادگاه گفت دادستان‌ها می‌خواستند او را به خبرچینی وادار کنند اما او به آنها گفته چنین کاری "خط قرمزی است که از آن رد نخواهم شد."

پاملا چن، قاضی پرونده، گفت ادعاهای دادستان‌ها درباره ترتیب دادن جلسات از طرف آقای شیخ‌زاده را در صدور حکم در نظر نمی‌گیرد، چرا که متوجه نمی‌شود این کارهای او چه ارتباطی به موضوع پرونده دارد.

آقای شیخ‌زاده متهم بود که بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ درآمد واقعی خود را از اداره مالیات پنهان می‌کرده است. به گفته دادستان‌ها او از سال ۲۰۰۸ حقوق خود را به صورت نقدی از هیئت دیپلماتیک ایران در نیویورک می‌گرفت و شخصا به حساب بانکی‌اش می‌ریخت.

او همچنین متهم است که از حساب بانکی‌اش برای مبادلات مالی دو نفر که قصد سرمایه‌گذاری در ایران را داشتند استفاده می‌کرد.

او این اتهام‌ها را پذیرفت.

آقای شیخ‌زاده حدود دو سال پیش و کمی پس از آغاز اجرای توافق هسته‌ای بازداشت شده بود.