روزنامه‌های صبح تهران: مطالبات زنان همچنان باقی است

تقارن ولادت حضرت فاطمه و بزرگداشت روز زن در ایران و هشتم مارس، روز جهانی زن موجب شده که روزنامه‌های پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۶، مطالب ویژه‌ای را امروز منتشر کنند.

زنان در کشاکش دو نگاه

حق نشر عکس ابتکار

سوسن نوری در روزنامه ابتکار نوشته که امسال ولادت حضرت فاطمه و هشت مارس، روز جهانی زن با هم تقارن پیدا کرده است. نگاه حاکمیت در ایران، قرائت رسمی از حقوق زن در اسلام است، در حالی که تفکر مدرن و جامعه جهانی، دیدگاهی متفاوت دارد. به عبارت دیگر این دو نگاه در بسیاری از موارد با یکدیگر تقابل دارند. آنچه از قرائت اسلامی برمی‌آید این است که نگرش جهان به زن، بنیان خانواده را تضعیف می‌کند و شکل آزادی آن بی‌قید و شرط است اما به نظر نویسنده گزارش ابتکار، نمی‌توان یک طرف ماجرا را نادیده گرفت یا حذف کرد و سوالی که مطرح می‌شود این است که خواسته و نگاه مردم نسبت به این موضوع چگونه است؟ آیا می‌توان تغییر نگاه بخشی از جامعه ایران را با توجه به موضوعاتی همچون اتفاقات اخیر مبنی بر اعتراض به حجاب اجباری، نادیده گرفت؟

معصومه معظمی هم در گزارش دیگری در روزنامه ابتکار نوشته جامعه مردسالارانه در توجیه عدم تحقق عدالت جنسیتی و اعمال تبعیض جنسیتی نسبت به زنان، نقش مادری و همسری آنها را به میان می‌کشد تا به این واسطه این مطالبه به حق را به محاق ببرند.

تساوی در گفتار، نابرابری در کردار

حق نشر عکس شرق

صالح نیکبخت در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که در قانون اساسی جز در اصل ۱۱۵ که شرط رجل سیاسی بودن رئیس جمهوری مطرح شده، صرف‌نظر از این که منظور معنی لغوی یا عرفی آن است، در هیچ جای دیگر از آن زنان را از تصدی مشاغل دیگر منع نکرده است. با وجود این برای زنان محدودیت‌های قانونی و عملی فراوانی در تصدی بسیاری از مشاغل اعمال می‌شود. شرایط اقتصادی جامعه هم که بی‌نیاز از توضیح است و هر دری را به روی زنان فعال در عرصه اجتماعی می‌بندد.

به نظر این حقوقدان، مشکلات زنان و نابرابری‌های قانونی منحصر به موارد فوق نیست، زنان در اندرون خانه و در عرصه زندگی شخصی و خانوادگی هم با محدودیت‌های متعددی روبه‌رو هستند. بقای ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی که مرد می‌تواند هر وقت بخواهد زن خود را طلاق دهد و نادیده گرفتن محدودیت‌های در باره ازدواج مجدد و تعدد زوجات دائم و موقت هم از دیگر مواردی است که نمایان است.

پرده از چهره نفاق افتاد

حق نشر عکس کیهان

در گزارش اول روزنامه کیهان از جمله آمده در مراسمی که اصلاح‌طلبان برگزار می‌کنند، صراحتا هیچ التزامی به ارزش‌های اسلامی دیده نمی‌شود، از جمله در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران که چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می‌کنند و نجفی هم آنها را تشویق کرد و گفت معتقد به سهمیه‌بندی جنسیتی نیست.

محمدصادق فقفوری هم در روزنامه جوان نوشته که رقاصی و عشوه‌گری و طنازی دخترکان آن مراسم نه قابل نگارش و چاپ در روزنامه است و نه اساسا نیازی به آن است اما ویدئوی منتشره به واقع یک ویدئوی مبتذل یعنی خارج از حدود احکام و معارف دین اسلام است. به نوشته این مقاله پذیرفتنی نیست که شهردار تهران در صف اول نظاره‌‌کنندگان نشسته باشد و با حضورش به این عمل ساختارشکنانه مشروعیت ضمنی ببخشد و احیانا به این امید باشد که دامن این هنجارشکنی او را نخواهد گرفت.

حاشیه‌های ناموزون

حق نشر عکس قانون

روزنامه قانون در گزارشی از ماجراها و اتفاقات بعد از برگزاری جشن روز زن در برج میلاد گزارشی منتشر کرده و نوشته که این که بخواهند مدیریت شهری یا هر دستگاه دیگری را به خاطر دیدن گل‌افشانی دختربچه‌ها به عدم مدیریت و بی‌کفایتی متهم کنند، دور از انصاف به نظر می‌رسد.

به نوشته این گزارش، اولین کسانی که به این ماجرا با دید غرض‌ورزانه نگاه کردند، اعضای شورای شهر دوره قبل بودند که در مقابل بسیاری از تخلفات و کوتاهی‌های مدیریت شهری در سال‌های گذشته از جمله واگذاری املاک نجومی سکوت کرده بودند؛ املاکی که ناگهان از مالکیت شهر تهران بیرون آمد و با امضا و رای اعضای آن شورا و همراهمی و مدیریت قالیباف به مالکیت اشخاص غیر بخشیده شد.

اگر بخشی از کشتی تخریب شود همه کشتی غرق می‌شود

حق نشر عکس شهروند

روزنامه شهروند در گزارشی از اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نوشته که او در جلسه هیات دولت به سخنانی اشاره کرد که انگار این روزها به زبان مشترک بدنه دولت و حامیانش هم تبدیل شده است. روحانی ضربه زدن به دولت را در راستای ضربه به نظام ارزیابی کرده است؛ سخنانی که البته به طور مداوم در چند ماه اخیر از سوی او تکرار شده و در قبال آن هشدارهای لازم را هم داده است.

گزارش روزنامه شهروند در ادامه حاکیست که مشابه این سخنان را می‌توان در آخرین نشست خبری سخنگوی دولت و معاون اول رئیس جمهوری هم دید. وجه مشترک تمامی این هشدارها، تخریب‌ها و فرافکنی‌های سازماندهی شده‌ای است که مخالفان و رسانه‌های همسو با آنان علیه دولت به راه انداخته‌اند. ‌

مثلث استیضاح

حق نشر عکس آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته که فشار مجلس بر دولت روبه افزایش است، پس از طرح استیضاح وزرای راه و رفاه، طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی هم اعلام وصول شده است. علیرضا کریمی، سردبیر آفتاب یزد هم در سرمقاله امروز نوشته که دولت عصبانی اصطلاح درستی برای دولت حسن روحانی نیست اما در عین حال قابل انکار هم نیست که دولت فعلی قدری زودرنج است. یعنی به رغم آن که رئیس جمهور جزو خبرگان سیاست در جمهوری اسلامی است و سرد و گرم روزگار را بسیار چشیده، لیکن در برخی بزنگاه‌ها ترش می‌کند و برخی الفاظ را به کار می‌برد.

آقای کریمی نوشته که اتفاقا مخالفان روحانی هم همین را می‌خواهند، این که او و همراهانش عصبی شده و از تعادل خارج شوند. به هر حال راه‌حل ساده به نظر سردبیر روزنامه آفتاب یزد آن است که بهتر است دولتمردان بی‌توجه به پرخاش‌ها و بی‌انصافی‌ها به امورات خود بپردازند.

موضوعات مرتبط