درگیری در مرز ایران و پاکستان تلفاتی برجای گذاشته است

Image caption درگیری بامداد سه شنبه در نزدیکی میرجاوه به کشته شدن دو مرزبان منجر شد

منابع نظامی و انتظامی در استان سیستان و بلوچستان از درگیری با افراد مسلح در منطقه مرزی میرجاوه خبر داده‌اند اما جزئیات متفاوتی در این زمینه منتشر کرده‌اند. همچنین، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از کشف مقادیری مواد منفجره در پوشش مواد مخدر خبر داده است.

روز سه‌شنبه، ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل)، به نقل از واحد مرزبانی استان سیستان و بلوچستان گزارش شد که در نتیجه درگیری در مرز میرجاوه دو تن از مرزبانان جان خود را از دست داده‌اند. میرجاوه در مرز این استان و پاکستان واقع شده است. سرگرد ابولحسن ضیائی، معاون این واحد به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است که درگیری مرزبانان با "گروهک تروریستی" از ساعت ۱ تا ۳ بامداد سه‌شنبه در نقطه صفر مرزی میرجاوه ادامه داشت و در جریان آن، یک استوار یکم و یک سرباز وظیفه عضو واحد مرزبانی کشته شدند. خبرگزاری ایرنا اسامی کشته‌شدگان این درگیری را منتشر کرده است.

در این اطلاعیه آمده است که در این درگیری سه تن از مهاجمان کشته و تعدادی زخمی و بقیه متواری شدند و در اثر برخورد یک دستگاه خودروی نیروی احتیاط با یک تله انفجاری "دو تن از رزمندگان دلاور سپاه شهید و دو تن دیگر زخمی شدند." در ادامه این اطلاعیه آمده است یک تن از مرزبانان نیروی انتظامی هم جان خود را از دست داده است.

سایت خبری عصرایران محل درگیری را بخش مرزی ریگ ملک شهرستان میرجاوه گزارش کرده است. در این گزارش‌ها از هویت و تلفات احتمالی مهاجمان اطلاعاتی داده نشده است.

ساعاتی بعد خبرگزاری ایرنا به نقل از اطلاعیه روابط عمومی قرارگاه قدس سپاه پاسداران گزارش کرد که در ساعت ۱:۳۰ بامداد سه‌شنبه، "یک تیم تروریستی" با حمله از داخل خاک پاکستان به برجک مرزبانی نیروی انتظامی در "میل مرزی ۸۹" قصد تصرف آن را داشتند که با مقاومت نیروی مرزبانی و اعزام نیروهای احتیاط، پس از یک درگیری شدید "در دستیابی به هدف شوم خود ناکام ماندند."

براساس اطلاعیه سپاه پاسداران، که خبرگزاری تسنیم نیز آن را منتشر کرده، "در این درگیری سه تن از تروریست‌ها" کشته و تعدادی زخمی و متواری شدند و "براثر برخورد یک دستگاه خودرو نیروهای احتیاط با یک تله انفجاری، دو تن از رزمندگان دلاور سپاه شهید و دو تن دیگر زخمی شدند." این اطلاعیه می‌افزاید که در حمله ناکام به این برجک "یکی از مرزبانان دلاور نیروی انتظامی هم به شهادت رسید."

سپاه پاسداران در پایان اطلاعیه خود گفته است که " از کشورهای دوست و همسایه انتظار دارد خاک خود را محل جولان مزدوران استکبار جهانی قرار ندهند."

مشخص نیست که آیا هر دو گزارش به یک واقعه مربوط می‌شود یا نه و در چنین صورتی، دلیل اختلاف در جزئیات این ماجرا به خصوص آمار و خصوصیات تلفات نیروهای خودی چه بوده است.

+ آیت‌الله خامنه‌ای به استاندار سیستان و بلوچستان: از دولت مطالبه کنید

+ بحران خشکسالی در سیستان، سیاست کار طبیعت را تمام کرد

+ دست‌کم ۹ مرزبان ایرانی در سیستان و بلوچستان کشته شدند

حق نشر عکس Ilna
Image caption سه تن از سرنشینان اتومبیلی که شامگاه جمعه کشته شدند

در خبر دیگری در مورد استان سیستان و بلوچستان، شامگاه گذشته خبرگزاری صدا و سیما وابسته به رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی گزارش کرد که ماموران وزارت اطلاعات "یک محموله بزرگ مواد منفجره" را کشف و ضبط کردند.

در این گزارش آمده است که ماموران وزارت اطلاعات این محموله را که "قرار بود با پوشش مواد مخدر از مرزهای جنوب شرقی به کشور وارد شود کشف و ضبط کردند" اما مشخص نیست که عملیات کشف و ضبط در چه محلی صورت گرفته و در حالیکه مقامات امنیتی همواره تاکید داشته‌اند که با قاچاق مواد مخدر به شدت مبارزه و از ورود آن جلوگیری می‌شود، به چه دلیل دارندگان این مواد انتظار داشتند با استفاده از "پوشش مواد مخدر" بتوانند مواد منفجره را به سهولت بیشتری وارد کنند؟

در گزارش خبرگزاری صدا و سیما محل کشف این محموله و عاملان حمل آن اعلام نشده اما آمده است که ماموران وزارت اطلاعات توانستند "با اقدامات اطلاعاتی و فنی گروهک تروریستی را در انجام عملیات خرابکارانه ناکام بگذارند." در عین حال، منابع اطلاعاتی افزوده‌اند که علاوه بر مواد منفجره، "بیش از نیم تن مواد مخدر نیز از تروریست‌ها کشف و ضبط شده است."

براساس این گزارش، محموله انفجاری کشف شده شامل ۸۰ کیلوگرم مواد منفجره ترکیبی، ۱۷ تله انفجاری پدالی مخصوص به کارگیری در بمب‌های کنار جاده‌ای و تله‌های انفجاری، ۲۸ قبضه سلاح کمری، مقادیری نارنجک، چاشنی الکترویکی و تجهزات انفجاری بوده است.

استان سیستان و بلوچستان، از استان‌های وسیع ایران، در جنوب شرق این کشور واقع شده و با دو کشور پاکستان و افغانستان هم‌مرز است. این استان در گذشته بارها شاهد درگیری بین نیروهای امنیتی و اطلاعاتی هم با قاچاقچیان مواد مخدر و هم گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی بوده که گاه تلفاتی را هم به همراه داشته است. نهادهای جمهوری اسلامی افرادی را هم به اتهام ارتباط با مخالفان مسلح اعدام کرده‌اند.

اخیرا خبرگزاری‌های داخلی ایران به نقل از فرماندار شهرستان دلگان در سیستان و بلوچستان گزارش کردند که شامگاه جمعه در تیراندازی ماموران انتظامی به سوی یک خودرو که به دستور ایست آنان توجه نکرده بود تمامی چهار سرنشین اتومبیل کشته شدند. براساس این گزارش، سرنشینان کشته شده اتومبیل عبارت بودند از فرد متهم، دو مرد ۱۸ و ۲۳ ساله و یک دختربچه ۳ ساله.