گلایه احمدی‌نژاد از وضعیت کشور در دو نامه به رهبر ایران

احمدی نژاد حق نشر عکس Ahmadinejad.ir

وبسایت دولت بهار که خبرهای مربوط به محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق ایران را منعکس می‌کند متن دو نامه او به آیت‌آلله علی خامنه‌ای، رهبر این کشور را منتشر کرده است.

این نامه‌ها در ۳۰ بهمن و ۲۲ اسفند امسال به رهبر ایران نوشته شده‌اند و حاوی گلایه شدید از اوضاع کشور و همچنین پیشنهادهایی برای "برون رفت از وضع پیچیده و سخت موجود" هستند.

به گزارش دولت بهار، آقای احمدی‌نژاد در نامه اول (۳۰ بهمن) به رهبر ایران نوشته: "امروز نارضایتی عمومی از عملکرد نظام، بسیار بالا و جدی است و به سرعت در حال گسترش به اصل انقلاب است."

در این نامه آمده: "چگونه امکان دارد از تبعیض و ظلم حاکم بر برخی از مراکز به خصوص در دستگاه قضایی و برخوردهای تند امنیتی و قضایی با گروهی از مردم و جوانان به صرف انتقاد، اعتراض یا مخالفت با برخی اشخاص یا رفتارها، اطلاع داشت و ساکت بود؟"

"متاسفانه طی چند دهه، سه سیاست رفتاری در کنار اشکالات متعدد ساختاری، باعث تداوم و تعمیق مشکلات و انباشت نارضایتی عمومی گردیده است. سیاست اول، امنیتی کردن و بستن فضای کشور است. سیاست دوم، تبلیغ و ادعای این امر است که همه جا بدتر از ایران یا حداکثر شبیه ایران است، پس همه باید ساکت و شاکر باشند و سیاست سوم عدم شفافیت در امور مهم و پنهان داشتن مسائل اساسی از مردم بوده است."

حق نشر عکس yjc
Image caption در کمتر از یک هفته دو تن از یاران نزدیک محمود احمدی نژاد بازداشت یا به زندان منتقل شده‌اند

آقای احمدی‌نژاد در این نامه به وضعیت زندان‌های ایران هم اشاره کرده است: "آیا اطلاع روشنی به شما رسیده است که در زندان ها چه می‌گذرد و چه بر سر جوانانی که به دلیل اعتراض به وضع موجود، زندانی شده‌اند، می‌آید؟"

این دو نامه پیش از بازداشت اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد و حمید بقایی، معاون اجرایی او در زمان ریاست جمهوری نوشته شده‌اند.

رئیس جمهور سابق ایران در نامه دوم خود که ۲۲ اسفند به رهبر ایران نوشته عمدتا دغدغه‌های اقتصادی را محور قرار داده و در این زمینه به آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهادهایی هم کرده است از جمله "ممنوعیت دخالت و سیطره نهادهای امنیتی و نظامی در اقتصاد" ایران.


محور بعضی پیشنهادات محمود احمدی‌نژاد به رهبر ایران:

  • اصلاح نظام بانکی
  • توزیع عادلانه منابع عمومی
  • عمومی شدن واگذاری ثروت دولت
  • ممنوعیت دخالت و سیطره نهادهای امنیتی و نظامی در اقتصاد
  • کوچک شدن دولت
  • اصلاح ساختار تامین اجتماعی و قانون کار
  • توسعه صنعتی

انتشار متن این دو نامه درست یک روز پس از بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون سابق و از چهره‌های نزدیک به آقای احمدی‌نژاد صورت گرفته است.

محمود احمدی‌نژاد در واکنش به این بازداشت در اطلاعیه‌ای گفت که مسئولیت سلامت آقای مشائی برعهده مقام‌های قضایی است و باید هرچه زودتر آزاد شود.

حق نشر عکس Ahmadinejad.ir
Image caption یکی از اتهام‌های حمید بقایی اختلاس سه و نیم میلیون یورویی است که ادعا می‌شود سپاه قدس برای توزیع میان سران کشورهای آفریقایی به او داده بود

کمتر از یک هفته پیش هم حمید بقایی، معاون اجرایی او در زمان ریاست جمهوری، برای اجرای حکم خود به زندان منتقل شد.

آقای بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است.

یکی از اتهام‌های حمید بقایی اختلاس سه و نیم میلیون یورویی است که ادعا می‌شود سپاه قدس برای توزیع میان سران کشورهای آفریقایی به او داده بود.

در ماه‌های اخیر، آقای احمدی‌نژاد و حلقه یارانش بارها مسئولان عالی نظام بخصوص قوه قضاییه را بی‌پرده مورد انتقاد قرار داده‌اند.

آیت‌الله خامنه ای در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود گفت کسانی که سال ها در رده‌های مدیریتی کشور بوده‌اند نباید چهره اپوزیسیون به خود بگیرند که به نظر می‌رسد اشاره ای غیرمستقیمی به آقای احمدی نژاد و نزدیکان او بود.

با این حال آقای احمدی نژاد به انتقادهای خود ادامه داد و حتی در نامه‌ای به رهبرایران پیشنهاد کرده که در بیت خود دست به "اصلاحات اساسی" بزند.