حدود ۲۰ بازداشتی روز زن در ایران 'به زندان منتقل شدند'

نیروی انتظامی حق نشر عکس UGC
Image caption عده‌ای از بازداشتی‌ها از کلانتری وزرا آزاد شدند

گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که حدود ۲۰ نفر از بازداشت‌شدگان مراسم روز جهانی زن در تهران از بازداشتگاه به زندان منتقل شده‌اند.

چند چهره سرشناس جنبش زنان در ایران به همراه دست کم سه روزنامه‌نگار در میان آنها هستند.

گفته می‌شود این افراد، شامل ۱۲ یا ۱۳ زن و بین ۶ تا ۸ مرد، پس از تفهیم اتهام احتمالا به زندان‌های قرچک و فشافویه منتقل شده‌اند. برای بعضی از آنان نیز قرار وثیقه صادر شده است.

روز پنجشنبه با فراخوان فعالان جنبش زنان در ایران بنا بود که تجمعی مقابل وزارت کار برگزار شود، اما ماموران امنیتی و لباس شخصی با خشونت مانع از برگزاری تجمع شده و بیش از ۸۰ نفر را بازداشت کردند.

ده‌ها نفر از بستگان و دوستان بازداشتی‌ها پنجشنبه شب مقابل کلانتری وزرا تجمع کردند و خواهان آزادی آنها شدند.

در ساعات پایانی پنجشنبه و ساعات اولیه روز جمعه حدود ۶۰ نفر از بازداشتی‌ها آزاد شدند.

برگزارکنندگان تجمع روز جهانی زن در بیانیه‌ای به شرایط نامناسب اشتغال زنان در ایران پرداخته و گفته بودند "زنان عمدتا و به ناچار نیروی کار مشاغل غیررسمی را تشکیل می‌دهند."

آنها خواهان رفع تبعیض جنسیتی در بازار کار بودند و درخواست‌هایی چون "دستمزد برابر با مردان، افزایش حداقل دستمزد زنان کارگر و ملزم کردن کارفرمایان بخش خصوصی به اعطای حق مرخصی زایمان به زنان و تضمین بازگشت زنان به کار پس از پایان دوره مرخصی زایمان" را مطرح کردند.

معصومه ابتکار، معاون حسن روحانی در امور زنان، از جزئیات برخورد با فعالان حقوق زنان در ایران اظهار بی اطلاعی کرده، اما گفته است که خواهان پیگیری این ماجرا از طرف وزیر کار و وزیر کشور شده است.