'پیگیری چهار وزیر درباره بازداشت‌ محیط‌زیستی‌ها به جایی نرسید'

محیط حق نشر عکس ISNA
Image caption رئیس سازمان محیط‌زیست گفته است از علت دستگیری بازداشت شدگان اطلاعات دقیقی ندارد

رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران گفته که حسن روحانی چهار وزیر را برای پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان محیط زیستی تعیین کرده اما این گروه "تا به حال به جایی نرسیده است."

عیس کلانتری در نشست خبری پایان سال، این اتهام را تکذیب کرده است که بازداشت شدگان محیط زیستی، اطلاعات منابع آبی ایران را به آمریکا داده‌اند.

او از سرنوشت و وضعیت فعالان محیط زیست در زندان ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

مقامات قضایی ایران شماری از فعال محیط‌زیستی را به اتهام "جاسوسی" بازداشت کرده‌اند. خبر بازداشت زمانی اعلام شد که فرزند یکی از بازداشت‌شدگان به نام کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه امام صادق، اعلام کرد که پدرش در زندان از دنیا رفته است.

مقام‌های زندان اوین ادعاکرده‌اند که آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس HUMAN RIGHTS
Image caption شش تن از بازداشت شدگان محیط زیست از بالا سمت راست: امیرحسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سپیده کاشانی، سام رجبی، نیلوفر بیانی

امروز، شنبه ۲۶ اسفندماه، رئیس سازمان محیط‌زیست گفت هیچ یک از افراد بازداشت‌شده را نمی‌شناسد و تنها هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ و یکی از بازداشت‌شدگان را چند بار در جلسات دیده است.

او گفته که آقای جوکار اصلا شخصیتی سیاسی نبوده و به این مسائل کاری نداشته است.

به گفته آقای کلانتری، وزیر اطلاعات به او گفته است که این فعالان محیط‌زیستی اطلاعاتی را درباره آب به آمریکا داده‌اند.

او با رد این اتهام در پاسخ به وزیر اطلاعات گفته است که خودش به عنوان رئیس محیط زیست، اطلاعات دقیق درباره دریاچه ارومیه را از یک دانشگاه آمریکایی می‌گرفته است.

رئیس محیط زیست همچنین ادعای جاسوسی از طریق دوربین‌های رصد محیط زیست را رد کرده است.

به نظر رئیس سازمان محیط‌زیست دوربین‌هایی که برای رصد یوزپلنگ‌ در مناطق مورد حفاظتی نصب شده، از فاصله بیست متری نمی‌توانند یوزپلنگ و شتر را از هم تشخیص دهد.

آقای کلانتری از وجود یک "گروه فشار" در ایران نام برد که مشکلاتی را برای کشور ایجاد می‌کند و "اساسا اهل گفت‌وگو نیست اما قدرت بسیاری دارد."

به گفته رئیس‌ سازمان محیط‌زیست هویت این گروه نامشخص است: "افرادی که وجود و حرارت بدن آنها را احساس می‌کنیم و تحت فشار آنها قرار می‌گیریم اما نمی‌دانیم چه کسانی هستند."