اولین دادگاه حوادث پاسداران؛ درخواست قصاص برای یکی از دراویش

حق نشر عکس Mizan
Image caption آقای ثلاث (سمت چپ) در کنار وکیلش

جلسه رسیدگی به پرونده درگیری‌های خیابان پاسداران و کشته شدن سه مأمور نیروی انتظامی در دادگاه کیفری تهران به صورت علنی برگزار شد.

کم‌تر از یک ماه پیش در جریان درگیری میان دراویش گنابادی و نیروی انتظامی در محدوده خیابان پاسداران تهران سه مامور پلیس کشته شدند.

در شب درگیری در ۳۰ بهمن ماه، یک اتوبوس به صف مأموران امنیتی حمله کرد.

در کیفرخواستی که امروز، ۲۰ اسفندماه، محمد شهریاری، معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران خواند، محمدرضا ثلاث، یکی از دراویش گنابادی، به سه فقره قتل عمد متهم شد.

آقای شهریاری مستندات دادگاه برای متهم کردن آقای ثلاث را "اعتراف‌" او اعلام کرد و گفت: متهم در اعترافات خود در نزد بازپرس دادسرای جنایی به صراحت تهاجم عمدی با خودرو اتوبوس را پذیرفته و علت آن را عصبی بودن اعلام کرده است.

او همچنین در جلسه دادگاه اعلام کرد که آقای ثلاث، دچار "درجاتی از افسردگی" بوده؛ اما در معاینات پزشکی مقام‌های قضایی به این نتیجه نرسیده‌اند که این "اختلال روانی" بر قدرت تصمیم‌گیری یا به گفته دادستان "قوه تمیز" متهم تاثیرگذار بوده است.

حق نشر عکس Mizan
Image caption عکس مأموران کشته شده در دست همکاران آنها در جلسه دادگاه

به گفته آقای شهریاری، آقای ثلاث بعد از برخورد اتوبوس با نیروهای پلیس، به بیمارستان منتقل شده بود و به همین دلیل مقام‌های قضایی به بیمارستان رفتند تا با متهم صحبت کنند و از او فیلمبرداری کردند.

این فیلم که در شبکه‌های اجتماعی بارها به اشتراک گذاشته شده، به گفته دادستان پرونده، ضمیمه پرونده است.

سرپرست دادگاه کیفری گفته که آقای ثلاث در همان اتوبوسی که با آن به مأموران حمله شده، زندگی می‌کرده و خانه مشخصی نداشته است.

در این جلسه اولیای دم سه مقتول که از مأموران و سربازان نیروی انتظامی بودند، خواستار قصاص شده‌اند.

قرار است ادامه دادگاه فردا برگزار و حکم قاضی تا یک هفته آینده اعلام شود.