کاهش صف متقاضیان ارز؛ سهمیه ارز مسافرتی ۱۰۰۰ یورو در سال تعیین شد

ارز حق نشر عکس Ilna

یک روز پس از اعلام اجرای طرح "یکسان سازی ارز" توسط دولت ایران، بانک مرکزی این کشور امروز چهارشنبه (۲۲ فروردین/ ۱۱ آوریل) در اطلاعیه‌هایی جزئیات ارائه ارز مسافرتی را اعلام کرده است.

براساس اعلام بانک مرکزی ارز مسافرتی فقط برای یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران پرداخت می‌شود.

همچنین میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران کشورهای هم‌مرز ( به جز عراق) و کشورهای مشترک‌المنافع (جمهوری‌های شوروی سابق) ۵۰۰ یورو یا معادل آن اعلام شده است.

ارز مسافرتی بنابر اعلام بانک مرکزی در "مرزهای خروجی هوایی" پرداخت می‌شود و اشاره‌ای به سایر مرزها نشده است.

بانک مرکزی میزان ارز پرداختی به زائران "عتبات عالیات" را به آینده موکول کرده و گفته تامین ارز برای موارد درمانی و دانشجویی "کمافی السابق" ادامه می‌یابد.

دیروز (‌سه‌شنبه ۲۱ فروردین) قرار بود براساس اعلام اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، دلار تک نرخی به قیمت ۴۲۰۰ تومان در صرافی‌ها توزیع شود که به همین دلیل صف‌های طویلی در برابر صرافی‌ها شکل گرفت ولی تا پایان روز "ارز تک نرخی" به صرافی‌ها راه نیافت.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه دیروز (سه‌شنبه) گفت این توزیع در ۲ تا ۳ روز آینده انجام خواهد گرفت.

حق نشر عکس Mehr
Image caption قیمت سکه در بازار آزاد در روزهای اخیر تا حدود دو میلیون تومان هم پیش رفته بود

بانک مرکزی برای جذب سرمایه و مهار بازار ارز همچنین اقدام به پیش فروش سکه طلا با سررسیدهای یک تا ۲۴ ماهه هم کرده است؛ که قیمت آن به ترتیب از یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان متغیر است.

قیمت سکه در بازار آزاد در روزهای اخیر تا حدود دو میلیون تومان هم پیش رفته بود.

حراج امروز بانک کارگشایی هم با دستور بانک مرکزی لغو شده است.

قیمت پیش فروش سکه طلا (طرح جدید)
یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان
سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان
شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان
یک ساله یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان
دو ساله یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان
منبع: بانک مرکزی

به گزارش رسانه‌های دولتی در ایران بازار ارز تهران تا ظهر امروز (چهارشنبه ۲۲ فروردین) شاهد کم شدن صف‌های طولانی روز قبل در برابر صرافی‌ها بود ولی نوعی بلاتکلیفی در بین فروشندگان و خریداران دیده می‌شد .

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته بسیاری از صرافان خصوصی و حتی دولتی از خرید و فروش ارز خودداری می‌کردند و بسیاری از آنها در تابلو اعلانات عدد صفر را در مقابل قیمت سکه، دلار و یورو قرار داده‌اند.

بر این اساس دلالان در بازار آزاد امروز صبح دلار را بین ۴۸۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان معامله کرده‌اند.

بعضی از صرافان می‌گویند در روزهای گذشته تقاضا برای خرید یورو افزایش یافته است.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی اخیرا از پیشنهاد جایگزینی یورو با دلار در مبادلات ایران خبر داده و گفته است آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران از این پیشنهاد استقبال کرده است.

حق نشر عکس Ilna
Image caption بعضی از صرافی‌های خصوصی امروز تابلوی اعلان قیمت را خاموش کرده و یا در مقابل قیمت دلار و یورو عدد صفر را درج کرده‌اند

رئیس بانک مرکزی، امروز چهارشنبه (۲۲ فروردین) در حاشیه جلسه هئیت دولت، قیمت ارز در تصمیم جدید دولت را "تثبیت نشده" توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای سیف گفته: "در مدلی که ما عمل کرده‌ایم هیچگاه نرخ ارز تثبیت نیست، بلکه براساس واقعیات اقتصادی کشور امکان تعدیل مستمر در آن وجود دارد که یکی از این عوامل و واقعیات که بر نرخ ارز اثر می‌گذارد نرخ تورم است."

او همچنین گفته: "نوسانات اخیر نرخ ارز دلیل اقتصادی ندارد و بیشتر غیراقتصادی است که با این تصمیم دولت نرخ ارز تحت کنترل قرار گرفته است و عوامل غیراقتصادی دیگر نمی‌تواند به شدت قبل بر اقتصاد کشور تاثیر بگذارد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا طرح ارز تک‌نرخی هنوز عملی نشده؟

اسحاق جهانگیری، معاون رییس جمهوری ایران دو روز پیش اعلام کرده بود دلار تک‌نرخی و به قیمت ۴۲۰۰ تومان از روز سه‌شنبه ۲۱( فروردین) عرضه می‌شود و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده از امروز "قاچاق تلقی خواهد شد".

بانک مرکزی در اولین اطلاعیه خود در این زمینه اعلام کرد هرکس فقط می‌تواند "حداکثر ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها" داشته باشد و هشدار داد "در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد."

بر همین اساس "تمام اشخاصی که سابقاً اقدام به خرید ارز به صورت اسکناس کرده‌اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه (۲۱ فروردین) بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیار دارند، حداکثر تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده گذاری ارز در بانک های مزبور یا فروش آن به بانکها اقدام کنند."

این در حالی است که بنابر اعلام بعضی از مقام‌های دولتی در ایران حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی در این کشور وجود دارد.

دو روز پیش (دوشنبه ۲۰ فروردین) و پیش از اعلام تصمیم دولت برای ارائه "ارز تک نرخی" قیمت هر دلار آمریکا به حدود ۶۰۰۰ تومان صعود کرد.

قیمت دلار در فروردین ماه سال پیش خورشیدی (۱۳۹۶) حدود ۳۷۵۰ تومان بود و از آن زمان بطور مرتب افزایش یافته است.