روحانی: حل مشکل آلودگی هوا پول می‌خواهد

حسن روحانی اولین ماه های دور دوم ریاست جمهوری اش را سپری می کند حق نشر عکس president.ir
Image caption حسن روحانی اولین ماه‌های دور دوم ریاست جمهوری‌اش را سپری می‌کند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است که حل مشکل آلودگی هوا پول می خواهد و تلویحا گفته که دولت برای تامین منابع آن نیازمند افزایش قیمت سوخت است.

اظهارات آقای روحانی در یک کنفرانس خبری در تهران در شرایطی برگزار شد که این شهر شاهد یکی از آلوده‌ترین دوره های خود است به طوری که مقام های دولتی برای چندمین روز متوالی مجبور به تعطیلی مدارس شده اند.

رئیس جمهور ایران با اشاره به تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی شدید هوای تهران گفته "این ساده‌ترین راه و شاید بدترین باشد در حالیکه ما باید دنبال راه صحیح و عاقلانه باشیم که این راه هم بدون پول نمی‌شود. برای مبارزه با آلودگی باید تمام خودروها و وسایل مصرف‌کننده انرژی اصلاح شود. طرح نوسازی حمل و نقل بودجه می‌خواهد و ما باید بتوانیم کمک کنیم که خودروهای فرسوده نوسازی شوند و پول را از جایی بیاوریم".

آقای روحانی گفته "عربستان سعودی که چندین برابر ما نفت می‌فروشد قیمت بنزین و گازوئیل را دو برابر کرده است. ما هم از مجلس خواسته‌ایم در این زمینه همفکری کند. هنوز دیر نشده و می‌شود در این زمینه فکری کرد".

حق نشر عکس Fars
Image caption پایتخت ایران در روزهای اخیر در یکی از آلوده ترین ادوار خود قرار گرفت است

مجلس ایران که سرگرم بحث درباره جزئیات لایحه پیشنهادی بودجه کل کشور برای سال ۱۳۹۷ خورشیدی است با پیشنهاد اجازه به دولت برای افزایش قیمت سوخت مخالفت کرده است. رئیس جمهور ایران به طور تلویحی از مجلس خواسته تا ملاحظات دولت را درباره لزوم اجازه برای افزایش قیمت سوخت در نظر بگیرد.

آقای روحانی گفته "اکنون روزانه معادل ۵.۵ میلیون بشکه نفت به صورت گازوئیل، بنزین و گاز در ایران مصرف می‌شود. سوخت در ماشین‌ها ریخته می‌شود و خیابان‌ها تبدیل به پارکینگ می‌شود. در تعطیلات هم جاده‌های بین شهری به پارکینگ تبدیل می‌شوند."

او درباره ضرورت نوسازی ناوگان حمل و نقلی ایران گفته "در جلسه‌ای متخصصی می‌گفت کامیون‌های فرسوده ۴۵ لیتر صرف می‌کنند. یکی از نمایندگان خود کامیون‌دارها اما گفت این کامیون‌ها ۶۵ لیتر مصرف دارند حالا اگر کامیون‌های نو بیاوریم تنها ۲۵ لیتر سهم‌شان می‌شود. تمام این طرح‌ها رفاه حال مردم را در بر خواهد داشت."

رئیس جمهور ایران در کنفرانس خبری امروز از کارنامه اقتصادی اش دفاع کرده است و گفته دولت او موفق به کنترل تورم، افزایش سه برابری حقوق مستمری بگیران در سال آینده، صعود نرخ رشد اقتصادی از نزدیک به منهای ۷ درصد در سال ۹۱ به رشد مثبت دورقمی در سال گذشته و افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی شده است.

آقای روحانی "باید قدم به قدم از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم و اتکای بودجه‌ای‌مان را نسبت به نفت خام کم کنیم. وقتی می‌گوییم وابستگی‌مان را به نفت کم کنیم عمدتا توجهات به سمت مالیات می‌رود. این بدان منظور نیست که به قشری که مالیات پرداخت می‌کند فشار بیاوریم. کارمندان و یا بنگاه‌های اقتصادی که مالیاتشان را پرداخت می‌کنند. منظور آنهایی است که مالیات نمی پردازند. دایره پرداخت مالیات را باید افزایش دهیم".

رئیس جمهور ایران درباره افرایش قیمت ارز در باراز غیررسمی معاملات ارزی هم اظهار نظر کرده و گفته درآمدهای ارزی دولت بیشتر از مخارج آن است و نتیجه گرفته که بالارفتن قیمت ها به دلایل روانی است.

درباره توافق اتمی برجام با قدرت های جهانی، آقای روحانی گفته که ایران تا زمانی که شرکای توافق پایبند باشند، به آن متعهد باقی می ماند. او در عین حال احتمال هرگونه مذاکره با دیگر کشورها بر سر برنامه های موشکی ایران را رد کرده است.

درباره وقایع اعتراضی ماه گذشته در شهرهای ایران، آقای روحانی این اعتراض ها را محدود به موضوعات اقتصادی ندانسته و گفته مسائل مربوط به سیاست های اجتماعی و فرهنگی هم مورد اعتراض شهروندان بوده است.

رئیس جمهور ایران گفته است: "گوش ما باید شنوا باشد و بداند مردم چه می خواهند".

بیشتر بخوانید:

بنزین در ایران '۵۰ درصد گران می‌شود'

سخنگوی دولت ایران تعدیل قیمت بنزین در سال آینده را تکذیب کرد

کمیسیون تلفیق: قیمت بنزین و حامل‌های انرژی سال آینده ثابت باقی خواهد ماند

عراقچی درباره برجام: در ۴ ماه آینده چالش‌های جدی‌تری خواهیم داشت

ترامپ 'برای آخرین بار' رفع تحریم ایران را تمدید کرد؛ صادق لاریجانی تحریم شد