روزنامه‌های صبح تهران: احتمال رسیدگی دوباره به پرونده زهرا کاظمی

ادامه اخراج برخی از استادان دانشگاه آزاد و احتمال به جریان افتادن مجدد پرونده مرگ مبهم زهرا کاظمی در روزنامه های امروز پنجشنبه دهم اسفند ۱۳۹۶، از جمله مواردی است که جناحهای سیاسی به آن پرداختهاند، اما موضوع استعفای رسول خادم و اعضای شورای فنی کشتی هم بازتاب وسیعی در روزنامه ها دارد.

باک خالی برجام!

حق نشر عکس وطن امروز

ماجرای خودداری شرکت های سوخت رسان آلمان از تامین سوخت هواپیمای وزیر امور خارجه ایران پس از اجلاس امنیتی مونیخ، موضوعی است که بیش از همه مورد توجه روزنامه های اصولگرا قرار گرفته است. روزنامه وطن امروز در گزارشی این اقدام را عجیب و غیرمحترمانه توصیف کرده و محمدسجاد حسین پور در سرمقاله این روزنامه هم در مطلبی با عنوان «از اروپای رویایی تا اروپای واقعی» نوشته که هم پیمانی آلمان و فرانسه با آمریکا در باره تغییر برجام، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. رویکرد سیاسی و بسترسازی رسانه ای این دو کشور نشان میدهد که برلین و پاریس، ژست قبلی خود را در باره حمایت همه جانبه از برجام کنار گذاشته و درصدد معامله با دولت ترامپ بر سر تغییر برخی مفاد توافق هسته ای و اضافه کردن موارد دیگری به برجام هستند.

به نظر نویسنده حتی تروئیکای اروپایی سعی دارد که توافق جدیدی را میان خود منعقد کرده و مطابق آن هرگونه ممانعت ایران از بازرسی اماکن نظامی و حتی آزمایش های موشکی را به مثابه خروج رسمی ایران از توافق هسته ای قلمداد کند.

سیاستزدگی مفرط به دانشگاه لطمه میزند

حق نشر عکس آرمان

احمد شیرزاد در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته که امروز دانشگاه آزاد در یک بحران عجیب گرفتار شده است که آینده این دانشگاه را مبهم میکند. مهم ترین مساله برای دانشگاه آزاد این است که به طور کلی تقاضا برای آموزش عالی در کشور به شدت کاهش یافته و دانشگاهی که در سال های ابتدایی تاسیس خود با موجی از متقاضیان تحصیل مواجه بود، امروز با صندلی های خالی روبروست و بسیاری از واحدهای این دانشگاه در حال تعطیلی است.

نویسنده با انتقاد از علی اکبر ولایتی و فرهاد رهبر که اداره دانشگاه آزاد را برعهده دارند نوشته که نمی توان یک دانشگاه را تصرف کرده و در اختیار یک جناح سیاسی قرار داد، اتفاقی که با حذف عده ای از مسئولان و استاتید این دانشگاه، با تصفیه های سیاسی افراد مدنظر جایگزین خواهند شد.

پرونده مرتضوی در اجرای احکام

حق نشر عکس شرق

مهسا جزینی در روزنامه شرق نوشته که پرونده سعید مرتضوی به اجرای احکام رسید. دادستان سابق تهران، آذر ماه به اتهام معاونت در قتل محسن روحالامینی به دو سال حبس قطعی محکوم شد اما این حکم هنوز اجرا نشده است. گزارش روزنامه در ادامه حاکیست که حتی اگر حکم او اجرا شود و دادستان سابق بابت ماجرای کهریزک به اوین برود این پایان پرونده سعید مرتضوی نخواهد بود. بعد از سخنان وزیر اسبق اطلاعات، احتمال گشوده شدن پرونده دیگری علیه او در ارتباط با مرگ زهرا کاظمی قوت گرفته است.

به نظر نویسنده روزنامه شرق، یکی از اتهامات سعید مرتضوی در ماجرای کهریزک گزارش خلاف واقع بود. رد پای چنین روشی را در ماجرای مرگ زهرا کاظمی هم شاهد هستیم.

برزخ کشتی

حق نشر عکس اعتماد

کناره گیری رسول خادم و استعفای اعضای شورای فنی کشتی در اغلب روزنامه های امروز منعکس شده است. منصور برزگر در روزنامه اعتماد نوشته که رسول خادم که همه چیزش را برای کشتی گذاشت، مجبور به استعفا شد. کشتی ما از این بابت قطعا ضرر خواهد کرد. بیشترین ضرر را هم از ناحیه اتحادیه جهانی کشتی خواهیم خورد. او کرسی مهمی در اتحادیه کشتی داشت که حالا حالاها به دست نمی آید.

به نظر سرمربی اسبق تیم ملی کشتی ایران، مساله دیگر این است که ما باید تکلیف مان را در باره رویارویی با نمایندگان اسرائیل در ورزش روشن کنیم. یا رومی رومی یا زنگی زنگی، یا وقتی هستند در جلوی آنها صف آرایی نکنیم و اصلا در مسابقات حاضر نشویم. در جودو اول قرعه مشخص می شود و بعد وزن کشی به همین دلیل می شود از مسابقه با ورزشکاران اسرائیل انصراف داد اما در کشتی بعد از وزن کشی، قرعه مشخص میشود در نتیجه دلیل محکمی برای انصراف باید داشته باشید.

مدیران شجاع استعفا داده میشوند!

حق نشر عکس جهان صنعت

امیرحسین میراسماعیلی در روزنامه جهان صنعت نوشته که رئیس فدراسیون کشتی به خاطر مصاحبه شجاعانه ای که چند روز پیش در انتقاد از سیاست بازی نکردن با ورزشکاران اسرائیلی انجام داد، دیروز مجبور به استعفا شد و در قسمتی از نامه اش نوشت: "نمی توانم به کشتی دروغ بگویم و گاهی بهترین شیوه برای ایستادگی، نماندن است."

نویسنده روزنامه جهان صنعت در ادامه این مقاله پرسیده که چرا تقدیر ما اینچنین شده تا کاربلدترین مدیران این مملکت فقط برای ابراز صریح عقایدشان تحت فشار قرار بگیرند تا استعفا دهند و تنها مدیرانی بر مسند باقی بمانند که بله قربانگو هستند و مطیع کامل؟

چرخش تجاری به یورو

حق نشر عکس دنیای اقتصاد

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته که با درخواست رئیس کل بانک مرکزی و دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش واردات کالا با دلار ممنوع اعلام شد. دلار در اقتصاد جهانی دارای دو نقش متفاوت است. در نقش نخست با توجه به مرجعیت این ارز برخی کالاها براساس دلار قیمت گذاری می شوند اما از نقش دوم به عنوان نقش عملیاتی یاد می شود که در آن کشورها تسویه های تجاری خود را بر اساس آن انجام می دهند. با توجه به اینکه ایران به واسطه تحریم های آمریکا از مکانیسم تسویه دلار نمی تواند استفاده کند، سیاستگذاران تصمیم به حذف دلار و جایگزینی سایر ارزها گرفته اند.

در ادامه گزارش روزنامه دنیای اقتصاد آمده که با توجه به آنکه عمده جریان تجاری ایران بر مبنای ارزهای دیگر به خصوص یورو است، تصمیم اخیر را می توان چرخشی از دلار به سوی یورو در عملیات تجاری ایران توصیف کرد.

موضوعات مرتبط