آمانو: نابودی احتمالی برجام خسران بزرگی خواهد بود

آمانو حق نشر عکس EPA
Image caption آقای آمانو پیش از این بارها پایبندی ایران به توافق را تایید کرده است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داده است که اگر توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران از هم بپاشد، "خسران بزرگی" به نظام بین‌المللی کنترل فعالیت‌های هسته‌ای وارد خواهد شد.

آقای آمانو روز دوشنبه، ۱۴ اسفند (۵ مارس)، در جلسه شورای حکام آژانس گفت: "برجام دستاورد چشمگیری برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای بوده و اگر برجام شکست بخورد، این به معنی خسران بزرگی برای فرایندهای بازرسی و تایید و چندجانبه‌گرایی خواهد بود."

مدیرکل آژانس بار دیگر تاکید کرده است که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

با وجود پایبندی ایران به تعهداتش، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، توافق هسته‌ای را "توافقی بد" خوانده و تهدید کرده است که اگر مواردی درباره فعالیت‌های موشکی و محدودیت‌های هسته‌ای دائمی برای ایران به توافق اضافه نشود، آمریکا از آن خارج خواهد شد.

در مقابل مقام‌های ایرانی می‌گویند آمریکا توافق هسته‌ای را نقض می‌کند. آنها همچنین می‌گویند برجام توافقی مشخصا هسته‌ای بوده و نمی‌توان آن را به مسایل دیگر گره زد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تهدید کرده است که ممکن است ایران گفت‌وگوهای دوجانبه با اروپا را قطع کند.

یوکیا آمانو در جلسه امروز آژانس گفته است که ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است و بازرسان آژانس به همه اماکن و تاسیسات لازم دسترسی داشته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین سفر وزیر خارجه طرف اروپایی به تهران پس از ضرب الاجل ترامپ درباره برجام است

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز دوشنبه به ایران سفر کرده است تا درباره توافق هسته‌ای و همچنین اختلاف نظر درباره برنامه موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌ای با مقام‌های ایرانی مذاکره کند.

ملاقات با حسن روحانی، رئیس جمهور، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و علی شمخانی، دبیر شواری امنیت ملی ایران، از برنامه‌های آقای لودریان است.

فرانسه به نسبت دیگر قدرت‌های اروپایی موضع سرسختانه‌تری درباره برنامه موشکی ایران داشته است.