سرلشکر باقری: آمریکا در حال گسترش حضور داعش در افغانستان است

باقری حق نشر عکس Tasnim

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است که آمریکا در حال گسترش دادن حضور داعش در افغانستان است تا با تداوم تنش در منطقه حضور نظامی خود را توجیه کند.

سرلشکر محمد باقری امروز سه‌شنبه ۱۷بهمن/دلو در حاشیه همایش تجلیل از پژوهشگران برتر نیروهای مسلح در تهران گفت: "آمریکایی ها وقتی که دیدند در عراق و سوریه داعش و گروه‌های سازمان یافته تروریستی جایگاه و سرزمین تصرفی را از دست دادند، آنها را به طرق مختلف به افغانستان منتقل می‌کنند و ما شاهد انفجار، ترور و جنایات جدیدی در افغانستان هستیم."

این مقام ارشد نظامی ایران همچنین گفت: "آمریکایی‌ها بهانه حضورشان در منطقه جنوب غرب آسیا را وجود تنش اعلام می‌کنند، اگر منطقه ما منطقه آرامی باشد قاعدتا باید آنها ارتش خود را جمع کنند و بروند و کشورهای منطقه خودشان امنیت منطقه را تأمین کنند."

یک هفته پیش نیز آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با اشاره به حملات اخیر در افغانستان گفت که آمریکا با ایجاد ناامنی و انتقال نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به افغانستان می‌خواهد ادامه حضورش را در این کشور توجیه کند.

اما مقام‌های آمریکایی همواره تاکید داشته اند که حضور نیروهای این کشور در افغانستان برای امنیت منطقه و غرب حیاتی است.

چند ماه پیش، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در قالب استراتژی جدید این کشور برای افغانستان اعلام کرد که با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به این دلیل مخالف است که نمی‌خواهد خلاء ایجاد شده، به قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو منجر شود.

مقام‌های ایرانی پیش از این هم آمریکا را به مسلح کردن داعش در عراق متهم کرده بودند. آمریکا این اتهام را رد کرده بود و گفته بود که تسلیحات ناچیزی به طور اتفاقی به دست داعش افتاد.