باهنر: پزشکان در ایران کلیه هاشمی شاهرودی را اشتباهی برداشتند

مصاحبه باهنر در قانون حق نشر عکس Ghanoon

محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، می‌گوید که پزشکان در ایران کلیه محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس پیشین قوه قضاییه ایران، را "اشتباهی" از بدن وی خارج کرده‌اند.

آقای باهنر، که قبلا نماینده و نائب رئیس مجلس ایران بوده است، در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با روزنامه قانون (شنبه ۱۴بهمن) این نکته را گفته است. این نماینده سابق مجلس گفته است که آقای شاهرودی بیماری داشتند و "غده‌ای کلیه ایشان را گرفته بود."

به گفته وی "در اتاق عمل قرار بود غده را بردارند که کلیه را برداشتند. یعنی پزشکان چاره‌ای نداشتند و لحظه‌ای باید تصمیم می‌گرفتند. اما در هر صورت کلیه را اشتباه برداشتند و پاتولوژی کردند و مشاهده شد که کلیه سالم است و می‌شد همان غده را بردارند."

آقای باهنر تاکید می‌کند که سفر آقای شاهرودی به خارج از ایران با "تصمیم پزشکان بود" و به گفته وی "بیت رهبری، شورای نگهبان یا مجمع [تشخیص مصلحت]" در این باره نقشی نداشتند.

در اوایل ماه ژانویه (اواسط دی) اعلام شد که آقای شاهرودی برای درمان به خارج از کشور رفته است.

سفر آقای شاهرودی به خارج که بعدا مشخص شد به هانوفر آلمان بوده، انتقادهای گسترده‌ای را به دنبال داشت.

حق نشر عکس ABNA24

به جز اعتراض‌ها در خارج از ایران، برخی نیز داخل ایران به سفر درمانی آقای هاشمی شاهرودی معترض بودند. منتقدان می‌گفتند مسئولان ایرانی باید از همان خدمات پزشکی و درمانی بهره‌مند شوند که اکثریت ایرانیان به آنها دسترسی دارند.

سپس گزارش شد که آقای شاهرودی در روز پنجشنبه (۱۱ ژانویه/۲۱ دی) آلمان را به مقصد تهران ترک کرده است.

در آن هنگام خبرگزاری رویترز گزارش کرد که آقای شاهرودی سفر درمانی خود را "نیمه‌کاره" رها کرده و به طور زودهنگام به ایران بازگشته است.

برخی خواهان بازداشت و محاکمه آقای شاهرودی به دلیل "نقض حقوق بشر" بودند. گروه‌های حقوق بشری برآورد می‌کنند که محمود هاشمی شاهرودی در دوران ریاستش بر قوه قضاییه ایران بیش از ٢ هزار حکم اعدام را تایید کرده باشد.

آقای هاشمی شاهرودی در بهار نیز مدتی در بیمارستانی در ایران بستری بود.

آقای هاشمی شاهرودی از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۸ رئیس قوه قضاییه ایران بود. او در آغاز مسئولیتش گفت "ویرانه‌ای" را تحویل گرفته است.

توقیف گسترده مطبوعات اصلاح‌طلب و مستقل در سال ١٣٧٩ و پس از آن در دوران او انجام شد. محاکمه جمعی شماری از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ١٣٨٨ نیز در حالی که او هنوز رئیس قوه قضاییه بود آغاز شد.