فرمانده آمریکایی: ایران بزرگترین تهدید بلندمدت در منطقه است

ژنرال ووتل حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال ووتل یک هفته پس از حمله نافرجام به کشتی های آمریکایی در دریای سرخ صحبت می کرد

فرمانده ارشد نظامی آمریکا در خاورمیانه می گوید در حالی که توجه همه معطوف به مقابله با تروریسم در خاورمیانه است، ایران به بزرگ ترین تهدید برای ثبات بلند‏مدت منطقه تبدیل شده است.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده قرارگاه مرکزی آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، در سخنانی برنامه موشکی ایران را تهدیدی جدی برای شرکای ایالات متحده و منافع این کشور در منطقه عنوان کرد.

او که در کنگره آمریکا اظهار نظر می کرد، ایران را متهم کرد که با تجهیز شبه نظامیان حوثی در یمن، امنیت تنگه باب المندب، را دچار خطراتی کرده است.

ژنرال ووتل، سه شنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا درباره تهدیدهای امنیتی ایران و همین طور دیگر مسایل منطقه ای مانند جنگ در سوریه و یمن و مقابله با داعش صحبت می کرد.

آقای ووتل در سخنانش با اشاره به پس گرفته شدن ۹۸ درصد از سرزمین های اشغال شده به وسیله داعش در سوریه و عراق، ایران را بزرگ ترین تهدید برای منطقه دانست.

او گفت: "در حالی که مشغول مقابله با تروریسم در خاورمیانه هستیم، این فعالیت های بدخیم ایران در منطقه است که در بلند مدت ثبات و امنیت در این بخش از جهان را تهدید می کند."

به گفته ژنرال ووتل، ارتش آمریکا از اقدامات دیگر سازمان ها و نهادهای ایالات متحده برای مقابله با چالش های ایران پشتیبانی می کند.

ژنرال ووتل در پاسخ به سوال لیز چینی، نماینده جمهوری خواه از ایالت ویسکانسین، پیشرفت "کمی و کیفی" موشک های بالستیک ایران و انتقال این توانمندی به گروه های مورد حمایت این کشور را تهدیدی فراتر از یمن عنوان کرد.

او همچنین ایران را تهدیدی امنیتی در تنگه استراتژیک باب المندب خواند.

ژنرال ووتل گفت: "زمانی که به باب المندب نگاه می کنیم شاهد استقرار موشک های کروز ساحل به دریا هستیم. می دانیم این توانایی نیست که حوثی ها از آن برخوردار بوده باشند. باید این امکانات را از جایی گرفته باشند و آن ایران است."

تنگه باب المندب که برای کشتی رانی بین المللی اهمیت حیاتی دارد، بین شبه جزیره عربستان و شاخ آفریقا قرار دارد و دریای سرخ را از اقیانوس هند جدا می کند.

یمن در یک سمت باب المندب و جیبوتی و اریتره در سوی دیگر آن هستند.

جوزف ووتل همچنین ایران را متهم کرد که مین دریایی و قایق های انفجاری در اختیار حوثی ها قرار داده است.

به گفته آقای ووتل آمریکا با عربستان برای ارتقای توانمندی های نظامی این کشور با هدف مقابله با تهدیدهای ایران همکاری می کند.

آقای ووتل همچنین از همکاری بیشتر آمریکا با دولت عراق و همین طور شبه نظامیان کرد در سوریه به عنوان راه های مقابله با افزایش نفوذ منطقه ای ایران نام برد.

او در مورد روسیه گفت که این کشور "هم نقش آتش افروز و هم آتش نشان" را در سوریه بازی می کند.

او گفت: "از نظر دیپلماتیک و نظامی، مسکو هم آتش افروز است هم آتش نشان: روسیه از یک طرف تنش میان طرف ها در سوریه - رژیم سوریه، ایران، ترکیه، نیروهای دمکراتیک سوریه، آمریکا و سایر شرکای ائتلاف - را تشدید می کند و بعد به عنوان داور برای حل مناقشه ها نقش بازی می کند و سعی می کند موضع چانه زنی همه طرف ها را تضعیف کند."

همزمان کاخ سفید می گوید که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماسی تلفنی از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به خاطر نشان دادن "راه هایی که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) بهتر می توانند با فعالیت های بی ثبات کننده ایران و شکست تروریست ها و افراط گرایان مقابله کنند" تشکر کرده است.

خبرهای مرتبط: