نوبخت: دولت مایل است به کسانی که مستحق هستند یارانه بدهد

حق نشر عکس Icana
Image caption نوبخت خواستار مساعدت مجلس برای تنظیم روش پرداخت یارانه‌ها شده است

سخنگوی دولت ایران می‌گوید که دولت مایل است به پرداخت یارانه به "همه کسانی که استحقاق دارند" ادامه دهد، اما رئیس مجلس می‌گوید که مبلغی که از سوی دولت برای این کار در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده، ابهاماتی ایجاد کرده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت و سرپرست سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن پیرامون نظر دولت نسبت به نحوه پرداخت یارانه‌های نقدی گفت: "دولت کاملا علاقه‌مند است در راستای سیاست فقرزدایی و کاهش فقر مطلق به همه کسانی که استحقاق دریافت یارانه را دارند، یارانه بدهد."

در مورد نحوه پرداخت یارانه ها، او گفت در این زمینه دو روش وحود دارد "یا اینکه یارانه‌بگیرانِ نیازمند شناسایی شوند و یارانه‌ها دقیقا به اقشار شناسنامه‌دار پرداخت شود که این فرمول دولت است که نیاز به کمک و مساعدت مجلس دارد؛ یا اینکه گفته شود که یارانه افراد پر درآمد پرداخت نشود که مستلزم این است که جیب تک تک ۸۰ میلیون ایرانی را بگردیم که درست نیست."

سخنگوی دولت گفت که سیاست دولت اجرای قانون هدفمندی یارانه است، نه بازرسی کردن اطلاعات مالی شهروندان. وی افزود: "اینکه سراغ نیازمندان برویم کاملا منطقی است و مجلس باید نیازمندان دریافت یارانه را مشخص کند."

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دولت حاضر است با افزایش بهای سوخت، هزینه پرداخت یارانه را تأمین کند گفت که "افزایش قیمت حامل‌های انرژی مسئله دیگری است و اگر قیمت‌ها بخواهد اصلاح شود، منابع حاصل از این اصلاح جهت توسعه اشتغال پایدار در کشور هزینه خواهد شد."

+ در رای گیری مجدد؛ مجلس با کلیات بودجه ۹۷ موافقت کرد

+ مجلس ایران کلیات لایحه بودجه سال آینده را رد کرد

+ یارانه نقدی سه میلیون نفر دیگر از افراد 'پردرآمد' در ایران قطع می‌شود

حق نشر عکس Icana
Image caption لاریجانی: بین دولت و مجلس اختلاف وجود دارد و هنوز این موضوع حل نشده است

در لایحه بودجه که دولت چند هفته پیش برای بررسی به مجلس ارسال داشت، اعتبار مورد نیاز برای پرداخت یارانه نقدی کاهش یافته بود و قرار بود پرداخت یارانه به بخش خاصی از جمعیت محدود شود. کلیات این لایحه مورد تصویب مجلس قرار نگرفت و دولت ناگزیر شد آن را با اصلاحاتی بار دیگر به مجلس باز گرداند.

در متن اولیه، اعتبار پرداخت یارانه ۲۳ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که مجلس آن را به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد و اعلام کرد که این مبلغ تا سقف ۴۱ هزار میلیارد هم قابل افزایش است. به گفته برخی نمایندگان مجلس، استفاده از سقف اعتبار، یعنی ۴۱ هزار میلیارد تومان به دولت امکان پرداخت به تمامی جمعیت، یعنی حدود ۷۶ میلیون نفر را می‌دهد. در صورت استفاده از حداقل تعیین شده توسط مجلس نیز، در مقایسه با رقم اولیه دولت، شمار یارانه‌بگیران بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر افزایش می‌یابد.

روز سه‌شنبه، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در مورد نگرش دولت نسبت به موضوع پرداخت یارانه‌ها، گفت که تعیین مبلغ ۲۳ هزار میلیارد تومان در لایحه دولت به معنی آن بود که "تقریبا حدود ۴۰ درصد افرادی که یارانه می‌گرفتند باید حذف شوند که طریق حذف آنان را سئوال کردیم که آقای نوبخت گفت که با مجلس تصمیم گیری شود."

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای لاریجانی گفت: "ما هم قبول داریم که به اغنیا نباید یارانه داده شود و متعلق به طبقات پائین جامعه است و از این رو کمیسیون [تلفیق] ۲۳ هزار تومان را به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد و شروطی گذاشت که این یارانه به روستائیان، [افراد تحت پوشش] کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی و حاشیه‌نشینان داده شود و اگر کس دیگری هم درخواست داشت، باید دارایی‌های آنها مشخص شود."

رئیس مجلس با اظهار اینکه دولت گفته است که "سرکشی به حساب مردم درست نیست" افزود که بین دولت و مجلس در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد و هنوز این اختلاف حل نشده است. او گفته است که "یارانه موضوعی نیست که مجلس چیزی تصویب کند که دولت نتواند اجرا کند و باید به نوعی تصویب شود که اجرایی باشد."