روزنامه های پایان سال، بیشتر نگران تا امیدوار

روزنامه های صبح امروز، دوشنبه ۲۸ اسفند در آخرین شماره سال ۹۶ بیشتر مطالب خود را به اشاراتی به حوادث سال گذشته و ابراز نگرانی از ادامه آن ها در سال آینده اختصاص داده اند.

از میان خبرهای پایان سالی گزارشی از کمبود شدید باران و ذخیره های آبی، وضعیت مبهم شهرداری تهران، دستگیری اسفندیار رحیم مشایی و نامه های احمدی نژاد به رهبر بخش بیشتری از صفحات را در شماره آخر سال به خود اختصاص داده است.

حق نشر عکس اعتماد
Image caption تیتر و عکس امیر جدیدی. اعتماد

انتظارات و مطالبات سال ٩٧

معصومه ابتكار در یکی از معدود مقالات امیدبخش روزنامه های امروز، در اعتماد نوشته: با همه مشكلاتي كه مخالفين جريان اعتدال و اصلاح در عرصه‌هاي اقتصادي و سياسي و داخلي و بين‌المللي به وجود آوردند، روندها به حكم ناظران داخلي و بين‌المللي داراي رو به پيشرفت و برآيند مثبت بوده است. شاخص‌هاي رشد اقتصادي از پيش‌بيني‌هاي اوليه فراتر رفت و دستاورهاي بين‌المللي مهمي مانند شكست داعش در سطح منطقه و پابرجايي برجام با وجود تهديدات روزافزون ممكن شد.

به نوشته این قدیمی زن عضو دولت در جمهوری اسلامی: از سويي تلاش مجدانه براي كاهش تنش‌ها و افزايش همكاري‌هاي منطقه‌اي به خصوص با همسايگان از ويژگي‌هاي مناسبات سال ٩٦ بود و از سوي ديگر انتخابات رياست‌جمهوري در ارديبهشت ماه و استقرار دولت دوازدهم با وجود افزايش هجمه‌ها عليه دولت يازدهم از جهات مختلف اميد بخش شد. در حوزه زنان نيز آمار اشتغال بانوان و دختران فزوني يافت و حضور درخشان آنان درعرصه‌هاي علمي، ورزشي و هنري بارها تكرار شد.

البته كشور و دولت ناكامي‌هايي هم در اين سال داشته‌اند كه بخشي در روندهاي اقتصادي و بخشي در تنش‌هاي اجتماعي و سياسي به ويژه در ماه‌هاي اخير بود.

در ادامه مقاله اعتماد آمده: اما موضع دولت دوازدهم چنانچه رييس‌جمهور روحاني بارها و نيز درآخرين جلسه هيات دولت سال ٩٦ اشاره كرد، همه بايد در مقابل مطالبات و انتقادات گوش شنوايي داشته باشيم. در مجلس شوراي اسلامي نيز جريان اعتدال و اصلاحات ضمن حفظ همگرايي و تلاش براي تحقق اهداف اجتماعي و سياسي مورد نظر در مسائلي مانند استيضاح به خوبي عمل كرد.

می خواهیم از پیامبر پیشی بگیریم؟

نادر کریمی‌جونی در جهان صنعت نوشته: سال ۹۶ برای بسیاری از ایرانیان با خاطره‌های تلخ به پایان می‌رسد؛ خاطره‌های تورم، نوسان‌های آزاردهنده‌ ارز، به قدرت رسیدن و ماجراجویی‌های ترامپ، ناآرامی‌هایی که باعث کشته و زخمی شدن شماری از هموطنان ایرانی شد و ده‌ها خاطره دیگر. در این میان آنچه برای سال آینده پیش‌بینی می‌شود هم چندان امیدبخش و راضی‌کننده نیست.

بدترین مورد در این‌باره به ماجراجویی‌های دونالد ترامپ باز می‌گردد که با لجبازی بر سر برجام و توافق‌ هسته‌ای می‌خواهد با هر شیوه و وسیله‌ای جمهوری اسلامی ایران را به زانو در‌آورد.

به نوشته این مقاله: اما در داخل در مقابل همه دشمنی‌هایی که با ایران می‌شود برخی چهره‌های ارشد محافظه‌کار می‌گویند این ماهیت انقلاب اسلامی است که دشمنی مستکبران و زورمندان را موجب شود. از دید این افراد بدون انجام هیچ کار اضافه و فقط با دنبال کردن اهداف انقلاب اسلامی همه این دشمنی‌ها ایجاد می‌شود. البته در این مورد که اهداف انقلاب اسلامی همگی ضداستکبار جهانی و علیه جهانخواران ظالم بوده و بسیاری از هواداران انقلاب اسلامی ایران با دنبال کردن این اهداف موافق بوده و هستند، تردیدی نیست اما آیا این اهداف و هواداری از مظلومان جهان با زبان نرم و محبت‌آمیز پیامبراکرم قابل تحقق نیست؟

مقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: در همین جمهوری اسلامی ایران، اهداف انقلاب در دولت‌های هاشمی ‌رفسنجانی و محمد خاتمی هم دنبال شد. آیا پیگیری اهداف با آن شیوه مناسب ‌شان جمهوری اسلامی ایران نبوده است؟ آیا جمهوری اسلامی ایران شیوه پیامبران را قبول ندارد و می‌خواهد در تبلیغ جهان و شهروندان دنیا، از فرستادگان خداوند هم پیشی بگیرد؟

جهان آشفته!

ابوالقاسم قاسم زاده در سرمقاله اطلاعات نوشته: ترامپ با شعار «آمریکا اول» همه کشورها را تهدید می‌کند و از همه دولت‌ها، حتی اروپائی‌ها باج‌خواهی می‌کند. تهدید به جنگ اقتصادی، سیاسی و نظامی موتور حرکت رئیس جمهور آمریکا شده است که حاصل آن جهان آشفته است. آشفتگی و بهم ریختگی که ترامپ بعد از یکسال از دوران ریاست جمهوری در کاخ سفید ایجاد کرده است در داخل کشورش نیز به صورت مداوم خبرساز شده است.

به نوشته این مقاله: پوتین در آستانه شروع جدید از دوران ریاست جمهوری در روسیه، خبر از ساخت سلاح‌های جدید فوق مدرن اتمی و برتری قدرت نظامی روسیه داد. شوک این خبر را با افزایش ۲۵درصدی از بودجه نظامی آمریکا، ترامپ جواب داد. آن هم با ساختن بمب‌های کوچک جدید که قدرت تخریبی آن برابر یک بمب اتمی کوچک است. دولت چین نیز از این رقابت مخوف بازار تسلیحاتی عقب‌ نمانده است و به سرعت به بازسازی مدرن ارتش چین اقدام کرده است.

و خلاصه سرمقاله اطلاعات این که: جهان سرعت گرفته در رقابت‌های تسلیحاتی مخوفی است که آینده بشریت را تهدید می‌کند! جهان آشفته برهم خوردن تمامی قراردادهای تجاری و اقتصادی است که در دایره «سلطه» در حال شکل‌گیری است. در این جهان آشفته و در آغاز سال نو، «نسیم باد نوروزی» اگر چه و هنوز «چراغ دل» می‌افروزد، اما…!؟

حق نشر عکس ایران
Image caption کارتون هانی انصاری. ایران

بهار کار خودش را می کند

روزنامه ایران نظر چند تن از هنرمندان را درباره سال نو پرسیده. احترام برومند، مجری و بازیگر گفته: سال ۱۳۹۶ هم گذشت... با حوادثی بسیار بد و رویدادهایی نه چندان خوب...سرنوشت چه بازی‌هایی دارد؛ اما طبیعت کاری به کار قلب داغدار یا شادمان ما ندارد و کار خودش را می‌کند، با نظم و قاعده خودش، لابه‌لای خرابه‌های کرمانشاه و اشک‌های در فراق عزیزان در دامنه و قله دنا بهار خودنمایی می‌کند، سبزه‌ها از دل خاک می‌رویند و شکوفه‌ها در باد بهاری می‌رقصند، پرنده‌ها آواز زیبایشان را سرمی‌دهند. اما ما انسان‌ها چه، خوب فکر کنیم در سالی که گذشت چه کردیم؟ و چه نکردیم؟ درددل‌هایی دارم که در این مقال نمی‌گنجد جز اینکه سال جدید، نوروز زیبا و دل‌انگیز را خدمت همه هموطنان عزیزم تبریک بگویم. در سال ۱۳۹۷ آرزوی سربلندی و کرامت و آرامش برای ایران و ایرانی دارم.

کامبیز درم‌بخش، گرافیست گفته: مجموعه کاخ گلستان و عمارت شمس‌العماره یکی از مکان‌هایی است که همیشه تأسف می‌خورم از اینکه از دید ایرانی‌ها و بخصوص تهرانی‌ها مغفول مانده است؛ مجموعه‌ای بی‌نظیر که به‌عنوان یک هنرمند و آرتیست در هر بار بازدید حیرت‌زده‌‌ام می‌کند و از زیبایی‌های سرشار آن سرخوش می‌شوم. به پایتخت‌نشینان و مسافران نوروزی‌شان توصیه می‌کنم در ایام نوروز از این مجموعه دیدن کنند و لذت ببرند؛ کاشیکاری‌های زیبا و هنرهای زیبایی که همه در یک مجموعه و آن هم در وسط شهر تهران جمع شده در دنیا بی‌نظیر است. ما به یک مجموعه بزرگ ملی نیاز داریم تا همه هنر امروز ایران در آن قابل نمایش باشد و مرکزیتی شود برای تماشای آثار هنرمندان ایرانی.

در ادامه گزارش روزنامه ایران محمدعلی کشاورز، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون گفته: از پس پنجره کوچک خانه‌ام نرم نرمک آمدن بهار را می‌بینم؛ می‌آید بی‌آنکه از شلوغی شهر دلگیر باشد، از آسمانی که آبی اش کمرنگ شده. بهار شهر ما هنوز عاشق است و سخاوتمند. می‌آید، می‌روید و می‌دمد و رسم سخاوتمندی را بهم نزده است. من دلم برای این حجم از سخاوت غنج می‌رود. نوروز با جان ما پیوند خورده؛ با تفکر و هویتمان. با تبریک فرا رسیدن نوروز باستانی ؛از همه مردم می‌خواهم به هر جای این سرزمین آریایی که سفر می‌کنند علاوه بر سرخوش شدن روحشان از طبیعت سر سبز، به دیدن مکان‌های تاریخی و فرهنگی بروند و از شناسنامه و تاریخ آن آگاه شوند.

بيم خشک‌سالي

مراد کاوياني در مقاله ای در شرق نوشته: با نزديک شدن به آغاز سال نو بنا به عادت مألوف و مرسوم سال نو را به هم تبريک مي‌گوييم و آرزوي سالي پرخير و برکت براي هم مي‌کنيم اما ته دلمان چيز ديگري است. مي‌دانيم که فشارهاي بين‌المللي و منطقه‌اي رو به فزوني است و ناکارآمدي، بخشي از سرشت ساختار مديريت شده که در کليت خود به نارضايتي انجاميده است. اعتراض‌هاي فراگير دي‌ماه گذشته بازتابي از شرايط پيش‌گفته است. وضعيتي که چنانچه به درستي تحليل و راهکاريابي نشود، با توجه به انباشت نارضايتي‌ها باز هم ناگهاني سر بر خواهد آورد.

به نوشته این مقاله: درست يا نادرست اين احساس پديد آمده که اميدي به بهبود وضعيت موجود هم نيست.بر اساس آمار وزارت نيرو مقدار بارندگي سال آبي جاري تا ١٠ روز مانده به سال نو نسبت به ميانگين دوره‌هاي مشابه درازمدت (۱۶٢ ميلي‌متر) ۴٥ درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبي گذشته (١٦٠ ميلي‌متر)٤١ درصد كاهش نشان مي‌دهد. در اين ميان، بيشترين کاهش بارش مربوط به حوضه‌هاي آبريز فلات مرکزي، مرز شرقي و خليج فارس است. گستره‌اي که بيش از ٨٥ درصد کشور را پوشش مي‎دهد. از همه مهم‌تر آنکه پيش‌بيني‌ها براي دو ماه نخست بهار نيز اميدوارکننده نيست.

نویسنده مقاله شرق توجه داده: حوادث مربوط به اعتراض چندباره کشاورزان ورزنه اصفهان در اين موقع از سال که با قطع انتقال آب از اين منطقه و انتقال آن به شهرستان‌هاي استان يزد شروع شد و با سرنگون‌سازي چند تير برق و درگيري با مأموران همراه بود، هشدار جدي براي دست‌اندرکاران بخش آب و ديگر سازمان‌ها و نهادهاست که اگر منابع آب موجود به صورت راهبردي مديريت نشوند، سال آينده مديريت کشور با دست‌اندازهايی جدي همراه خواهد شد.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون هادی لطفی. قانون

درخت را آزاد کنید

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: ما جدا و واقعا و رسما از طریق همین ستون اعتراض خودمان به بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی را اعلام می‌کنیم. یعنی دولت و نظام با این همه قدرت کارش به بازداشت یک درخت بی‌آزار و بی‌ثمر رسیده؟ واقعا؟ حالا بازداشتش کردید مهم نیست.

طنزنویس پرسیده: از کجا معلوم حقوق قانونی او رعایت شود؟ در کدام باغچه او را کاشته‌اید؟ حق دسترسی آزادانه به بلبل و سنبل و باغبان و شلنگ و آب دارد یا ندارد؟ به هوای آزاد دسترسی دارد یا ندارد؟ خاک خوب دارد؟ نکند مثل آن باغبان ناشی- احمدی‌نژاد- درخت را با پیت بکارید؟

طنز جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که: ما از طریق همین ستون اعلام می‌کنیم که اگر فردا پای صلح سبز و سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی حقوق درختی به این مساله کشیده شد، بنده مسوولیتی قبول نمی‌کنم. این درخت بی‌رگ و ریشه و بی‌ثمر را آزاد کنید برود یکجا وسط چمنزار برای خودش راحت باشد.

خیابان های مرکزی تهران

غلامرضا صادقيان در مقاله نوروزی جوان دو هدیه به مسوولان داده است اول تشریح یک گردش خیابانی است و دومی نشانی یک کتاب.

سردبیر روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران توضیح داده که از روزنامه در محل تقاطع خيابان‌هاي ميرزاي شيرازي و مطهري تا خيابان فاطمي حدود ۷۰۰ متر مسافت را پياده رفتم، در ميان جنب‌وجوش خلق براي بازگشت سريع به خانه‌ها چيزهاي ديگري هم در اين مسير کوتاه قابل مشاهده بود: ۳۲ کودک کار و در واقع متکدي که فال و دستمال کاغذي و جوراب مي‌فروختند اما چون قيمت دستمال کاغذي بسيار بالاتر از قيمت واقعي است و اگر کسي به آنها پول هم بدهد مي‌گيرند، کارشان تکدي‌گري است تا مثلاً دستفروشي. در همين مسير ۱۲ واکسي از بچه ۱۰ ساله تا پيرمرد ۹۰ ساله! بيشتر آنها همين چند روز مانده به عيد ديده شده‌اند، زيرا واکسي‌ها معمولاً حوزه استحفاظي دارند اما شب عيد همه چيز به هم مي‌ريزد.

به نوشته این گزارش: تأسف‌بارترين صحنه اين مسير کوتاه حضور هفت خانواده متکدي است که شباهت چهره‌هايشان نشان مي‌دهد از يک فاميل يا يک روستا هستند. زني جوان يا پير با مردي جوان که يک يا دو بچه هم به بغل دارند با ديالوگ آشناي «از شهرستان آمده‌ايم و پول بازگشت نداريم.» اين هفت متکدي خانوادگي در فاصله ۳۰ تا ۵۰ متر از هم ماه‌هاست که قابل‌مشاهده‌اند. حقيقتاً گردن اين جوان‌هاي متکدي از ران برخي رهگذران کلفت‌تر است. هفت،‌ هشت ساعت تمام روي پا مي‌ايستند و زن جوان يا مادر خود را هم همراه کرده‌اند تا از تهراني‌هاي پولدار، دريافتي آسان داشته باشند.

جوان در نهایت نوشته: يک پسر و دختر جوان با لباس مجلسي و چهره آرايش کرده و مدرن! از مردم تقاضاي کمک مي‌کردند با اين جملات «داريم مي‌رويم عروسي، کيف پول را خانه جا گذاشته‌ايم!» به آنها مي‌گويم خب! يک تاکسي دربست بگيريد و به عروسي برويد، آنجا از فاميل‌تان پول قرض بگيريد و يا با همان تاکسي به خانه برگرديد و کيف پولتان را برداريد. پاسخ آنها روشن است، سکوت! يعني برو بگذار کاسبي کنيم.

مقابله با مبتذل‌ها

علي ميرفتاح در سرمقاله اعتماد نوشته: عيد هزار حسن دارد كه متاسفانه به عيوبي چند درآميخته. پدران ما حقيقتا خردمند و هوشيار و دانا بوده‌اند كه آغاز بهار را منطبق بر عيد كرده‌اند. در چنين موسمي هوا عالي است، وقت خوش است، همه چيز حتي روان ما در متعادل‌ترين وضعيت ممكن قرار دارد. شايد كشاورزان بيش از ديگران متفطن ارزش و اهميت بهار باشند، زيرا زندگي و كارشان وابستگي تام و تمام دارد به گردش فصل‌ها…

به نوشته سردبیر اعتماد: پيشه‌وران و سياستمداران و نويسنده‌ها و ديوان‌سالاران نيز در نوروز خوشحال‌تر و برخوردارتر و شاداب‌ترند. حتي بي‌خانمان‌ها را در فروردين وقت، خوش‌تر است و ديگر نيازي نيست تا با سوز گداكش پاييز يا با گرماي طاقت‌فرساي تابستان دست و پنجه نرم كنند. اهل كرم نيز در عيد دست و دلبازترند و بسيار ديده شده كه سائلين را قبل از سوال پاسخ درخور دهند. منظور اينكه عيد در طول ساليان تبديل به خير عام شده و عموم خلايق از آن بهره برده‌اند و مي‌برند. في‌المثل كارمندان دولت هم بابت عيدي و تعطيلي حال و روز بهتري دارند تا در مواقع ديگر.

سرمقاله اعتماد به این جا رسیده که: كودكان كه هنوز آلوده به منفعت‌طلبي نشده‌اند، فطري و جبلي از بهار ذوق مي‌كنند. بي‌غل و غش‌تر از بچه‌ها، حيوانات و نباتاتند. نمي‌بينيد طبيعت اين روزها چه سرحال و سرزنده است. مرده‌اي بوده و حالا زنده شده است...گربه‌هاي شهري، بيچاره‌ها همنشين كثافات و پليدي‌هاي آدميزاد شده‌اند. آخر شب‌ها سر و صداي عجيب و غريب‌شان را بشنويد، حساب كار دست‌تان مي‌آيد كه چطور در اين شب عيدي عده ای به صرافت زن و زندگي افتاده‌اند... محاسن بهار را اگر گفتم بيش از هزار است، حقيقتا بيش از هزار است.

سال خودکفایی در تخمه‌کدویی مبارک

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور. قانون

پوریا عالمی در ستون طنز شرق توضیح داده که: با همه سختی‌ها و دردسرها و فیلترهای تخم‌گشنیزی و تخمه‌آفتابگردانی و سطح‌های شیبدار تخم‌ شربتی و هواپیماهای تخم کدوحلوایی و جاده‌های تخم هندوانه‌ای و خودروهای مونتاژ داخل تخمه‌کدویی و آلودگی هوای تخم بادنجانی و تورم و گرانی و مسائل کارگری و ارزش دلار و سکه تخیلی و هزارتا چیز تخمه‌ژاپنی بدتر، امسال هم گذشت.

طنزنویس در اولین جمع بندی به این نتیجه رسیده که: سال ۹۶ را ما واقعا باور نمی‌کردیم بدون درد تمام کنیم و به قول شاعر ما را به سخت‌جانی خود این گمان نبود، الان ولی مطمئنیم اینکه چیزی نیست! شما اصلا به سال ۹۷ بگو هرچی زور دارد بزند تا دهان ما را مسواک کند. ما که عین خیالمان نیست. ما در بدترین حالت‌ها مثل همیشه تخمه خواهیم شکست و به خودکفایی تخمه‌ای کشور کمک خواهیم کرد.

جمع بندی بعدی ستون طنز این است که: ما امسال هم آدم نشدیم و همان کارهایی را که در این سال‌ها می‌کردیم باز کردیم و از همین دست مشعشعات در مطبوعات از خودمان بروز دادیم. بدین‌وسیله عذر می‌خواهیم. پدربزرگ ما این شعر را همیشه می‌خواند: عید آمد و ما لختیم... رفتیم به بابام گفتیم... بابام گفت به چشمم.

موضوعات مرتبط