وزیر جهاد کشاورزی در سمت خود ابقا شد

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption استیضاح کنندگان حجتی را به ناتوانی در بهبود وضعیت بخش کشاورزی متهم کرده‌اند

مجلس پس از بررسی طرح استیضاح محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در دولت حسن روحانی، به ابقاء او رای داد.

جلسه علنی مجلس برای استیضاح آقای حجتی صبح چهارشنبه، ٢٣ اسفند (١٤ مارس) آغاز شد و علاوه بر وزیر جهاد کشاورزی، اسحاق جهانگیری، معاون اول، و حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری و عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه حضور داشتند. آقای روحانی در نشست مجلس شرکت نکرد.

در پایان مذاکرات، اعلام شد که یکصد و هفده نفر از نمایندگان به طرح استیضاح رای مخالف، صد و پنج نماینده به آن رای موافق و هفت نفر نیز رای ممتنع داده‌اند. به این ترتیب، طرح استیضاح رد و محمود حجتی در سمت وزیر جهاد کشاورزی ابقاء شد.

هیئت رئیسه مجلس چهارشنبه گذشته وصول طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را اعلام کرده بود. پیشتر، طرح‌های استیضاح وزیران تعاون و کار و راه و شهرسازی هم اعلام وصول شده بود.

طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، وزیری که استیضاح می‌شود ده روز مهلت دارد تا با حضور در مجلس به سئوالات استیضاح‌کنندگان پاسخ دهد. طبق این آئین نامه، ابتدا نمایندگان استیضاح کننده مطالب خود را مطرح می‌کنند و سه ساعت وقت در اختیار وزیر قرار می گیرد تا به دفاع از خود می پردازد. او می تواند یک ساعت از این وقت را به دو تن از نمایندگان مدافع خود بدهد. در صورتی که رئیس جمهوری در جلسه حضور داشته باشد، می تواند از بخشی از این سه ساعت وقت برای اظهار نظر و دفاع از وزیر استفاده کند.

+ استیضاح دو وزیر کابینه حسن روحانی؛ وزیران کار و راه ابقا شدند

+ خودکشی کارگر نیشکر هفت‌تپه 'پس از ناامیدی از رسیدگی به مطالبات'

+ ۱۵ کارگر مجتمع نیشکر هفت‌تپه خوزستان 'بازداشت شدند'

+ وزارت جهاد کشاورزی: میوه‌های قاچاق آلوده هستند

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، حجتی، علی ربیعی، وزیر تعاون و کار. هر سه وزیر در این هفته استیضاح شده‌اند

در پایان سخنرانی ها نیز دو نماینده توضیحاتی می‌دهند و سپس در مورد طرح استیضاح رای‌گیری می‌شود. در صورتی که این طرح رای نیاورد، وزیر استیضاح شده در سمت خود ابقا می‌شود. روز گذشته، در استیضاح وزیر تعاون و کار، بین وزیر و استیضاح‌کنندگان توافقی در مورد کاهش وقت سخنرانی‌ها صورت گرفته بود که باعث شد رسیدگی به طرح استیضاح با سرعت بیشتری انجام شود.

طرح استیضاح وزیر تعاون و کار با اکثریت اندک آرا رد و و او در سمت خود ابقا شد.

در جلسه روز گذشته، وزیر راه و شهرسازی نیز برای سومین بار استیضاح شد اما طرح استیضاح او نیز تصویب نشد.

آقای حجتی از آغاز به کار دولت اول حسن روحانی به سمت وزیر جهاد کشاورزی منصوب شد. او پیشتر در سمت استاندار سیستان و بلوچستان و برای مدتی در دولت محمد خاتمی، به عنوان وزیر راه و ترابری خدمت کرده بود. آقای حجتی همچنین از سال ١٣٧٩ تا ١٣٨٤ وزیر جهان کشاورزی بود.

استیضاح کنندگان گفته بودند که وزیر جهاد کشاورزی در پیشبرد اهداف برنامه‌های توسعه در این بخش ناکام مانده، به وضعیت کشاورزان توجه لازم را نداشته و به جای حمایت از کشاورزی داخلی، کشور را به واردکننده محصولات کشاورزی تبدیل کرده است. نمایندگان استیضاح کننده وزیر کشاورزی را مسئول شرایط ناگوار کشاورزان و عشایر و همچنین تبدیل زمین‌های کشاورزی دانسته بودند. برخورد دولت با محصولات تراریخته هم از جمله موارد ذکر شده توسط استیضاح‌کنندگان است.

مقامات دولتی این نظر را رد کرده اند. خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی پیرامون استیضاح محمود حچتی نوشته است که در دوره تصدی او، ایران به خودکفایی در تولید گندم رسیده و در مسیر خودکفایی در تولید شکر و چغندر قند اقداماتی صورت داده است.