دختر محمد راجی: شب بازداشت پدرم را دیدم که دست تکان داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
طیبه راجی: خودم دیدم که پدرم در پایان درگیری زنده بود

طیبه راجی، دختر محمد راجی، از دراویش گنابادی که خبر درگذشتش منتشر شده، می‌گوید در شب درگیری در خیابان گلستان هفتم، پدرش را دیده است که "زنده بود و دستش را تکان داد".

خانم راجی به بی‌بی‌سی فارسی گفت مقام‌های امنیتی و قضایی به آنها گفته‌اند که آقای راجی به دلیل ضرب و جرح در درگیری گلستان به بیمارستان منتقل شده و در بیمارستان درگذشت.

او گفت: "ما چرا دو هفته از پدرمان بی‌اطلاع بودیم؟ نمی‌دانیم پدرمان کجا بوده، بیمارستان بوده؟ فوت کرده بوده؟ ما چرا بی اطلاع بودیم؟"

وبسایت مجذوبان نور پیش از این گفته است که محمد راجی با "ضربات وارده در حین بازجویی" کشته شده است. اما دادستان تهران گفته است مرگ آقای راجی در بازداشت اتفاق نیفتاده است.

طیبه راجی گفت روایت مرگ پدرش در بیمارستان با آنچه پیشتر به این خانواده گفته شده بود "ضد و نقیض" است.

خانم راجی گفت پدرش "دست آنها بوده، مسئولیتش با نیروی انتظامی بوده است. باید پاسخگو باشند که چرا این قدر ضرب و جرح شده که به قول خودشان در بیمارستان تمام کرده است."

دختر محمد راجی گفت جنازه پدرش با آمبولانس به الیگودرز فرستاده شده و مقام‌های امنیتی یا قضایی گفته‌اند که او باید شبانه دفن شود، وگرنه جنازه تحویل داده نخواهد شد. او گفت نمی‌داند چه نهادی مانع برگزاری مراسم است.

به گفته او مقام‌ها حضور افرادی به غیر از خانواده آقای راجی در مراسم تشییع او را ممنوع کرده‌اند و همچنین به برادر او، محمدعلی راجی، اجازه نداده‌اند که با وثیقه از زندان بیرون بیاید تا در مراسم پدرش شرکت کند.

طیبه راجی گفت: "وقتی با کسی که سردار سپاه بوده و هشت سال جنگیده، این طور رفتار می‌کنند، خدا به داد بقیه دراویش برسد."

از سوی دیگر در روز دوشنبه کانال تلگرامی "مجذوبان نور" نزدیک به دراویش گنابادی گزارش داد "از وضعیت بیش از ۵۰ درویش گنابادی در زندان فشافویه هیچ اطلاعی در دست نیست."

در این بیانیه آمده است: "طبق گفته‌ی خانواده‌ این دراویش محبوس مسئولین زندان طی چند روز گذشته اقدام به احضار دراویش در گروه‌های ۵ تا ۱۰ نفره کرده و آنان را از سایر زندانیان جدا و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. با گذشت ۳ روز، این دراویش به بندهای خود بازنگشته‌اند و هیچ تماسی با خانواده‌ خود نداشته‌اند."

زندان فشافویه یا "ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ" در حدود ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.

بنا به اعلام پلیس ایران حدود ۳۰۰ نفر در جریان حوادث ۳۰ بهمن و یک اسفند بازداشت شده‌اند.

در ماه‌های اخیر چندین بازداشتی در زندان‌های ایران به طرز مشکوکی درگذشته‌اند.