ولایتی: حمله اسرائیل به پایگاه نظامی سوریه بی‌پاسخ نمی‌ماند

حق نشر عکس Irna
Image caption علی اکبر ولایتی (نفر وسط) مشاور امور بین المللی آیت الله علی خامنه‌ای در دمشق

علی اکبر ولایتی مشاور آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی که در دمشق به سر می‌برد گفت حملات اخیر به پایگاه نظامی سوریه در حمص "قطعا بدون پاسخ نخواهد ماند".

مشاور رهبر ایران این حملات را "جنایت" خواند و مانند روسیه آن را به اسرائیل نسبت داد. اسرائیل به این موضوع واکنش رسمی نشان نداده است.

آقای ولایتی گفت: "مدافعان حرم همچنان در کنار ملت و دولت سوریه با دشمنان امت اسلامی به ویژه رژیم صهیونیستی و اربابانشان در این کشور مبارزه و ایستادگی می‌کنند".

مقام‌های رسمی در ایران از مستشاران نظامی این کشور در سوریه با عنوان "مدافعان حرم" یاد می‌کنند که اشاره‌ای است به حرم حضرت زینب در پایتخت سوریه که یکی از اماکن مقدس شیعیان است.

در جریان حمله هوایی اخیر به پایگاه هوایی تی ۴ سوریه در شهر حمص، چندین نظامی کشته شدند. خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید "هفت مستشار نظامی" ایران هم در این حمله کشته و اجساد سه نفر از آنها امروز در تهران تشیع شده است.

این پایگاه در دوماه اخیر دو بار هدف حمله هوایی قرار گرفته است. اواخر بهمن ماه گذشته اسرائیل این پایگاه نظامی را در پاسخ به "حمله یک پهپاد ایرانی" هدف قرار داده بود.

ایران در واکنش به اظهارات مقام های اسرائیلی "ادعای" آنها را "مضحک" خوانده و سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که حضور این کشور در سوریه صرفا "مستشاری" است.

روسیه و ایران مهم‌ترین حامیان ادامه حکومت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هستند و در درگیری‌های این کشور با هم همکاری نظامی دارند.

ماه پیش منابع اطلاعاتی غربی درگفت‌و‌گو با بی‌بی‌سی مدعی شده بودند ایران در حال ساخت یک پایگاه نظامی دائمی در سوریه است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم این ادعا را تکرار کرده و چند بار درباره ادامه حضور نظامی ایران در سوریه هشدار داده است.

ایران می‌گوید با کمک روسیه و نیروهای نظامی سوریه موفق شده گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در سوریه شکست دهد.