ظریف اتحادیه اروپا را به قطع گفت‌وگوهای دوجانبه تهدید کرد

ایران و اتحادیه اروپا از زمان حصول توافق هسته‌ای گفت گوهایی موسوم به 'سطح بالا' را آغاز کرده اند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایران و اتحادیه اروپا از زمان حصول توافق هسته‌ای گفت گوهایی موسوم به 'سطح بالا' را آغاز کرده اند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، وارد شدن اتحادیه اروپا و آمریکا به موضوع موشک‌های بالستیک ایران را اقدامی "خطرناک" برای حفظ توافق اتمی توصیف و اتحادیه اروپا را تهدید به قطع گفت و گوهای دوجانبه کرده است.

آقای ظریف در گفت و گو با روزنامه اعتماد چاپ تهران که امروز ۱۴ اسفند (۵ مارس) منتشر شده گزارش های تایید نشده از مذاکرات ایران و اروپا بر سر مسائل موشکی ایران را تلویحا رد کرده و گفته "ما برای تشویق اروپا به ایفا کردن نقش سازنده‌تری در منطقه، سال‌هاست با آنها درباره مسائل این منطقه صحبت می‌کنیم اما اگر اروپایی‌ها تمایل داشته باشند این پروسه را با عنوان دیگری در دنیا عرضه کنند ما هم براساس آن تصمیم خواهیم گرفت که آیا این گفت‌وگوها ارزش پیگیری دارد یا خیر".

ایران و اتحادیه اروپا نزدیک به دو دهه است که سرگرم مذاکرات بر سر مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه ای هستند. این مذاکرات در زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی "گفت و گوهای انتقادی" در زمان محمد خاتمی "گفت و گوهای جامع" و پس از دوره ای توقف در زمان محمود احمدی نژاد، با حصول توافق هسته ای در دوره حسن روحانی "گفت و گوهای سطح بالا" نام داشته است.

وزیر خارجه ایران گفته "این روزها اروپایی‌ها تلاش می‌کنند برای راضی کردن آمریکا در واقع موضوعات را به گونه‌ای دیگر مطرح و به دنیا عرضه کنند. گفت‌وگوی میان ایران و اروپا همواره انجام شده و جمهوری اسلامی با حسن نیت اعتقاد داشته که اروپا باید نقش سازنده‌تری را در منطقه ما بازی کند".

حق نشر عکس European Photopress Agency
Image caption وزیر خارجه ایران گفته است 'اروپا برای حفظ آمريكا در برجام، دچار افراط شده'

مقام های سه کشور اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان می گویند با تشکیل کارگروهی مشترک با آمریکا ، سرگرم مذاکره برای اضافه کردن الحاقیه ای به برجام بر سر برنامه موشک های بالستیک ایران و دائمی کردن برخی از محدودیت های برجام علیه ایران هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اوایل زمستان سال جاری فرمان تعلیق تحریم های هسته ای بر مبنای توافق برجام را بار دیگر امضا کرد اما گفت که اگر الحاقیه ای از جمله درباره فعالیت های موشکی ایران به این توافق اضافه نشود، این آخرین باری است که این فرمان را امضا می کند.

عملی شدن تهدید آقای ترامپ به معنی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است که دو سال از زمان اجرای آن می گذرد. اروپایی ها از زمانی که آقای ترامپ برای عملی کردن تهدید خود مهلت تعیین کرده، فشار بر ایران را افزایش داده‌اند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، که سرگرم دیدار از تهران و گفت و گو با مقام های ایرانی است گفته است که اگر نظام جمهوری اسلامی به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی بالستیک این کشور توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو شود.

وزیر خارجه ایران در اظهارات اخیرش که امروز منتشر شده گفته "کشورهای اروپایی برای حفظ آمریکا در برجام، دچار افراط شده‌اند و این افراط در نهایت به سیاست خود اروپا ضربه خواهد زد. طبیعی است که در این زمینه اروپایی‌ها انتخاب خود را دارند اما باید بدانند که جمهوری اسلامی در برابر این تحرکات بی‌تفاوت نخواهد بود".

آقای ظریف گفته "در حال حاضر دو گروه برجام را نقض کرده‌اند؛ آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها. آمریکایی‌ها به دلیل سیاست‌های واشنگتن و اروپایی‌ها به دلیل سیاست‌های آمریکا. اروپایی‌ها در برخی موارد به دلیل سیاست‌های آمریکا نتوانستند تعهدهای برجامی خود را به ویژه در حوزه روابط بانکی اجرا کنند. بنابراین این دو گروه در شرایطی نیستند که برای کشوری که برجام را به طور کامل اجرا کرده شرط و شروط بگذارند".

ایران می گوید در صورتی که از منافع رفع تحریم هایی که در برجام پیش بینی شده برخوردار نشود، حفظ توافق به این شکل دشوار خواهد بود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مسئول پیگیری توافق هسته ای در ایران، اخیرا در بریتانیا اعلام کرده است که فشار بر ایران با مطرح کردن موضوعاتی نظیر برنامه موشکی با هدف حفظ برجام، این توافق را سست می کند و اهداف تازه را هم تامین نخواهد کرد.