نخست وزیر عراق: از تنش بین ایران و آمریکا دور می‌مانم

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عبادی بی‌طرفی خود در تنش بین ایران و آمریکا را با مصالح عراق منطبق دانسته است

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفته است در نظر دارد از درگیری در تنش بین ایران و آمریکا اجتناب کند.

نخست وزیر عراق روز چهارشنبه، ٨ فروردین (٢٨ مارس)، در سخنرانی در یک همایش نفتی در بغداد، گفت که دولت او مایل است "توازن" را در روابط با ایران و آمریکا حفظ کند و افزود که چنین رویکردی با منافع عراق انطباق دارد.

آقای عبادی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش تنش در روابط ایالات متحده و ایران، گفت "خودم را از این تنش دور نگه می‌دارم." وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده توافق هسته ای با ایران - برجام - را حفظ کند.

+ هشدار رهبر ایران به نخست‌وزیر عراق: به آمریکایی‌ها اعتماد نکنید

+ عبادی: عراق نباید عرصه رقابت ایران و آمریکا باشد

+ سفر نخست‌وزیر عراق به ترکیه و ایران

دولت حیدر عبادی از حمایت و کمک‌های مالی و نظامی ایالات متحده برخوردار است و برای بهبود شرایط اقتصادی این کشور به سرمایه‌گذاذی مالی کشورهای غربی نیاز دارد و در عین حال به تشکل‌های سیاسی شیعی متکی است که بعضی از آنها روابط نزدیکی با ایران دارند.

در جریان مقابله با گروه دولت اسلامی - داعش - عراق هم از کمک گسترده نظامی ایالات متحده و متحدان آن، به خصوص در زمینه عملیات هوایی، آموزش نظامی و تامین تسلیحات، برخوردار شد و هم حمایت جمهوری اسلامی و گروه‌های طرفدار آن را به دست آورد.

ایالات متحده و برخی متحدان منطقه ای آن، از جمله عربستان سعودی، روابط ایران با نیروهای سیاسی عمده در عراق را زمینه ساز نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور دانسته و آن را عامل نگرانی دانسته اند.

در ماه‌های اخیر، دولت عربستان سعودی اقداماتی را برای بهبود روابط با عراق آغاز کرده است.

چند ماه پیش، نخست وزیر عراق در مصاحبه با یک نشریه آمریکایی گفت که اجازه نخواهد داد کشورش عرصه رقابت بین قدرت‌های سنی و شیعه منطقه شود یا آمریکا شود و ابراز امیدواری کرد که با قوی‌تر و متحدتر شدن عراق، دخالت خارجی در این کشور کاهش یابد.