نگرانی آمریکا از آزار روزنامه نگاران در ایران

هدر نائورت حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آزار کارکنان رسانه ها را غیرقابل قبول خوانده

وزارت امور خارجه آمریکا از آزار روزنامه نگاران، کارکنان رسانه ها و خانواده هایشان در ایران ابراز نگرانی کرده است.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که پنجشنبه منتشر شد، با اشاره به گزارش جدید گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد، رفتار حکومت ایران را با روزنامه نگاران، از جمله کارکنان بی بی سی فارسی "غیرقابل قبول" خوانده است.

این بیانیه موارد "آزار، بازداشت های خودسرانه، ممنوع الخروجی و شنود بعضی از کارکنان بی بی سی فارسی و خانواده هایشان به وسیله سازمان های امنیتی ایران" را ناراحت کننده خوانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچین با اشاره به ممنوع المعامله شدن ۱۵۲ نفر از کارکنان فعلی و سابق بی بی سی فارسی در ایران، از حکومت ایران خواسته است که به وظایف خود طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که آن را موظف به رعایت آزادی بیان می کند، عمل کند.

هفته پیش نیز آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از ایران خواست تا به گفته او "به اقدامهای غیرقانونی علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آنها و همچنین علیه روزنامه نگاران مستقل چه بی‌بی‌سی و چه غیر بی‌بی‌سی" خاتمه دهد.

دیوید کی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی بیان و عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه در مورد وضع حقوق بشر در ایران هم در نامه‌ای به به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران از او خواستند با ذکر جزئیات بگوید ایران بر چه اساس و شواهدی ۱۵۲ نفر از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را متهم به تبانی علیه امنیت کشور کرده است و اصولا چگونه کار در بی‌بی‌سی می تواند توطئه علیه امنیت ایران تلقی شود.

ایران در واکنش به گزارش گزارشگر حقوق بشر ایران برای اولین بار برخورد قضایی با کارکنان بی‌بی‌سی را تایید کرده و رسما بی‌بی‌سی فارسی را به خرابکاری و حمایت از گروههای تروریستی در ایران متهم کرده است.

این هفته تعدادی از کارکنان بی‌بی‌سی به مقر اروپایی سازمان ملل متحد رفتند تا از این سازمان بخواهند ایران را وادار کند از اذیت و آزار روزنامه نگارانش در بخش فارسی دست بردارد.

بی‌بی‌سی می گوید برای اولین بار در تاریخ خود از سازمان ملل متحد خواسته در جهت دفاع از حقوق خبرنگاران این شبکه و خانواده های آنها قدم بردارد.

بی‌بی‌سی در بیانیه ای نوشت که این اقدام "بی سابقه" را در واکنش به سال ها سرکوب و آزار کارکنان بخش فارسی که در سال ۲۰۱۷ بالا گرفت انجام می دهد.

تونی هال مدیرکل بی بی سی گفت: "بی بی سی با این درخواست بی سابقه نزد سازمان ملل رفته چون تلاش های ما برای قانع کردن مقام های ایرانی به پایان آزار (کارکنان ما) با بی اعتنایی کامل روبرو شده است."

او افزود: "در واقع، در طول ۹ سال گذشته، تنبیه جمعی خبرنگاران بخش فارسی بی بی سی و خانواده هایشان بدتر شده است."

او گفت که موضوع از بی بی سی فراتر می رود چون این تنها رسانه ای نیست که موقع پوشش ایران هدف آزار قرار گرفته است: "ماجرا در واقع خیلی فراگیرتر است: موضوع بحث ما حقوق اساسی بشر است. ما اکنون از جامعه جهانی در سازمان ملل می خواهیم از بی بی سی حمایت کند و حق آزادی بیان را حفظ کند."

بیشتر بخوانید:

ایران برای اولین بار برخورد قضایی با کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را تایید کرد

بی‌بی‌سی از شورای حقوق بشر خواست مانع آزار کارمندانش توسط ایران شود

تهدید کارکنان و بازداشت بستگان؛ شکایت بی‌بی‌سی به سازمان ملل