بیش از ۳۰ کارگر نیشکر هفت تپه با سپردن تعهد آزاد شدند

تجمع کارگران هفت تپه
Image caption تصویر آرشیوی از یکی از اعتراضات اخیر کارگران نیشکر هفت تپه

گزارش منابع خبری در ایران حاکیست که روز یکشنبه در پی چند هفته اعتراض حداقل ۳۰ نفر از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در استان خوزستان ایران برای ساعاتی بازداشت و سپس آزاد شدند.

کارگران این کارخانه سال هاست که به وضعیت کاری خود از جمله تاخیر یا عدم پرداخت حقوق معترض هستند و بارها با برخوردهای امنیتی و قضایی مواجه شده اند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، عصر یکشنبه ۱۵ بهمن نوشت: ""همه بازداشتی‌ها، عصر امروز با سپردن تعهد آزاد شدند. از محتوای تعهد اخذ شده اطلاعی در دست نیست."

صبح یکشنبه بیش از ۳۰ نفر از کارگران این کارخانه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

کرامت پام، اسماعیل بخشی، رحیم بساک و رمضان علیپور، نمایندگان کارگران اعتصاب کننده که در روزهای اخیر بازجویی شده بودند جزو بازداشت شدگان بودند.

جعفر عظیم زاده، دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران، در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده گفت که کارفرما از پرداخت حقوق کارگران این کارخانه خودداری می کند.

به گفته او کارگران حداقل ۴ ماه است حقوق ماهانه خود که فقط یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است را نگرفته اند. او می گوید وضع کارگران چنان وخیم است که نان را نسیه تهیه می کنند و بسیاری از نانوایی ها می گویند دیگر حاضر به فروش نان نسیه نیستند.

او از مردم شوش و دزفول خواست با اعتراض اجازه بازداشت کارگران را ندهند.

پس از این بازداشت ها راضی نوری، نماینده اصولگرا و عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان از پیگیری موضوع ازطریق مسئولان منطقه خبر داد و گفت که بازداشت کارگران به خاطر اعتراض به وضع معیشتی جایی در نظام اسلامی ندارد.

به گزارش ایلنا آقای نوری گفت که "طبیعتا هر انسان عاقلی بازداشت کارگرانی را که به دنبال نان شب خود هستند، مردود می‌داند اما اگر کسی نظم محیط کار را برهم زده باشد یا با محوریت مسائل غیرمعیشتی دست به اغتشاش بزند، برخورد با آنها ناگزیر خواهد بود."

نماینده مجلس تاکید کرد: "درصورتی که برخوردی نادرست صورت گرفته باشد و کارگران به خاطر اعتراض به وضع معیشتی شان بازداشت شده باشند، به مسئولان تذکرهای لازم را خواهیم داد."

اسماعیل بخشی یکی از کارگرانی که یکشنبه بازداشت شد اخیرا در روز ۲۶ دی ماه - ۱۶ ژانویه - مورد حمله افراد نا‌شناس قرار گرفته بود.

روابط عمومی شرکت نیشکر هفت تپه پس از آن حمله نوشت که "خوشبختانه شدت جرحات وارده زیاد نیست و کارگر مضروب، پس از درمان سرپایی مرخص شده است."

روابط عمومی شرکت خواستار تحقیقات رسمی درباره آن حمله توسط افراد ناشناس شده بود.

آقای بخشی پیش از آن حمله به شدت به مدیریت کارخانه انتقاد کرده بود و گفته بود آنها مجتمع هفت تپه را به نابودی کشانده اند.

حق نشر عکس عکسMEHR