قطعنامه‌های متفاوت بریتانیا و روسیه در مورد یمن به رای گذاشته می شود

یمن

درحالی که در روز دوشنبه انتظار رای گیری در مورد یک قطعنامه پیشنهادی بریتانیا در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی شورشیان حوثی یمن می رود که شامل انتقادی از ایران است، روسیه متن متفاوتی را آماده کرده که به ایران اشاره نمی کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد که ۱۵ عضو دارد باید تحریم های هدفمند علیه شورشیان حوثی یمن را دوشنبه تمدید کند.

منصور عطیبه، سفیر کویت در سازمان ملل، که رئیس کنونی شوراست روز شنبه گفته بود که "هنوز مشغول کار بر متن پیش نویس هستیم اما هدف ما تصویب آن در صبح دوشنبه است."

نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت اخیرا پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کردند که قصد داشت ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم کند.

با این حال خبرگزاری رویترز اکنون گزارش می دهد که بریتانیا با تغییر پیش نویس دیگر قصد "محکومیت" ایران را ندارد و فقط نسبت به موضوع "ابراز نگرانی" می کند.

رویترز همزمان خبر می دهد که روسیه پیش نویس دیگری را آماده کرده است که اشاره ای به ایران نمی کند.

هر دو قطعنامه در پی تمدید ممنوعیت ارسال سلاح برای رهبران حوثی ها و "کسانی است که به نمایندگی یا دستور آنها عمل می کنند."

این قطعنامه ها همچنین می تواند به تحریم افراد یا نهادهایی که صلح و ثبات یمن را تهدید یا ارسال کمک های انساندوستانه را مختل می کنند در فهرست سیاه قرار دهد.

روسیه هفته پیش گفت شورای امنیت نباید ایران را در قطعنامه تجدید تحریم های یمن محکوم کند.

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: "به طور کلی ما طرفدار محکوم کردن کسی نیستیم. موضوع قطعنامه یمن است. موضوع قطعنامه تمدید ماموریت کارگروه یمن است نه ایران. برای همین باید اول روی تمدید کار این گروه تمرکز کنیم."

روسیه یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت است که از حق وتو برخوردارند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدت‏هاست که خواهان پاسخگو شناختن ایران در سازمان ملل متحد در ارتباط با ارسال سلاح به یمن و آزمایش‌های موشکی‌اش بوده است.

یک گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد اخیرا می گفت که ایران تحریم‌های شورای امنیت علیه یمن را نقض کرده زیرا "نتوانسته برای جلوگیری از ارسال مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال" موشک‌های بالستیک کوتاه برد و سایر تجهیزات به شورشیان حوثی، تدابیر لازم را اتخاذ کند.

اما روسیه ادعاهای آمریکا و گروه کارشناسان سازمان ملل متحد در مورد ارسال سلاح‌های ساخت ایران به شورشیان حوثی را زیر سوال برده بود.

واسیلی نبنزیا در اواخر ماه میلادی گذشته گفت معلوم نیست موشک‌ها و سلاح هایی که شورشیان در اختیار دارند را ایران فرستاده یا پیش از تحریم تسلیحاتی یمن که در سال ۲۰۱۵ اعمال شد به این کشور داده شده بود.

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال موشک به یمن و نقض تعهدات بین‌المللی را رد کرده و مدارک ارائه شده در این باره را جعلی و ساختگی توصیف کرده است.

حق نشر عکس ALMASIRAH
Image caption ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال این موشک ها به حوثی ها در یمن را رد می کند

موضوعات مرتبط