راهپیمایی بازماندگان تیراندازی فلوریدا در مرکز ایالت

Kaylie Jones
Image caption تظاهرات در تالاهاسی

بازماندگان تیراندازی دبیرستانی در فلوریدا که ۱۷ کشته به جا گذاشت برای فشار بر قانونگذاران و اقدام در زمینه کنترل سلاح در مرکز این ایالت راهپیمایی کرده اند.

یک دانش آموز بعد از جلسه ای با نمایندگان مجلس ایالتی گفت مایوس شده چون اعضای مجلس ایالتی از پاسخ به سوالات درباره کنترل سلاح "طفره رفته اند".

روز سه شنبه نمایندگان مجلس ایالتی طرحی برای ممنوع کردن سلاح های نیمه خودکار را رد کردند.

این اولین تظاهرات برنامه ریزی شده جنبش ضدسلاح جوانان است که از زمان حمله هفته پیش در سراسر آمریکا خودنمایی کرده.

هزاران نفر از دانش آموزان فلوریدایی صبح چهارشنبه در همبستگی با بازماندگان حمله از کلاس های درس خارج شدند.

دانش آموزی به نام دلانی تار در شهر تالاهاسی، مرکز فلوریدا، گفت: "ما می دانیم چه می خواهیم. ما خواهان اصلاح قوانین در زمینه مالکیت سلاح هستیم. ما خواهان قوانینی هستیم که با عقل جور در بیاید."

دانش آموزان در تظاهرات خود مقابل مجلس ایالتی شعار می دادند "از کودکان حفاظت کنید" و پارچه نوشته هایی با مضمون "دیگر هرگز" حمل می کردند.

دانشجویان دو دانشگاه فلوریدا هم به آنها ملحق شدند.

فلورنس یارد از دانش آموزان مدرسه "مرجوری استونمن داگلاس" که محل تیراندازی هفته پیش بود گفت: "امروز به جای برگشتن سر درس، به جای آماده شدن برای امتحانات و به جای عزاداری برای همکلاسی ها و معلمان خود که مرده اند، اینجا آمده ایم تا خواهان تغییر شویم."

دانش آموزان در چند گروه برای بحث درباره چگونگی جلوگیری از خشونت با سلاح گرم و مسائل بهداشت روانی با قانونگذاران صحبت کردند.

جو نگرون رئیس سنای ایالتی در پاسخ به سوال های متعدد در مورد کنترل سلاح گفت "این موضوعی است که درحال بررسی اش هستیم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مراسم یادبود پیتر وانگ 15 ساله از قربانیان آن حمله

همزمان عصر چهارشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید میزبان دانش آموزان و آموزگاران برای "شنیدن" حرف آنها در مورد کنترل سلاح بود.

آقای ترامپ در این دیدار با خانواده های قربانیان گفته است که مسلح کردن آموزگاران می تواند مانع تیراندازی های مرگبار مشابه فلوریدا شود.

او گفت درخواست ها برای مسلح کردن آموزگاران را "قویا" بررسی خواهد کرد.

آقای ترامپ گفت: "اگر معلمی هست که در کاربرد سلاح مهارت دارد، خیلی سریع می تواند به حمله پایان دهد."

او در پی کشتار فلوریدا قول اقدام در زمینه بهداشت روان و بررسی پیشینه افراد هنگام خریداری سلاح را داده است.

او گفته: "برعکس گذشته دیگر فقط حرف نخواهیم زد. این مشکل مدت ها ادامه یافته و بیش از حد اتفاق افتاده. ما راه حلی پیدا خواهیم کرد."

همزمان لابی قدرتمند سلاح به نام "انجمن تفنگ آمریکا" اعلام کرد که در یک نشست که قرار است عصر چهارشنبه به میزبانی شبکه خبری "سی ان ان" برگزار شود شرکت خواهد کرد.

تیراندازی دبیرستان داگلاس در پارکلند دومین تیراندازی مرگبار در مدرسه ای در آمریکا بود. در سال ۲۰۱۲ بیست و شش نفر شامل ۲۰ کودک خردسال در دبستانی در ایالت کانتیکات کشته شده بودند.

باربارا پلت خبرنگار بی بی سی می گوید برای اولین بار دانش آموزانی که از حمله جان به در بردند وارد بحث مالکیت سلاح شده اند.

تظاهرات چهارشنبه اولین تجمع برنامه ریزی شده آنها برای ممنوع کردن سلاح های نیمه خودکار مانند ای آر ۱۵ بود که پلیس می گوید نیکلاس کروز ۱۹ ساله در حمله هفته پیش از آن استفاده کرد.

این جنبش از حمایت چهره های سرشناس از جمله جورج و امل کلونی، استیون اسپیلبرگ و اوپرا وینفری برخوردار است که صدها هزار دلار برای کمک به برگزاری راهپیمایی روز ۲۴ مارس توسط دانش آموزان در سراسر آمریکا اعطا کرده اند.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Reuters
Image caption تایرا همانز از دانش آموزان آن مدرسه عکس دوستش که به قتل رسیده را در جلسه ای با نمایندگان مجلس ایالتی نشان می دهد