'نگرانی' احمد جنتی نسبت به آینده در پی اعتراضات اخیر

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی حق نشر عکس Mehr

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان اعتراضات اخیر ایران را مستقیما به مساله فقر نسبت داده و نسبت به اوضاع ایران در سال آینده ابراز نگرانی کرده است.

این دومین مقام بلندپایه ایرانی است که نسبت به تکرار اعتراضات ابراز نگرانی می کند.

چند روز پیشتر در روز ۱۱ بهمن ماه حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گفته بود که اگر حکومت صدای نقد و اعتراض مردم را نشنود، ممکن است "بسیار دیر" شود.

آقای جنتی روز دوشنبه گفت: "وقتی فاصله طبقاتی زیاد باشد فقرا در خیابان راه می افتند و سر و صدا کرده و نمی توانند زندگی را تحمل کنند. ما نمی توانیم توقع داشته باشیم که صدای کسی در نیاید. باید صدای آنها هم بلند باشد اما طبق موازین قانونی باید اعتراض کنند."

او گفت که "امروز مساله براندازی اسلام و نظام مطرح است و باید این توطئه ها را برطرف کرد."

او همچنین در مورد آینده کشور ابراز نگرانی کرد: "البته من نگران سال آینده هستم که چه اتفاقاتی خواهد افتاد چون باید احتمالات را بررسی کرد و مدنظر قرار داد."

اعتراضات گسترده ضدحکومتی برای حدود ۱۰ روز در دی ماه در ده ها شهر ایران خودنمایی کرد که جدی ترین چالش برای حکومت ایران از زمان اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ بود.

در این اعتراضات حداقل ۲۵ نفر در خیابان ها کشته شدند و نزدیک به پنج هزار نفر دستگیر شدند. همچنین شماری از بازداشت شدگان در زندان ها جان باخته اند اما مسئولان زندان و قضایی مسئولیت مرگ آنها را نپذیرفته و آنها را ناشی از خودکشی اعلام کرده اند.

در پی آن اعتراضات رهبر ایران هم در روز ۹ دی با اذعان به اعتراضان گفته بود که باید "بین مطالبات صادقانه و بحق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه" تفکیک قائل شد. او سازماندهی اعتراضات را به آمریکا، اسرائیل و (تلویحا) عربستان نسبت داده بود.

Image caption اعتراضات ایران ده ها شهر را در بر گرفت

آقای خامنه ای هم تلویحا از احتمال تکرار اعتراضات سخن گفته بود و مقام های امنیتی از جمله فرماندهان سپاه نیز برخلاف سال ۸۸ با قاطعیت از پایان اعتراضات سخن نگفته اند.

آقای جنتی دوشنبه گفت: "باید صدای مردم را شنید و با مردم همصدا شد و خود را از مردم جدا نکرد. وضعیت معیشتی مردم بسیار بد است. من وارد این مسائل نمی شوم زیرا کاری هم از دستم بر نمی آید ولی فقط غصه می خورم. ناراحتم وقتی غذا می خورم که چرا ما دستمان به دهانمان می رسد ولی برخی دستشان به دهانشان نمی رسد."

او همچنین گفت: "از نظر امنیتی و سیاسی کارهای زیادی شده اما از نظر معیشتی کار مناسبی صورت نگرفته است و دولت باید به مردم کارهایی که انجام شده را بگوید."

با این حال آقای جنتی که بسیاری از منتقدان شورای زیر نظر او - از جمله قدرت رد صلاحیت نامزدهای انتخابات - را از عوامل بسته ماندن فضای سیاسی ایران می دانند پیش بینی کرد که مردم در روز ۲۲ بهمن "توطئه ها را سرکوب خواهند کرد."

آقای جنتی پیشتر در روز پنجم بهمن ماه در اشاره به اعتراضات فضای مجازی را بلا و مشکلی خوانده بود که به جان کشور افتاده.

او در آن مورد هم از وضعیت اقتصادی در ایران انتقاد کرد و گفت "گرفتاری‌هایمان در مورد اقتصاد، کم نیست و بانک‌ها خود منشا فساد شده‌اند."

آقای جنتی در آن زمان گفت که اخیرا آیت‌الله خامنه‌ای با تعداد زیادی از متخصصان فضای مجازی جلسه‌ای چند ساعته تشکیل داده و گفت "بناست کارهایی در این زمینه انجام شود."

ادامه اعتراضات کارگری

این سخنان درحالی مطرح می شود که اعتراضات کارگری به وضع معیشت همچنان در ایران ادامه دارد.

کارگران کارخانه هپکو روز دوشنبه راهپیمایی کردند که طی آن به طعنه شعار می دادند: "مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر."

کارگران کارخانه ماشین آلات و راهسازی هپکو اراک در سالهای اخیر بارها نسبت به تعویق در پرداخت حقوق خود اعتراض و تجمع کردند و گاه با برخوردهای امنیتی روبرو شده اند.

روز یکشنبه هم بیش از ۳۰ نفر از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در خوزستان دستگیر و پس از ساعاتی آزاد شدند. کارگران آن کارخانه هم مدت هاست به تاخیرهای طولانی در پرداخت حقوق خود اعتراض دارند.

موضوعات مرتبط