روزنامه‌های صبح تهران: آیا نمایندگان عصاره فضایل مردمند؟

ماجرای استعفای شهردار تهران آن هم بعد از هفت ماه، موضوع اصلی روزنامه‌های جناح‌های سیاسی جمهوری اسلامی در روز پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ است، ناکام ماندن استیضاح سه وزیر دولت هم موضوعی است که مخالفان و موافقانی دارد.

آخرین روزهای نجفی در بهشت

حق نشر عکس ایران

حمیده امینی‌فرد در گزارش روزنامه ایران نوشته که خبر استعفای نجفی پیش از آنکه جامعه اصولگرایان را متعجب کند، طیف اصلاح‌طلبان را متحیر کرد، چرا که اغلب آنها به ویژه اعضای جوان شورای شهر تهران که با رای قاطع خود نجفی را برای بهشت برگزیده بودند، بدون آنکه از قطعیت این تصمیم آگاه باشند، شروع به تکذیب استعفایی کردند که ظاهرا قطع به یقین شده بود. آنچه رسما اعلام شده، بیماری نجفی است اما آنچه از اخبار غیررسمی برداشت می‌شود، پشت پرده جریان‌هایی است که او را برای رفتن ترغیب یا به عبارتی مجبور کرده‌اند.

این گزارش در ادامه حاکیست که برخی البته جشن پرحاشیه برج میلاد را که منجر به احضار نجفی به دادستانی شد، دلیل اصلی این استعفا اعلام می‌کنند، گروهی هم از پایان زد و بندهای مالی و اتمام تخلفات و فساد در شهرداری تهران گلایه داشتند اما در مجموع همه این مخالفت‌ها به پایان نجفی در بهشت منجر شد، پایانی که مدیریت شهری را در تاریکی قرار داد.

شهردار اشتباهی رفت!

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان همچون دیگر روزنامه‌های اصولگرایان استعفای شهردار تهران را بیشتر به بیماری او مربوط دانسته و نوشته که هفت ماه پیش هم که بحث شهرداری نجفی مطرح بود، منتقدان گفتند که او ناخوش است و عملا نمی‌تواند بار مدیریت سنگین شهرداری پایتخت را به دوش بکشد، اما بازی‌های سیاسی، نجفی را با اجماع شهردار تهران کرد. حالا همان جریان‌های سیاسی باید پاسخگوی تعطیلی امور پایتخت باشند.

به نوشته روزنامه جوان، محمدعلی نجفی در چند سال گذشته در هیچ سمتی نتوانسته حتی یک سال هم مدیر بماند. ای کاش اصلاح‌طلبان از ماجراهای شورای اول شهر تهران که منجر به انحلال شورا و استعفا و آمد و شد چند باره شهرداران اصلاح‌طلب یا کارگزار شد، درس عبرت می‌گرفتند و لااقل اداره شهر تهران را آن هم در آستانه اوقات پرکار نوروز به امان خدا رها نمی‌کردند.

نمایندگان عصاره فضایل مردم هستند؟

حق نشر عکس جهان صنعت

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که هزینه فعالیت هر ساعت در پارلمان حدود ۳۰۰ میلیون تومان برآورده شده که به این ترتیب برای سه استیضاح اخیر حدود پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، هرچند این استیضاح‌ها هزینه‌هایی داشته و دارد که نمی‌توان آن را حساب و کتاب کرد.

نویسنده مقاله با این مقدمه رفتار برخی نمایندگان را در ماجرای سه استیضاح به ضرب‌المثل «آب که سربالا رود، قورباغه ابوعطا می‌خواند» تشبیه کرده، چرا که اگر قبل از رای‌گیری مقامات دولتی را به انجام رفتارهای نامناسب و کثیف متهم کردند اما بعد از آن که استیضاح رای نیاورد زبان به گلایه از استیضاح و استیضاح‎کننده گشودند.

آقای کریمی‌جونی در پایان نوشته که اگر باور داشته باشیم که این جنگ زرگری و بی‌حاصل با خواست و اراده مردم مغایر است، آنگاه باید پرسید که چرا نمایندگان مرتکب چنین کاری شدند و با این وجود آیا نمایندگان هنوز خود را عصاره فضایل ملت و نتیجه اراده مردم می‌دانند.

واکنش کیوان ساکت به لغو کنسرت گروه وزیری

حق نشر عکس قانون

روزنامه قانون در گزارشی از جمله نوشته که خبر لغو کنسرت‌ها، ماجرای تازه‌ای نیست اما دردش همچنان به قوت خود باقی است. بعد از لغو کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار، کنسرت گروه وزیری هم که قرار بود دیروز به خوانندگی وحید تاج در طرقبه مشهد برگزار شود، از سوی دادستانی آن شهر لغو شد. این در حالیست که این گروه، مجوز برگزاری کنسرت را از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت کرده بود اما خبر لغو توسط دادستانی به نیروی انتظامی داده شد و آن‌ها هم از برگزاری کنسرتی که بلیت‌های آن فروش رفته بود، جلوگیری کردند.

کیوان ساکت، سرپرست گروه وزیری به روزنامه قانون گفته که وقتی جلوی موسیقی ملی را می‎گیرند، انگار جلوی فرهنگ‌سازی را گرفته‌اند. به گفته آقای ساکت، اگر وزارت فرهنگ و ارشاد قدرت ایستادن پای مجوزهایش را ندارد، بهتر است این کار را رها کند و هنرمندان بروند مجوزهای‌شان را از دادستانی و امامان جمعه بگیرند.

سال سخت سفر

حق نشر عکس شهروند

در گزارش روزنامه شهروند نوشته شده که به دلیل نوسانات نرخ ارز و مشکلات اقتصادی بسیاری از مسافران از سفرهای نوروزی بازمانده‌اند. چرا که این افزایش نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال ۹۶، بسیاری از کسب‌وکارها را تحت تاثیر قرارداده و بیش از همه این آژانس‌های گردشگری بودند که در آستانه ورود به مهمترین دوره خرید و فروش خدمات و محصولات‌شان، ناگزیر از بازنگری در برنامه‌ها و قیمت‌ها شدند. حالا یک هفته به پایان سال مانده و بسیاری از آنها امیدی ندارند، فهرست مسافران نوروزی‌شان به حد نصاب برسد.

رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی استان تهران هم گفته که در تعطیلات نوروزی تعداد سفرهای خارجی کاهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد چون هم قیمت تورها بالا رفته و هم قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

قوه قضاییه و امنیت اقتصادی

حق نشر عکس اعتماد

صالح نقره‌کار در روزنامه اعتماد نوشته که آشفتگی بازار اشتغال و تنزل شاخص‌های فضای کسب‌وکار، کوچک‌تر شدن سفره محرومان و طبقات ضعیف و همچنین افزایش نابرابری‌ها، مفاسد و اختلاس‌ها از جمله مسائل و مشکلاتی است که این روزها گریبان اقتصاد ایران شده است، اقتصادی که بیش از هر زمان دیگری به پیگیری صحیح و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در کشور امکان رونق و رشد، انتظاری دور از ذهن است.

از همین رو نویسنده معتقد است که در شرایط کنونی، هماهنگی بین تمام دستگاه‌های مسئول و خصوصا قوه قضاییه برای تامین امنیت و ثبات شرایط اقتصادی کشور امری حیاتی و مهم است، چرا که فعالان اقتصادی در فضای پرمخاطره و بدون امنیت اقدام به سرمایه‌گذاری نخواهند کرد.

موضوعات مرتبط