رئیس فدراسیون فوتبال ایران 'به مراجع قضایی احضار شده'

حق نشر عکس Alamy
Image caption مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران کمتر از دو ماه قبل از شروع جام جهانی روسیه 'به مراجع قضایی احضار شده است'

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال این کشور به مراجع قضایی احضار شده است. دلیل احضار آقای تاج به قوه قضائیه دعوت از مسعود شجاعی برای حضور در اردوی تیم ملی فوتبال ایران عنوان شده است.

مسعود شجاعی در حال حاضر یکی از نامزدهای اصلی حضور در تیم‌ ملی فوتبال ایران برای مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که کمتر از دوماه تا شروع آن باقی است.

آقای شجاعی بازیکن ۳۳ ساله تیم "آ اِ ک آتن" از تابستان سال گذشته و بعد از همراهی تیم پانیونیوس یونان در بازی در برابر تیم مکابی حیفای اسرائیل در لیگ اروپا، مورد انتقاد شماری از مقامات جمهوری اسلامی در ایران قرار گرفت و در جریان برگزاری چند اردو، به تیم ملی دعوت نشد.

محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش جمهوری اسلامی اقدام مسعود شجاعی را "رد کردن خط قرمز نظام جمهوری اسلامی" عنوان کرده و گفته بود که این بازیکن از شرکت در اردوی تیم ملی "محروم خواهد شد".

فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) از ایران به طور رسمی درباره احتمال دخالت سیاستمداران در ورزش و در نتیجه، محرومیت مسعود شجاعی توضیح خواست و فدراسیون فوتبال ایران هم به خاطر جلوگیری از محرومیت تیم ملی، به فیفا اطلاع داد که برنامه‌ای برای محرومیت این بازیکن ندارد.

رسانه‌های ایران آن زمان گزارش داده بودند که پس از رایزنی‌های وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال با "مقام‌های مسئول" شرایط بازگشت مسعود شجاعی به تیم‌ملی فوتبال ایران فراهم شده است.

کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ۲۸ بازیکن را برای دو بازی دوستانه برابر تونس و الجزایر به اردوی تیم ملی دعوت کرد که نام مسعود شجاعی هم در بین آنها دیده می‌شود.

پس از این دعوت، ابراهیم پورمختار از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران و از اعضای کمیسیون قضایی، از وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به دلیل دعوت مجدد از مسعود شجاعی به تیم‌ملی انتقاد کرد.

آقای پورمختار گفته بود دعوت مجدد از مسعود شجاعی برای حضور در تیم ملی فوتبال نشان داد که فدراسیون فوتبال اقدام جدی در این باره نکرده است.

رسانه‌های ایران می گویند دامنه این انتقاد به مراجع قضایی کشیده شده است.

از زمان استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، ورزشکاران ایرانی در برابر حریفان اسرائیلی حاضر نشده‌اند. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌گویند هدف از این کار این است که به موجودیت اسرائیل به عنوان یک کشور مشروعیت داده نشود.

این سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر باعث تحمیل جریمه‌های نقدی متعددی به نهادهای ورزشی ایران شده و در مواردی به محرومیت ورزشکاران ایرانی هم انجامیده است.

همزمان با سختگیرتر شدن قوانین بین‌المللی ورزشی برای جلوگیری از دخالت سیاست و سیاستمداران در امور ورزشی و ادامه خودداری ورزشکاران ایرانی از مسابقه با اسرائیلی‌ها، خطر تعلیق ایران از مسابقات جهانی هم ورزشکاران این کشور را تهدید می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسعود شجاعی در حال حاضر یکی از نامزدهای اصلی حضور در تیم‌ ملی ایران برای مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه است
حق نشر عکس Tasnim
Image caption ابراهیم پورمختار نماینده اصولگرای مجلس مخالف بازگشت مسعود شجاعی به تیم ملی فوتبال است