عراقچی: نمی‌توانیم در برجامی بمانیم که سودی برایمان ندارد

عراقچی
Image caption معاون وزیر خارجه ایران در لندن سخنرانی کرد

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، می‌گوید اگر "فضای نااطمینانی" حول برجام ادامه یابد و ایران از منافع توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی بهره کاملی نبرد، دیگر نمی‌تواند ‌در این توافق باقی بماند.

آقای عراقچی که در اندیشکده چتم هاوس، در لندن سخن می‌گفت، به "سوءتفاهم‌ها و توهم‌ها" درباره توافق هسته‌ای اشاره کرد و ضمن تاکید بر پایبندی ایران به عدم ساخت سلاح هسته‌ای، هشدار داد که اگر برجام از دست برود، مساله هسته‌ای ایران به بحرانی جهانی تبدیل خواهد شد.

او گفت: "ایران کاملا به تعهداتش در توافق عمل می‌کند، اما از منافع آن کاملا بهره‌مند نمی‌شود. چرا که آمریکا به اجرای تعهدات خود پایبند نیست و حتی توافق را نقض می‌کند."

با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، او و دیگر مقام‌های دولت این کشور علیه توافق هسته‌ای با ایران موضع گرفته‌اند و خواهان تجدیدنظر در آن هستند. چند قدرت غربی دیگر هم، به ویژه فرانسه، روی مذاکره با ایران برای محدودیت برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای آن تاکید دارند.

معاون وزیر خارجه ایران در سخنرانی خود در لندن گفت مطابق متن صریح توافق، طرف‌ها باید با "حسن نیت و در فضایی سازنده" توافق را اجرا کنند و حتی در اظهارنظرهای عمومی بر اجرای موفق توافق تاکید کنند و از هر اقدامی که مانع از موفقیت برجام می‌شود خودداری کنند.

آقای عراقچی با اشاره به مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت: "آیا این فضایی سازنده است که ترامپ ساخته است؟"

او گفت آقای ترامپ با زیر سوال بردن برجام بارها خلاف تعهد آمریکا در برجام عمل کرده است.

آقای عراقچی گفت: "این نقض متن صریح توافق است، نه نقض روح آن."

او گفت با فضای منفی که آمریکا ساخته و نااطمینانی موجود برای سرمایه‌گذاران، تاجران و بانک‌ها، این واقعیتی است که ایران نمی‌تواند در توافقی بماند که سودی برایش ندارد.

عباس عراقچی همچنین این موضع ایران را تکرار کرد که توافق هسته‌ای صرفا توافقی هسته‌ای است و نمی‌توان آن را به مسائل دیگر، همچون برنامه موشکی ایران یا سیاست‌های منطقه‌ای آن پیوند زد.

آقای عراقچی در عین حال گفت ایران چهارچوبی برای همکاری‌های امنیتی در منطقه خلیج فارس پیشنهاد می‌دهد که کشورها با تعهد به معیارهایی مانند حاکمیت ملی، خودداری از توسل به زور و تهدید به آن، پایبندی به حل مسالمت‌آمیز اختلافات و همچنین احترام به تمامیت ارضی یکدیگر، بتوانند برای حل مسائل گفتگو کنند.

او هشدار داد در موقعیتی که "خطر بالا گرفتن تنش وجود دارد"، تشکیل چنین مجمعی برای گفتگوهای رسمی و غیررسمی می‌توانند به اقدامات اطمینان‌بخش بینجامد.