آیت‌الله خامنه‌ای: در کشور آزادی بیان هست و مردم در ابراز نظرات مختلف آزادند

خامنه‌ای حق نشر عکس khamenei.ir

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنرانی سال نوی خود در مشهد گفته است که در ایران "آزادی بیان" وجود دارد و مردم در ابراز نظرات مختلف آزادند.

ولی او در عین حال تاکید کرده است که آزادی "برخلاف قانون ، دین و شریعت" در ایران وجود ندارد. او چارچوب آزادی را "قانون اساسی" این کشور دانسته است.

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع "عدالت" در ایران اشاره کرد و گفته در این باره کارهای زیادی در ایران انجام شده "اما با عدالتی که به دنبال آن هستیم فاصله دارد."

آیت‌الله خامنه‌ای به آمار بانک جهانی اشاره کرده و گفته تا پیش از پیروزی انقلاب "ضریب جینی در ایران بالای ۵۰ بود ولی در سال ۹۴ این ضریب ۳۸ بوده." او همچنین گفته پیش از انقلاب ایران ۴۶ درصد فقیر مطلق در ایران بود ولی در سال ۱۳۹۳ این عدد به ۹.۵ درصد رسید.

رهبر ایران با اشاره به چهل سالگی انقلاب ایران در سال جدید خورشیدی گفته: "در این مدت انقلاب در زمینه ارزش‌ها، امتحان خوبی پس داده است یعنی ملت ایران توانسته اصول بنیادین و شعارهای اصلی را به همان استحکام اول تا امروز حفظ کند."

او همچنین گفته: "استقلال، آزادی، مردم‌سالاری، خودباوری ملی، عدالت و برتر از همه اینها پیاده شدن دین و احکام شریعت در کشور، اصولی هستند که استحکام و طراوت آنها حفظ شده است."

وی گفت که استقلال ایران در دنیا بی‌نظیر است. او گفت: "امروز در دنیا هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی‌رسد. همه‌ی ملت‌های دنیا به نحوی از انحاء نوعی ملاحظه‌کاری در مقابل قدرت‌ها دارند. آن ملتی که آراء او تحت تأثیر هیچ‌کدام از ملت‌ها قرار نمی‌گیرد ملت ایران است."

وی گفت که یکی از مشکلات کشور "اتکا به نفت" است. وی گفت باید تلاش کرد تا نفت را مستقل از اقتصاد کشور بکنیم.

آیت‌الله خامنه‌ای در همین رابطه به حمایت از تولید کالای ایرانی و شعار سال جدید اشاره کرد و گفت که همسایگی ایران با پانزده کشور از جمله توانمندیهای اقتصادی ایران است.

وی در عین حال گفته است که کالاهای داخلی باید "ارزان تر و رقابت پذیر" باشند.

وی گفت که در استفاده از کالاهای داخلی و اقتصاد ملی باید "تعصب داشته باشیم" و تاکید کرد "اختیار نفت باید دست ما باشد؛ نه اختیار ما دست نفت."

آیت‌الله خامنه‌ای به "عدم مبارزه جدی با فساد" به عنوان یکی از مشکلات ایران اشاره کرد ولی درعین حال رواج گسترده فساد در ایران را رد کرد.

او گفت: "این که همه جا را فساد گرفته، اینطور نیست. آدم‌های پاکدست در مجموعه مدیریت هستند." رهبر ایران افراد "فاسد" را اقلیت خوانده است.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین بار دیگر از مخالفان افزایش جمعیت کشور انتقاد کرد و گفت: "حتماً باید سیاست تکثیر نسل دنبال و انجام شود."

وی به آنچه که وی مشکلات اجرای سیاست "تحدید نسل" از سوی غربیها خواند اشاره کرد و گفت: "ثمره این سیاست در کشورهای اسلامی نیز محروم شدن کشورها از جمعیت جوان است، در حالی‌که نیروی انسانی واردکردنی نیست و کشور باید بتواند نیاز فردای خود را به جوانان فعال و کارآمد تأمین کند."

موضوعات مرتبط