مجلس ایران دو وزیر کابینه روحانی را 'هفته آینده استیضاح می‌کند'

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است در یک روز استیضاح شوند حق نشر عکس .
Image caption عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است در یک روز استیضاح شوند

براساس طرح شماری از نمایندگان مجلس، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به دلیل عملکرد چندماه گذشته‌شان از جمله "محقق نشدن وعده ها و برنامه های ارائه شده در هنگام اخذ رای اعتماد" استیضاح می شوند.

اکبر رنجبرزاده از اعضای هیات رئیسه مجلس، امروز ۱۵اسفند (شش مارس) به خبرگزاری خانه ملت گفته است که زمان استیضاح "قطعا هفته آینده" خواهد بود اما روز آن هنوز تعیین نشده است.

نامه استیضاح وزیر رفاه و وزیر راه هرکدام به طور جداگانه امضای ۲۴ نماینده را دارد و طی دو روز گذشته از سوی کمیسیون اجتماعی و کمیسیون عمران به هیات رئیسه مجلس ارائه شده است.

مجلس ایران هفته آینده سه روز جلسه علنی خواهد داشت که به گفته عضو هیات رئیسه قرار است یکی از این سه روز به صورت صبح و عصر به استیضاح دو وزیر کابینه حسن روحانی بپردازد.

دلیل استیضاح علی ربیعی وضعیت نامناسب تامین اجتماعی ،اداره شرکت‌های تحت مالکیت آن و وضعیت بدهی های تامین اجتماعی عنوان شده است. آقای ربیعی امروز پس از اعلام وصول طرح اسیتضاح‌اش گفته که آماده است همین هفته برای پاسخ به طراحان استیضاح در صحن علنی مجلس حاضر شود.

طی کمتر از دو ماه گذشته، یک نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفتکش در دریا غرق شده و یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی آسمان در حوالی یاسوج سقوط کرده است. کلیه سرنشینان نفتکش و هواپیما کشته شده اند.

سهام‌دار اصلی شرکت ملی نفتکش و شرکت هوایی آسمان تحت مدیریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

نمایندگان مجلس دلیل استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی را هم سانحه هوایی اخیر، مسدود شدن جاده های کشور در زمستان امسال به دلیل بارش برف و برخی سیاست های این وزارتخانه در ترمیم بافت های فرسوده شهری عنوان کرده اند.

استیضاح دو وزیر کابینه آقای روحانی در صورتی که با پس گرفتن امضای نمایندگان مواجه نشود، اولین نمونه از این دست از زمان دور دوم ریاست جمهوری آقای روحانی است که میانه تابستان امسال آغاز شد.

آقایان ربیعی و آخوندی هردو در دولت اول حسن روحانی هم به ترتیب وزیر رفاه و وزیر راه بوده اند. آقای آخوندی اسفند سال گذشته هم در مجلس استیضاح شده بود اما بار دیگر رای اعتماد نمایندگان را جلب کرد.